Dlaczego warto stawiać na piany poliuretanowe?
Jeżeli na poddaszu Twojego domu, w zależności od pory roku panują tropikalne bądź arktyczne temperatury to znaczy, że czas na wykonanie termoizolacji lub termomodernizacji poddasza. Warto w tym wypadku zastosować izolację pianką poliuretanową, która zapewnia nie tylko efektywną i trwałą termoizolację, ale gwarantuje również likwidację mostków termicznych, wygłuszenie oraz utrzymanie zdrowego mikroklimatu pomieszczeń.
Wysoka temperatura latem i niska zimą na poddaszu może oznaczać tylko jedno – niesprawna termoizolacja lub jej brak. Mamy wówczas do czynienia z barakiem bariery, która powodowałaby ochronę przed szybkim nagrzewaniem się pomieszczeń lub przed szybką utratą temperatury. Nie chodzi tutaj jedynie o nasz komfort, ponieważ wraz z gwałtowny wzrostem lub spadkiem temperatury gwałtownie tracimy pieniądze. Dlaczego? Otóż w takich momentach urządzenia grzewcze lub klimatyzacyjne zaczynają pracować „na wysokich obrotach” i w zastraszającym tempie opróżniają nasze portfele. Wystarczy wówczas postawić na termoizolację z piany poliuretanowej.
Termoizolacja poddasza pianą PUR – oszczędności przede wszystkim
Badania wskazują, że poprzez dach budynek traci 25 – 30 proc. ciepła. Ciepło, które powinno pozostać w budynku „ucieka” poprzez każdą nieszczelność w barierach zewnętrznych lub poprzez źle zaizolowane powierzchnie. Izolacje pianami poliuretanowymi mogą ten proces spowolnić a jednocześnie redukują koszty instalowanych urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych oraz powodują realne oszczędności ich pracy (do 50 proc.).
Piany poliuretanowe podwyższają sprawność energetyczną budynku poprzez stworzenie bariery termoizolacyjnej oraz redukcję ilości mostków termicznych. Nowoczesna architektura często przewiduje skomplikowane konstrukcje dachowe z wykuszami, lukarnami czy oknami połaciowymi. Tradycyjne metody dociepleń poddaszy, np. wełną mineralną nie są w stanie stworzyć idealnej bariery termoizolacyjnej, która równomiernie wypełni wszystkie szczeliny. Dlatego udział mostków termicznych w całej docieplanej połaci może wynosić do 2 proc. powierzchni.
W odróżnieniu do tradycyjnych technologii termoizolacyjnych piana poliuretanowa redukuje powstawanie mostków termicznych praktycznie do zera. Dzięki właściwościom adhezyjnym piana PUR wnika w strukturę materiałów na który jest natryskiwana (drewno, beton, folia paroprzepuszczalna), łącząc się z nimi trwale. Dodatkowo, kilka sekund po aplikacji na powierzchnię objętość piany powiększa się 120-krotnie i wnika ona w każdą, nawet najtrudniej dostępną szczelinę. Dzięki tym właściwościom piana łączy się z dachem na całej powierzchni, tworząc efektywną aczkolwiek „oddychającą” barierę, która nie zmienia swoich parametrów i jest niezmiennie stabilna.
Piana PUR – lekka, trwała, zdrowa i ekologiczna
Oprócz oczywistych zalet związanych z oszczędnościami, jakie niosą piany poliuretanowe w kwestii racjonalizacji gospodarki energią cieplną, wykazują one brak wpływu na otoczenie i środowisko naturalne. W odróżnieniu do wełny mineralnej są produktem niepylącym i obojętnym dla mikroorganizmów – nie rozwijają się w niej pleśnie i inne grzyby. Termoizolacje z pian poliuretanowych są nieatrakcyjne dla gryzoni a ich struktura nie pozwala im na zakładanie w ich wnętrzu gniazd.
Dodatkowo ich niski ciężar powoduje, że piany poliuretanowe są stworzone dla wykonywania termoizolacji również w budynkach starych, gdzie konstrukcja dachu nie może być nadmiernie obciążana. Wówczas można przeprowadzić prace bez konieczności kosztownej przebudowy lub wzmacniania dachu.
Izolacja pianiami poliuretanowymi – tłumienie dźwięków
W przypadku domów zlokalizowanych w centrach miast, przy ruchliwych ulicach ich właścicielom zależy również na izolacji akustycznej nieruchomości. W takich wypadkach właściwości pian poliuretanowych są odpowiedzią na ich problem.
Ze szczegółową ofertą izolacji poddaszy pianami poliuretanowymi można zapoznać się na stronie: www.nowoczesne-izolacje.pl
Data publikacji: 2016-05-06