Przemyślany dobór okien dachowych to odpowiednia porcja świeżego powietrza i światła docierającego do pomieszczeń oraz funkcjonalny widok na okolicę. Aby odpowiednio spełniały swoją rolę należy wziąć pod uwagę wiele czynników – od budowy dachu (jego kąt nachylenia, konstrukcja, użyte materiały) , wielkość pomieszczeń do których montujemy okna i materiały z jakich są wykonane, po sposób otwierania.
Montaż
Okna dachowe montuje się pomiędzy krokwiami, dlatego najważniejszy parametr to ich rozstaw, tak aby określić dokładną, potrzebną szerokość okna. W sklepach istnieją ustandaryzowane wymiary, dostosowane do najczęściej wykonywanych szerokości krokwi.
Drugi element to kąt nachylenia dachu – od niego zależy jaki rodzaj okien możemy zamontować. Jeśli kąt mieści się w przedziale 15° – 90°, możemy wybrać z większości dostępnych modeli, jednak musimy pamiętać o ograniczeniach jakie narzuca nam bezpieczeństwo i możliwości konstrukcyjne (np. okna uchylno-obrotowe możemy montować przy kącie nachylenia dachu do 55*). Ograniczające są dachy płaskie, z kątem mniejszym niż 15°. Należy w nich montować okna z systemami odprowadzania wody opadowej, które chronią przed zaciekami i niszczeniem konstrukcji.
Długość okna zależna jest także od stopnia nachylenia dachu. Im kąt jest większy tym okno powinno być krótsze.
Stopień oświetlenia:
Aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne, należy porównać powierzchnię podłogi do powierzchni szyby. Przepisy określają, że w mieszkaniach stosunek tych parametrów powinien wynosić 8:1, natomiast w pozostałych 12:1. Oczywiście warto rozważyć montaż kilku równomiernie rozstawionych okien, które wpuszczą więcej światła od pojedynczej szyby.
Dobór materiału:
Dostępne na rynku ościeżnice i ramy są wykonane z PVC lub z drewna klejonego warstwowo. Trwałość zależy od użytego materiału, impregnowania oraz warstw lakieru. Do wyboru istnieją ościeżnice z powłoką odporną na działanie promieni UV oraz działanie atmosfery, wykonane z profili aluminiowych. W pomieszczeniach, o podwyższonej wilgotności należy pamiętać o oknach przeznaczonych do miejsc o podwyższonej wilgotności (z warstwą poliuretanu lub okna plastikowe)..
Oszklenie:
Wybór pakietu szybowego użytego w oknach dachowych odpowiada za termoizolację oraz wytrzymałość na uderzenia (grad, przenoszone przez wiatr przedmioty, przypadkowe uderzenia podczas montażu i użytkowania. W standardzie wykorzystuje się dwie połacie szkła o grubości minimum 4mm oddzielonych od siebie ramą aluminiową lub tak zwaną ciepłą ramką dystansową wykonaną z tworzywa sztucznego i cienkiej stali szlachetnej. Tworzy się w ten sposób komora powietrza.
Wśród producentów popularne jest stosowanie bezpiecznego pakietu szybowego. Polega to na zastosowaniu w warstwie zewnętrznej szkła hartowanego, natomiast wewnątrz stosuje się 2 do 3 połaci szkła sklejonych folią lub specjalnie przygotowanej żywicy. Okna tego typu, dzięki zastosowaniu kilku warstw mają lepszy współczynnik przenikania ciepła oraz dużo większą wytrzymałość.
Ponadto istniej możliwość zamontowania szyb antywłamaniowych (większa odporność na stłuczenie), szyb łatwozmywalnych (zewnętrzne szkło ma powłokę, na której bród jest rozkładany pod wpływem światła i zmywany przez deszcz) oraz szyby termoizolacyjne ( dodatkowa ochrona zimą przed ucieczką ciepła, latem przed nadmiernym nasłonecznieniem).
Sposoby otwierania:
Na rynku funkcjonuje 6 typów okien dachowych ze względu na otwieranie. Są to:
Okna obrotowe – które gwarantują przewietrzanie i doświetlenie pomieszczeń. Obrót maksymalny wynosi 180* pozwalający na umycie szkła i dostęp do markiz.
Okna uchylno–obrotowe – otwierają się do 35* podczas uchylenia i posiadają 180* kąt obrotu, który daje możliwość podejścia do okna i daleki zakres widzenia oraz mają system obrotowy dający dostęp do markiz i swobodnego mycia.
Okna panoramiczne – mają duże wymiary, przez co są idealne do intensywnego naświetlania oraz intensywnego wietrzenia. Możliwe jest przez nie także wejście na dach. Uchylają się o 40* lub 68* (do wejścia na dach lub ewakuacji). Istnieją także warianty obrotowe (do 180 stopni).
Okna o podwyższonej osi obrotu – to okna obrotowe, w których oś obrotu znajduje się powyżej połowy wysokości okna, natomiast dolna część służy za okno klapowe, będące dodatkowym źródłem oświetlenia. Obrót do 40* podtrzymuje odpowiedni mechanizm, natomiast do mycia stosuje się blokadę przy kącie 160*.
Okna kolankowe – montowane w ścianie pionowej w połączeniu z oknami dachowymi i służą za dodatkowe doświetlenie i przewietrzanie pomieszczeń. Dostępne modele są otwieralne (uchylnie, rozwiernie) i nieotwieralne.
Okno wyłazowe – to bezpieczne i komfortowe wyjście na dach z pomieszczenia mieszkalnego. Otwierane uchylnie na bok do 90*.
Świetliki – nieotwieralne okna, doświetlają pomieszczenia poddaszy i sprawdzają się w dachach o małym kącie nachylenia (do 30*).
Data publikacji: 2016-08-09