Las, kolory ziemi, błysk naturalnych kamieni. Pojawiają się już pierwsze zapowiedzi wnętrzarskich trendów na 2017 rok. Oto modne inspiracje, które pomogą zatrzymać  lato na dłużej.

Kolory 2017 roku okiem ekspertów
Pantone Color Institute przygotował już 9 propozycji zestawień kolorystycznych, które będą królować w dekoracji wnętrz w nadchodzącym roku. Wśród nich będzie uzupełnienie kolorów 2016 roku (delikatnego różu i błękitu), czyli delikatne pastele Day Dreaming oraz kolory neutralne zgromadzone w palecie At Ease. Trzecia paleta Native Instics to połączenia kolorów ziemi z nasyconymi barwami jak czerwień karminowa, przywodzące na myśl sztukę etniczną. Paleta Florabudant czerpie z bogactwa kwiatów, a Acquired Taste z soczystych barw owoców. Forest Bathing inspirowany jest leśnymi spacerami, podobnie Raw Materials – rytuałami naturalnego SPA. Reminiscence to paleta zgaszonych odcieni takich jak Sepia Tint przywołująca na myśl nostalgicznie stare zdjęcia. Ostatnia propozycja przedstawiona przez Pantone − Graphic Imprints to zabawa jaskrawymi żywymi kolorami, które świetnie współgrają z czernią i bielą.

Leśny spacer w domu
Szmaragd, butelkowa zieleń, mięta. Ciemne odcienie zieleni to mocny trend, który ma zastąpić  modne w tym roku granat i królewski niebieski. Nadadzą wnętrzu aurę tajemniczości i wyrafinowanej elegancji (ciemną farbą można też ozdobić tylko jedną ścianę). W połączeniu ze skórą, złotem i miedzią mogą stworzyć pełne przepychu wnętrze w stylu art deco.

W jednej ze swoich propozycji eksperci Pantone czerpią inspiracje z japońskiego zwyczaju leśnych kąpieli (shinrin-yoku), czyli powolnych spacerów po lesie, którym towarzyszy wdychanie substancji emitowanych przez drzewa. Forest Bathing to soczyste zielenie, przełamane purpurą i limonką. Połączenie, które niczym terapia kolorami – wycisza i wpływa pozytywnie na nastrój. Wykorzystane ich na ścianach i w dodatkach stworzy leśny klimat.
− Niepowtarzalnego charakteru ścianom w kolorze zielonym można nadać za pomocą farby o efekcie aksamitu. Z kolei leśną dekorację wzmocni użycie farby o efekcie rosy. Dzięki zawartości szklanych wypełniaczy i pigmentów metalicznych można uzyskać efekt mikrokropelek rosy – mówi Bartłomiej Cholewa z Lakma SAT, producenta farb dekoracyjnych z kolekcji Francesco Guardi. W zielonych wnętrzach nie może zabraknąć żywych roślin w doniczkach, terrariach i wiszących koszach.

Połysk kamieni naturalnych
Po blasku złota, miedzi i zimnych metali przychodzi czas na naturalne kamienie szlachetne, które uzupełniają trend powrotu do natury. Pastelową lekkość zastąpi połysk metali i kamieni. Projektanci odkrywają na nowo szkło akrylowe, opal i kwarc.
− W świetle najnowszych trendów ciekawym materiałem wykończeniowym jest tynk kwarcowy, który zawiera wyselekcjonowane kruszywa i piaski kwarcowe. Metaliczny efekt można osiągnąć przez dodanie do masy tynkarskiej chipsu metalicznego lub płatków miki. Można nim pokryć pojedynczą ścianę lub elementy architektoniczne jak kominek. Tynk jest dostępny w szerokiej palecie kolorów m.in. w barwach ziemi – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Blisko natury. W klimacie Zen
Pantone nie ogłosił jeszcze następców Serenity i Rose Quartz, jednak w propozycjach palet kolorystycznych i zapowiedziach dekoratorów wnętrz można dostrzec dominujący trend, jakim jest bliskość natury, zieleń lasu i naturalne materiały. Buduje to nowoczesny styl w klimacie ekologii i ruchu wellness, który jednocześnie jest klasyczny i ponadczasowy, bo czerpią wprost z natury – ziemi, roślinności, kwiatów i owoców, zarówno pod względem kolorystyki jak i faktury.

Zdaniem dekoratorów w nadchodzącym roku we wnętrzach zyskają na popularności kolory ziemi. Na ścianach i dodatkach będą gościć takie kolory jak terakota, burgund, ochra, cynamon, miedź i migdałowy. Obok wciąż silnego stylu industrialnego, fali na szkło, cegłę i beton projektanci coraz częściej sięgają po miękką strukturę drewna, papieru, wełny, skóry czy korka, które sprzyjają aranżacji przytulnych wnętrz i tworzeniu niebanalnych połączeń.


Data publikacji: 2016-09-01