Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych inteligentnymi rozwiązaniami dla domu. Na początek wystarczy zainwestować w kilka typów czujników i urządzeń automatyki domowej, które zwiększą wygodę i bezpieczeństwo domowników.
Rynek technologii Internetu Rzeczy nabiera rozpędu. Według prognoz ekspertów firmy Gartner za 6 lat w typowym smart home będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń. Wizja domu jak z kreskówki Jetsonowie staje się coraz bardziej realna. Według badań amerykańskiej firmy iContral Networks w ubiegłym roku najpopularniejszymi urządzeniami smart home były automatyczne termostaty (72%), czujniki oświetlenia (65%) oraz systemy domowego monitoringu (65%). Ponad połowa Amerykanów planuje zakup przynajmniej jednego urządzenia typu smart home. Główną motywacją jest zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.
Inteligentne urządzenia na dobre zmieniają również polskie domy. Jeśli planujemy rozpocząć przygodę z automatyką domową nie musimy od razu inwestować w nowoczesne systemy sterowane przy pomocy aplikacji na smartfonie. Na początek wystarczy zainstalować podstawowe czujniki oparte na technologii bezprzewodowej, dzięki temu nie będzie konieczności montowania instalacji elektrycznej.
Dla bezpieczeństwa. Podstawowe czujniki
Niezbędny w każdym domu powinien być czujnik dymu. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową zamontujmy w jej pobliżu czujnik gazu. Z kolei jeśli ogrzewamy dom piecami centralnego ogrzewania na paliwo ciekłe lub gazowe koniecznie zainwestujmy w czujnik tlenku węgla, który powiadomi o niebezpiecznym poziomie czadu. Podstawą są również czujniki ruchu rozmieszczone przy oknach i drzwiach, połączone z systemem alarmowym i pomogą w ochronie przed włamywaczami. Sam system alarmowy może być centralą dla innych dodatkowych czujników, które zwiększą naszą wygodę i pozwolą np. sterować oświetleniem i ogrzewaniem.
Automatyczne rolety
To jedna z najczęstszych funkcji automatyki domowej.
− Dzięki osłonom sterowanym automatycznie możemy zwijać i rozwijać rolety za pomocą jednego przycisku pilota. Nowoczesne modele wykorzystują sygnał radiowy i ich montaż nie wymaga podłączania domowej instalacji elektrycznej. Silnik odbiera sygnał radiowy z pilota, który umożliwia programowanie i sterowanie roletą. Jeśli system posiada ładowarkę, nie potrzeba dodatkowego źródła zasilania – mówi Leszek Jarema, ekspert firmy Franc Gardiner, lidera produkcji rolet wewnętrznych.
Sterowanie oświetleniem
Czujniki ruchu, które powodują włączenie światła to już powszechne rozwiązanie szczególnie montowane na korytarzach, które pomaga zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Sterowanie oświetleniem można również zsynchronizować z alarmem i za pomocą jednego przycisku pilota włączać i wyłączać światło w całym domu. Wygodnym rozwiązaniem będzie również regulacja jasności lamp. Montując odbiornik w skrzynce elektrycznej, i włączając tę funkcję do systemu zarządzanie domem, będziemy mogli ściemniać światło lampy bez wstawania z kanapy.
Ogrzewanie pod kontrolą
Inteligentny termostat pozwala uniknąć nadmiernych strat ciepła (i oszczędzić na rachunkach). Za pomocą systemu sterującego czujnikami można automatycznie wyłączyć i włączyć grzejniki, a także odpowiednio ustawić działanie klimatyzacji.
Data publikacji: 2016-10-20