Jedną z dziedzin zastosowania prefabrykacji konstrukcji drewnianych z użyciem płytek kolczastych są konstrukcje stropowe „posi”. Element łączący ma kształt litery „V” i posiada skrajne elementy wprasowywane oraz stalowe krzyżulce. Zależnie od potrzeb (obciążenia, instalacje wewnątrz) wysokość takiego elementu waha się od 8 do 16 cali.

Elementy konstrukcji stropu nie wykonuje się na placu budowy ale w wyspecjalizowanych zakładach przemysłowych, z zastosowaniem specjalistycznych pras.

Stanowisko prasowania belek „posi”

Najważniejszą zaletą belek stropowych „posi” jest możliwość szybkiego i łatwego rozmieszczenia w strukturze stropu wszelkiego typu instalacji. Mogą mieć one znaczne przekroje (np. systemy rekuperacji ciepła). W przeciwieństwie od belek ze średnikiem z płyt OSB, nie ma ograniczeń co do maksymalnej wielkości otworu czy minimalnego odstępu od podpory.

W razie awarii instalacji jest tutaj łatwy dostęp.

Instalacje w stropie z belek „posi”

Montaż konstrukcji stropowej z fabrycznie przygotowanych elementów jest bardzo szybki – zwykle trwa 1 dzień. Nie ma potrzeby zakupu stempli. Konstrukcję stropu można montować bez ograniczeń również przy ujemnych temperaturach. Ułożenie belek stropowych oferują producenci. Można też kupić komplet elementów do własnego montażu (przez firmy budowlaną, inwestora, cieślę).

Belki „posi” są łatwe w operowaniu

Elementy konstrukcji stopu są lekkie. Posiadają cały szereg rozwiązań w zakresie zamocowania.

Zawieszenie na pasie górnym belki – popularne rozwiązanie w budownictwie szkieletowym

Dla zredukowania czasu pracy na placu budowy wykonuje się całe panele stropowe. Wówczas montaż dokonuje się całymi segmentami.

Panele (kasety) stropowe przygotowane do załadunku

Płasko ustawione deski stanowią dobrą podporę dla płyt. Belki „posi” łatwo się stęża co daje stabilny strop. Skratowanie wewnątrz belek pozwala na bezproblemowe umieszczenie podciągu stalowego lub z drewna klejonego wewnątrz podłogi. Dzięki temu można uzyskiwać otwarte pomieszczenia o dużych wymiarach (np. salon 10m x 10m) bez potrzeby budowania słupów.

Więcej informacji na – www.stropymitek.pl


Data publikacji: 2018-03-27