Pielęgnacja drzewek tlenowych na plantacji i w ogrodzie

Drzewo tlenowe Oxytree z roku na rok staje się coraz popularniejsze w naszym kraju, będąc nie tylko wspaniałą ozdobą ogrodu, ale także – sposobem na inwestycję. Oxytree to piękna roślina ogrodowa o dużych, nietypowych liściach, która w okresie kwitnienia obsypuje się fioletowo-białymi kwiatami, a zarazem źródło pełnowartościowego surowca, wykorzystywanego do produkcji mebli, sklejek, instrumentów muzycznych.
Niezależnie od tego, w jakim celu chcemy posadzić tę roślinę, trzeba się pospieszyć. Sezon nasadzeń jest w pełni!

Drzewo tlenowe Oxytree to odmiana popularnej zwłaszcza w Azji Paulowni. Bardzo szybko rośnie, jest odporna na wysokie i niskie temperatury, a do tego pochłania rocznie nawet 111 ton dwutlenku węgla z hektara, przez co korzystnie wpływa na jakość powietrza. Wśród zalet tego wyjątkowego drzewa warto też wymienić tolerancję nawet słabej jakości gleby (gleby IV, V i VI klasy).

Oxytree uprawiane na plantacji to źródło dobrej jakości drewna pozyskiwanego wielokrotnie.

Drzewo może odrastać co najmniej cztery razy od pozostawionego pnia, a drewno można pozyskiwać co 6 i kolejno co 4 lata. Już sam ten fakt sprawia, że to bardzo opłacalna inwestycja – w przypadku sprzedaży surowca firmie Oxytree Solution Poland Sp. z o.o. (opcja odkupu jest zagwarantowana umową), za jedno drzewo otrzymamy ok. 50 euro. Plantacja o wielkości ok. 1 ha da więc średni zysk 13 tys. zł, a w następnych cyklach wzrostu – średnio nawet 20 tysięcy rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że za sadzonki płaci się tylko raz, nietrudno dojść do wniosku, że obecnie to pewniejsza i bardziej opłacalna inwestycja niż nisko oprocentowane lokaty bankowe. Aby pozyskać drewno najlepszej jakości, wystarczy kilka nieskomplikowanych i mało uciążliwych prac pielęgnacyjnych.

Drewno z Oxytree pozyskiwać możemy już po 6 latach od momentu posadzenia drzewa.

Dobry moment na nasadzenia
Kluczowym elementem gwarantującym właściwy wzrost roślin jest odpowiedni moment sadzenia. Powinien on nastąpić, gdy nie ma już przymrozków, czyli mniej więcej w połowie maja, jednak najpóźniej do końca czerwca w przypadku zakładania plantacji. Jeśli Oxytree ma być tylko rośliną ozdobną, termin sadzenia można wydłużyć do połowy lipca. 
Dlaczego to takie ważne? Otóż roślina posadzona zbyt wcześnie może po prostu zmarznąć. Z kolei zbyt późno rozpoczęte nasadzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na proces drewnienia roślin przed zimą. Dlatego warto dokładnie przestrzegać zaleceń specjalistów z firmy Oxytree Solutions Poland Sp. z o.o.

Przycinanie rocznych sadzonek i usuwanie pędów bocznych
Kluczem do sukcesu, to znaczy – do szybkiego wzrostu roślin i uzyskania pełnowartościowego drewna w przyszłości – jest przycięcie ich wiosną następnego roku po posadzeniu. Równie istotny jest sposób, w jaki te prace wykonamy. Najlepszy efekt daje cięcie pod skosem na wysokości 2-5 cm od poziomu gruntu, co gwarantuje pionowy, prosty wzrost i wzmacnia system korzeniowy.
Wkrótce po przycięciu pojawią się nowe pędy, z których należy wybrać jeden, najlepszy i prowadzić go jako pęd główny. To właśnie on wkrótce stanie się dorosłym drzewem. Pozostałe pędy należy usunąć. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy najlepsze przyrosty – roślina całą swoją energię przeznacza na budowę głównego pędu. Jeśli uprawiamy Oxytree jako drzewo ozdobne, nie ma potrzeby ścinania bocznych pędów. Wraz z ich rozwojem uzyskamy bujnie krzewiącą się roślinę, która stanie się oryginalną ozdobą każdego ogrodu lub działki. 

Drewno Oxytree jest lekkie i łatwe w obróbce. Doskonale nadaje się do malowania i lakierowania.

Pielęgnacja dwuletniego drzewa tlenowego
Równie istotne są prace pielęgnacyjne, które podejmujemy w drugim roku po posadzeniu sadzonki. Pozwolą one pozyskać najwyższej jakości, pozbawiony sęków surowiec. Aby tak się stało, konieczne jest usunięcie tzw. „wilków” wyrastających z pączka na łączeniu ogonka liściowego z łodygą. Te prace trzeba wykonać zanim odrosty zdrewnieją, to znaczy, gdy nie mają więcej niż 5-10 cm długości.

Drobne zabiegi pielęgnacyjne mają ogromny wpływ na jakość pozyskanego drewna.

Nawadnianie i nawożenie
Aby zapewnić drzewom szybki, równomierny i stabilny wzrost, konieczne też jest ich nawadnianie, zwłaszcza w pierwszym cyklu wzrostu, co pozwoli roślinom prawidłowo się ukorzenić. Podlewanie powinno się odbywać 2-3 razy w tygodniu, przy czym jedna roślina potrzebuje ok. 15 litrów wody. Gdy drzewa będą już mocniej ukorzenione, można zredukować częstotliwość podlewania do 1-2 razy w tygodniu. 
Nawadnianie nie jest natomiast konieczne, jeśli ilość rocznych opadów wynosi ponad 800 mm i rozkładają się one równomiernie. W pozostałych przypadkach najlepiej sprawdzi się system kroplujący, który dodatkowo ułatwia prawidłowe nawożenie metodą fertygacji. Choć Oxytree mogą rosnąć na glebach o niskiej zawartości składników odżywczych, dostarczenie im nawozów (mineralnych, biologicznych lub naturalnych) sprawi, że będą rosły jeszcze szybciej, osiągając duże przyrosty.
Chociaż nawozy najlepiej stosować jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia, warto nawozić rośliny również w czasie wegetacji. 
Co istotne – wraz z nadejściem zimy Oxytree gubi liście, które warto pozostawić na ziemi. Są one naturalną biomasą, która po wymieszaniu z glebą, poprawia jej jakość i skład.

 

Oxytree traktowane jako drzewo ozdobne nie musi być cięte. Pozostawiając pędy boczne uzyskamy krzewiącą się roślinę o imponujących liściach.

W czasach nisko oprocentowanych lokat bankowych założenie plantacji Oxytree to dobry sposób na inwestycję kapitału. Zalety drzew tlenowych doceniają nie tylko plantatorzy – sadzą je również „niecierpliwi” ogrodnicy, którzy nie chcą długo czekać, aż z sadzonek wyrośnie bujna roślina. W każdym z powyższych przypadków drzewa tlenowe są bardzo łatwe w pielęgnacji i prowadzeniu. Jednak – jak każda roślina, nawet niewymagająca – nie poradzą sobie bez naszej drobnej pomocy, dlatego nie wolno tego aspektu zaniedbywać. Przycinanie sadzonek po roku i dwóch latach, nawadnianie i nawożenie sprawi, że bardzo szybko i przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy z niepozornych roślinek uzyskamy pełnowartościowe drewno lub piękne, krzewiące się drzewa ogrodowe, których duże liście będą dawać latem kojący cień.


Data publikacji: 2018-05-25