Projekt – cegła dekoracyjna
Jest kilka niezmiennych od wielu sezonów nurtów w stylizacji wnętrz. Można wymienić kilka najważniejszych, najbardziej pożądanych i modnych materiałów do wykorzystania - drewno, beton i cegła. Ta ostatnia, znana w budownictwie od czasów starożytnych, wypalana z gliny służy po dziś dzień do wznoszenia budowli. Wewnątrz domu cegła także ma zastosowanie – szczególnie w zdobieniu ścian.
Stare i zniszczone, przetarte i wykruszone są najbardziej klimatyczne i interesujące. Jeśli kupiłeś mieszkanie w starej kamienicy a pod warstwą tynku i farb dojrzałeś ceglane mury – to gratulacje! Oryginalne, nadszarpnięte zębem czasu ściany z cegieł to niezwykła okazja na wyjątkową aranżacje wnętrz.
Niezwykle stylizacje w różnych stylach często łączy tak zdobiona ściana. Zarówno w estetyce klasycznej, nowoczesnej, skandynawskiej czy przemysłowej ta metoda sprawdzi się idealnie. Podobnie też w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania ceglane zdobienie robi fenomenalne wrażenie.
Cegła, szczególnie ta wiekowa i autentyczna pozyskana z rozbiórek niestety jest droga i czasem trudno dostępna. Należy również pamiętać, że ta wytwarzana z gliny jest bardzo dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Glina ma również właściwości tworzące pozytywny mikroklimat wpływający na samopoczucie i zdrowie człowieka.
Tańszymi odpowiednikami cegły mogą być płytki klinkierowe, które mają nierówną powierzchnię i zróżnicowaną barwę. Są też o wiele cieńsze i można je łatwo przykleić. Dostępne są również panele na ścianę lub tapety imitujące fakturę i kolor cegły.
Ponieważ ściany z cegieł optycznie zmniejszają wnętrza, wiec idealnie sprawdzą się w mieszkaniach typu loft. W połączeniu z belkami dają wrażenie przytulności i ciepła. Znakomicie sprawdzą się w aranżacjach w stylu industrialnym.
Data publikacji: 2016-12-12