fot. Elewacje Stalowe
Elewacja budynku nie tylko świadczy o jego atrakcyjności, ale jest również wizytówką właściciela. W przypadku biznesu, dzięki czystej nowoczesnej fasadzie firma może być lepiej postrzegana i uznawana za atrakcyjniejszą w oczach kontrahenta czy konsumenta. Oczywiście nie każdego stać, aby inwestować w budowę nowoczesnych nieruchomości ze stali i ze szkła. Z drugiej strony w naszym kraju sporo jest budynków, które dzięki face liftingowi mogą stać się bardzo atrakcyjnymi lokalizacjami. Szybką i tanią metodą, która może podnieść atrakcyjność nieruchomości jest zastosowanie elewacji stalowej, która może również być połączona z systemem docieplenia budynku.
fot. Elewacje Stalowe
– Podstawową zaletą elewacji stalowych jest to, że są one wobec tradycyjnych tynków konkurencyjne cenowo. Dodatkowo czas realizacji elewacji stalowej jest krótszy a cały proces „czysty”, ponieważ nie są stosowane żadne zaprawy, kleje i styropian, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia lub zaśmiecenia okolic nieruchomości – mówi Maciej Dąbrowski z firmy Elewacje Stalowe – W przypadku elewacji stalowych bez docieplenia dodatkowym atutem jest fakt, że można instalować je niezależnie od pogody i pory roku – dodaje.
Dopasowane do każdej ściany
System elewacji proponowany przez firmę Elewacje Stalowe składa się z prostokątnych kaset o indywidualnie dobieranych wymiarach. Konstrukcję nośną dla kasetonów, przymocowywaną do ścian budynku stanowią zespolone ze sobą stalowe i ocynkowane wsporniki i profile. Za pomocą specjalnych wkrętów przymocowywane są do niej kasetony.
– Przestrzeń pomiędzy obudową z kaset a ścianą budynku pozwala na swobodny przepływ powietrza, co w efekcie usprawnia wentylację i nie dopuszcza do zalegania wilgoci. Istnieje również możliwość docieplenia budynku warstwą wełny mineralnej, która przylega bezpośrednio do ściany budynku. Również w tym przypadku pozostaje wolna przestrzeń pozwalająca na swobodną cyrkulację powietrza. Grubość wełny mineralnej jest dobierana zgodnie z wymaganiami inwestora. Standardowe grubości wełny mineralnej wynoszą 80, 100 lub 120 mm – mówi Maciej Dąbrowski.
Bardzo ważną zaletą systemu jest możliwość jego montażu do każdego rodzaju ścian. Mogą to być ściany murowane, betonowe o dowolnej strukturze i konstrukcji.
fot. Elewacje Stalowe
Pełne opracowanie koncepcji
Projekt każdej elewacji opracowywany jest pod konkretne zamówienie. Ilość wsporników i łączników dobierana jest indywidualnie i zależy od takich czynników jak: grubość izolacji cieplnej, krzywizny i ściany i materiału z jakiego została wykonana, obciążenia wiatrem i innych. W kolejnym etapie projektowania opracowywany jest schemat rozmieszczenia konstrukcji nośnej.
– Na tym etapie uwzględnia się różnice między temperaturą w trakcie montażu a temperaturą użytkowania. Nie bez znaczenia są także właściwości kurczliwości materiału z którego jest wykonana konstrukcja nośna i materiału z którego została wykonana ściana budynku, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie łączeń ruchomych – mówi Maciej Dąbrowski.
Kasety i panele wzdłużne
W ofercie firmy znajduje się cały wachlarz kaset elewacyjnych. Kasetony mogą być zarówno gładkie w dowolnym kolorze z palety RAL, jak też profilowane, a także o powierzchni drewnopodobnej. Kasetony występują w dwóch podstawowych wersjach Standard i Luks. Różnią się one typem mocowania. Kasetony Luks posiadają niewidoczny typ mocowania. Zamki tych kasetonów są wykonane w taki sposób, aby zapewnić sztywność w łączeniach w pionie.
fot. Elewacje Stalowe
Kasetony Standard i Luks dostępne są w wymiarach szerokości – od 350 mm do 1500 mm i wysokości – od 350 mm do 1500 mm. Ich grubość wynosi 25mm. W przypadku kaset Luks o wymiarach przekraczających 900mm x 900mm, ma ona dodatkowy środkowy otwór do mocowania.
Oba typy kasetonów wykonywane są z blachy stalowej o grubości 0,55 mm- 1,00mm, ocynkowanej i powlekanej lakierem. Blacha o grubości 0,55mm jest używana do produkcji kasetonów, których wymiary nie przekraczają 700mm x 700mm. Kasety wykonane z cienkiej blachy dodatkowo posiadają na wewnętrznej stronie wzmocnienia w postaci doklejanych wsporników, które zapewniają sztywność i gładkość. Takie rozwiązanie sprawia, że kasetony są tańsze i lżejsze. Natomiast kasety, których wymiary znajdują się w zakresie 700 – 1100mm x 700 – 1100mm wykonywane są ze stali o grubości 0,7 – 0,8mm. Kasetony o wymiarach większych niż 1100mm x 1100mm produkowane są ze stali o grubości 0,9 – 1,0mm.
Oprócz kasetonów w ofercie firmy znajdują się również panele wzdłużne. Są mocowane podobnie jak kasetony, na konstrukcji wsporczej. Występują w wymiarach: długość 500m – 3000m, szerokość 100mm-250mm, głębokość 25mm. Panele te mogą być zarówno gładkie jak i profilowane.
Firma Elewacje Stalowe współpracuje z firmami montażowymi, które instalują elewacje na zlecenie klienta końcowego.
Więcej informacji na temat systemu elewacji stalowych znaleźć można na stronie: www.elewacje-stalowe.pl