Lider Budowlany: Panie Zdzisławie czy kupując sterownik powinniśmy wybierać go metodą „na portfel”, tzn. albo kupować to na co nas stać lub od razu wybierać najdroższe rozwiązanie?
Zdzisław Kluczek: Oczywiście w momencie zakupu sterownika kierowanie się ceną nie jest niczym złym. Jednak nie powinno być to jedyne kryterium wyboru. Kupując sterownik najtańszy możemy oczywiście otrzymać urządzenie, które nie spełni naszych oczekiwań, nie będzie potrafiło wykorzystać możliwości kotła lub będzie słabej jakości. Z drugiej strony zakup urządzenia najdroższego może okazać się niewypałem, ponieważ nie będzie mogło wykorzystać swoich zaawansowanych funkcji, ze względu na możliwość zainstalowania go na tanim, prostym kotle.
fot. P.W. KEY
Lider Budowlany: Na co, więc powinniśmy zwracać uwagę?
Zdzisław Kluczek: Automatyka do kotłów powinna łączyć w sobie z jednej strony zaawansowanie technologiczne a z drugiej prostotę użytkowania. Firma P.W. KEY produkuje sterowniki wyróżniające się prostą obsługą i bardzo bogatym oprogramowaniem, pozwalającym na dostosowanie do każdego kotła i układu ogrzewania.
Lider Budowlany: O jakich innowacjach jest mowa?
Zdzisław Kluczek: W regulatorach wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań. Najnowsze regulatory posiadają zaawansowane algorytmy pracy, łączące w sobie najlepsze cechy regulacji PID i Fuzzy Logic. Pozwalają na automatyczne dopasowanie mocy kotła do zapotrzebowania układu ogrzewania co znacznie przyczynia się do oszczędności opału.
fot. P.W. KEY
Lider Budowlany: Czy takie zaawansowanie nie powoduje, że patrząc ze strony użytkownika obsługa sterownika staje się skomplikowana?
Zdzisław Kluczek: Pomimo bogatych możliwości obsługa regulatorów jest bardzo prosta. Najczęściej wykorzystywane parametry regulacji są dostępne dla użytkownika bezpośrednio na płycie czołowej. Wielojęzyczne menu jest proste i przejrzyste a nowoczesne wzornictwo oraz zastosowane wyświetlacze tekstowe i graficzne ułatwiają obsługę.
Lider Budowlany: Gdy będziemy chcieli zainwestować w bardziej skomplikowany kocioł lub rozbudować system grzewczy musimy kupować nowy sterownik?
Zdzisław Kluczek: Nie. Wszystkie regulatory posiadają możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły, pozwalające na sterowanie np. zaworami mieszającymi obiegu ogrzewania oraz dodatkowym kotłem. Wysoka jakość wykonania na nowoczesnej linii montażu automatycznego znacznie zwiększa niezawodność produkowanych urządzeń.
fot. P.W. KEY
Lider Budowlany: Jakie nowości w zakresie sterowników proponuje swoim klientom Pańska firma?
Zdzisław Kluczek: Aktualnie wprowadzone zostały do produkcji regulatory z wyświetlaczami graficznymi do kotów na pellety RK-2006GP i ekogroszek RK-2006LG. Regulatory posiadają bardzo rozbudowane menu serwisowe, które pozwala na dopasowanie parametrów regulacji do wielu typów kotłów. Budowa modułowa umożliwia rozszerzanie układu o sterowanie wieloma zaworami mieszającymi obiegów c.o. oraz obsługę przez Internet. Dodatkowo regulatory umożliwiają wysyłanie danych i wizualizację najbardziej istotnych informacji na wyświetlaczu regulatora pokojowego. Nowe regulatory pokojowe posiadające wiele ciekawych rozwiązań zostaną wprowadzone do produkcji w maju br.
Poza tym konstruktorzy w naszej firmie ciągle wprowadzają nowe rozwiązania i chętnie współpracują z producentami kotłów oraz instalatorami przez co oferta firmy stale wzrasta.
Pod koniec czerwca zostaną wprowadzone do produkcji sterowniki swobodnie programowalne, które pokazaliśmy na naszym stoisku na targach Instalacje 2014 w Poznaniu. Zastosowanie takich sterowników ułatwi wykonanie systemu sterowania do szczególnie rozbudowanych układów. Sterowniki są łatwe w programowaniu poprzez graficzny program CAD, który umożliwia instalatorowi samodzielne zaprogramowanie algorytmu pracy. Największą zaletą sterowników oprócz niskiej ceny jest możliwość podłączenia tanich czujników temperatury oraz uniwersalność zastosowań.
Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.
Firma P.W. KEY produkuje:
– regulatory kotłów na węgiel i drewno;
– regulatory kotłów z podajnikiem ekogroszku;
– regulatory kotłów na pelety i biomasę;
– regulatory pieców piekarniczych;
– regulatory pogodowe do kotłów na paliwa stałe;
– regulatory pogodowe kotłów na olej i gaz;
– regulatory pogodowe zaworów mieszających;
– regulatory termokominków;
– zintegrowane systemy grzewcze;
– automatykę węzłów cieplnych;
– termostaty pokojowe;
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pwkey.eu