Podstawową informacją, którą powinien posiadać każdy potencjalny inwestor, zamierzający kupić pompę ciepła jest zasada jej działania. Pompy ciepła przekształcają energię z naturalnych źródeł ciepła, tj. z ziemi, wody lub powietrza w ogrzewanie domu, chłodzenie wnętrz i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła działa identycznie, jak dobrze nam znana lodówka domowa i realizuje ten sam obieg chłodniczy. W lodówce domowej pożądanym efektem jest chłodzenie. Odbywa się ono w parowniku, znajdującym się w zamrażarce. Efektem ubocznym tego procesu jest ciepło wytwarzane w skraplaczu, który zainstalowany jest zwykle na tylnej ścianie lodówki i jest wyraźnie ciepły. W pompie ciepła proces jest ten sam tyle, że wykorzystujemy drugi jego koniec, gdyż tym razem oczekiwanym efektem jest grzanie. Zimny parownik znajduje się w gruncie, a ciepły skraplacz dostarcza nam ciepło do budynku i ciepłej wody użytkowej.
Zasada działania pompy ciepła / rys. Danfoss
Jakie są najważniejsze korzyści, które dają pompy ciepła?
Przede wszystkim pompy ciepła to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które czerpiąc „darmową” energię z naturalnych źródeł nie wymagają praktycznie żadnych opłat eksploatacyjnych, a zatem gwarantują szybki zwrot inwestycji. Oczywiście nie można zapomnieć również o aspekcie ekologicznym.
– Pompy ciepła są niezwykle elastyczne i komfortowe. Nie wymagają dodatkowych elementów, które są konieczne przy tradycyjnych rozwiązaniach takich, jak komin, zasobnik paliwa czy kotłownia – stwierdza Lech Tomczak.
Pompa ciepła i energia z gruntu
Jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych pomp są urządzenia gruntowe z wymiennikiem poziomym lub pionowym oraz powietrzne, które w swojej ofercie posiada marka Danfoss oraz jej przedstawiciel na Pomorzu firma Ekoinstal.
Pompy gruntowe zasilane są energią pochodzącą spod powierzchni ziemi. Grunt jest swoistym magazynem energii, który za dnia wchłania energię słoneczną oraz ciepło z opadów atmosferycznych i przechowuje je. Wymiennik ciepła znajduje się, więc w środowisku, które przez cały rok utrzymuje stałą temperaturę i tym samym nieustannie dostarcza energii gruntowej pompie ciepła.
– Wybór gruntowej pompy ciepła należy rozpatrywać m. in. przez pryzmat wymiennika, w jaki jest ona wyposażana. Istnieją dwa rodzaje wymienników i dzielą się one według sposobu ich posadowienia w gruncie – mówi Lech Tomczak.
W przypadku małych działek lub powierzchni już zagospodarowanych najlepszym wyborem jest pionowy wymiennik ciepła.
Sposób instalacji wymiennika gruntowego pionowego / rys. Danfoss
Źródła energii dla pompy ciepła nie musimy poszukiwać bardzo głęboko. Może być nim również gleba. Wówczas w grę wchodzi wymiennik poziomy. W tym przypadku wykonanie instalacji jest tańsze, jednak inwestor musi dysponować odpowiednio dużą działką, ponieważ powierzchnia zakopywanego na głębokości 1,3 – 2 m wymiennika powinna być trzy lub cztery razy większy od powierzchni ogrzewanej budynku.
Sposób instalacji wymiennika gruntowego poziomego / rys. Danfoss
Pompa ciepła i energia z powietrza
Rozwiązaniem najtańszym, ale o ograniczonych funkcjach, w porównaniu do pomp gruntowych są pompy powietrzne. Czerpią one energię, jak sama nazwa wskazuje z powietrza.
– Ich instalacja jest najmniej skomplikowana. Nie ma potrzeby wykonywania wykopów czy odwiertów i nie trzeba zderzać się z biurokratyczną machiną w celu załatwiania pozwoleń – tłumaczy Lech Tomczak
Sposób instalacji i działanie powietrznej pompy ciepła / rys. Danfoss
Można potwierdzić, że powietrzna pompa ciepła jest typowym urządzeniem „plug and play”. Pomimo tego, że wszystkie rodzaje pomp ciepła są przystosowane do podłączenia ich do istniejącego układu grzewczego (w tym układów na energię słoneczną) lub tylko do określonej jego części.
Pompy ciepła – jaką wybrać?
Od natłoku informacji klientów zdecydowanych na inwestycję w pompę ciepła może rozboleć głowa. Na jaką pompę się zdecydować? Powietrzną czy gruntową? Ostateczna decyzja może być trudna i jednocześnie źle podjęta może spowodować, że przez następne kilkadziesiąt lat będziemy żałować sporego nakładu pieniężnego.
– Na szczęście pompy ciepła Danfoss zaprojektowane są z myślą o konkretnych potrzebach użytkowników i to nawet bardzo wymagających. Jednak najważniejsze jest to, że dzięki nim nie musisz inwestować więcej niż naprawdę trzeba – potwierdza Lech Tomczak.
Każdy przypadek jest inny i szczegóły należy omawiać ze sprzedawcą. Jednak w pierwszym etapie, który decyduje o wyborze rodzaju urządzenia należy brać pod uwagę takie czynniki jak: maksymalna kwota inwestycji, potencjał jaki do pozyskania energii daje nam środowisko a także wielkość działki czy możliwości wykonania odwiertów.
W kolejnych etapach wyboru, na pewno trzeba brać pod uwagę poszczególne funkcje i możliwości pomp ciepła takie jak, np. ilość wody użytkowej jaką będzie musiało ogrzać urządzenie.
Różnice pomiędzy pompami ciepła nie są znaczące. Wszystkie urządzenia przeznaczone są przynajmniej do dwóch procesów, czyli ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Dodatkowa funkcja, czyli chłodzenie pomieszczeń zarezerwowana jest dla gruntowych pomp ciepła.
Najważniejsze różnice pomiędzy pompami powietrznymi oraz gruntowymi z wymiennikami poziomymi i pionowymi przedstawia poniższa tabela.
– Oczywiście rywalizacja rynkowa zachęca, niektórych sprzedawców pomp ciepła do używania nieczystych chwytów. Dlatego wybierając pompy powinniśmy kierować się dodatkowym przykazaniem, którym jest zwracanie uwagi na roczną efektywność danego urządzenia. Jest to najbardziej rzetelna informacja, która przez wielu producentów jest ukrywana na rzecz pojedynczego przypadku lub krótkiego okresu pomiaru, na przykład w ciągu jednego wiosennego dnia w kwietniu. Nie daje to właściwego obrazu efektywności pompy ciepła – mówi Lech Tomczak.
Ostatnim wyborem, jakiego będzie musiał dokonać każdy inwestor będzie wybór firmy wykonawczej. Zawsze należy stawiać na firmy doświadczone i przeszkolone.
Jedną z takich firm jest EKOINSTAL z Gdańska, do którego można zgłaszać w sprawie szczegółowych informacji, nie zawartych w tym poradniku. Wszelkie dane kontaktowe oraz oferta firmy znajduje się pod adresem internetowym: www.ekoinstal.gda.pl
Przedstawicieli firmy Danfoss z innych regionów polski należy poszukiwać pod adresem: www.danfoss.com