W XXI wieku kominek przestał już być synonimem luksusu, wpisując się na stałe w przestrzeń polskich domów.
– Dziś firmy produkujące kominki oferują klientowi wyrób, w którym świetne parametry techniczne łączą się z najwyższą jakością wykonania. Czasem jednak zapominamy, że kominek służy nam dłużej niż przez jeden sezon i musi naprawdę dobrze komponować się z charakterem pomieszczenia, w którym się znajduje oraz odzwierciedlać gust właściciela i co najważniejsze: jego poczucie estetyki. Dlatego w naszej firmie ogromny nacisk kładziemy na stronę projektową, doradzamy i ściśle współpracujemy z klientem, dla którego przed rozpoczęciem pracy przygotowujemy wizualizację 3D – mówi Mirosław Aniserowicz, którego firma ma już na koncie tysiące postawionych kominków w przeróżnych stylach wykończenia.
Oczywistą zaletą wizualizacji jest wyeliminowanie ryzyka nieporozumień wynikających z różnych odczytań rysunku, ponadto klient nie musi wyobrażać sobie, jak będzie wyglądać jego kominek, ale może go wcześniej zobaczyć i zmieniać kolory czy materiały, z jakich jest wykonany.
A że sam projekt stanowi bardzo ważny etap współpracy, to nie ulega wątpliwości – właśnie wizualizacja pokazuje, że nie każdy kominek pasuje do każdego wnętrza i zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy przeanalizować, jak wpisze się ono w daną przestrzeń.
Kominek w eleganckim salonie
Jeśli mamy elegancki, stylowy salon, w którym dominują pamiątkowe meble i rodzinne bibeloty, to raczej nie wybierzemy kominka obłożonego rustykalną, ręcznie formowaną cegłą.
– W takich wnętrzach szczególnie ciekawie prezentują się kominki z wykończeniem z marmuru lub połączeń tego kamienia np. z piaskowcem czy granitem – mówi Mirosław Aniserowicz. – Do takich aranżacji dobrze też pasują klasyczne portale, zarówno o oszczędnej w wyrazie formie, jak i o bogatej ornamentyce – dodaje.
Ciekawe akcenty do eleganckich wnętrz mogą też wnieść kominki zaprojektowane tak, by stanowiły pomosty pomiędzy klasyką a nowoczesnością.
– Możemy na przykład ocieplić charakter aranżacji łącząc surowość marmuru z drewnem – podpowiada Mirosław Aniserowicz.
Nowoczesny kominek do nowoczesnego wnętrza
W XXI wieku aranżacyjnie możliwe jest niemal wszystko – łączenie materiałów pozornie niepasujących do siebie, beton i stal we wnętrzach, duże przeszklenia.
Ogromnie popularne są surowe i minimalistyczne stylizacje, ze śmiałymi i nieszablonowymi zestawieniami kolorów, ciekawie rozwiązanym oświetleniem, wykorzystujące proste, geometryczne formy.
– Kreując takie przestrzenie zależy nam na tym, aby kominek dobrze wpisywał się w nowoczesny i oszczędny w wyrazie charakter aranżacji. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się konstrukcje o prostych liniach, w których dwie lub trzy ściany są przeszklone. Proste, geometryczne formy, surowe materiały, jak beton architektoniczny, kafle wielkoformatowe lub płyty kamienne o fakturze szczotkowanej (marmur, granit) to stylistyka, która najlepiej oddaje ducha nowoczesności – mówi Mirosław Aniserowicz.
Klasyczny kominek do klasycznych aranżacji
W klasycznych salonach, w których ustawione są proste meble, a charakteru całości dopełniają stonowane kolory, dobrze dobrany kominek sprawi, że pomieszczenie ożyje i zyska dodatkowy wymiar. W takich aranżacjach doskonale sprawdza się łupany piaskowiec, który nadaje wrażenie przestrzenności i optycznie (oraz dosłownie!) ociepla pomieszczenie.
Wariacją na klasyczny temat są kominki w stylu rustykalnym, bo i trudno wyobrazić sobie prawdziwe wnętrze urządzone w stylu wiejskiej chaty bez przyjemnego widoku ognia i skwierczącego w kominku drewna. W takich wnętrzach także dobrze sprawdzają się piaskowce, jak również kafle (np. w wersji kaflowego pieca akumulacyjnego).
– Do aranżacji nawiązujących wystrojem do ludowego stylu często wykonujemy też kominki w wykończeniu cegłą ręcznie formowaną. Wnosi ona do wnętrz urok wiejskiej chaty, a dzięki ciepłej kolorystyce nadaje dodatkowo przytulności – mówi Mirosław Aniserowicz.
Kominki awangardowe
– Oczywiście wśród naszych klientów są i tacy, którym zależy na uzyskaniu niepowtarzalnego efektu, gdzie kominek w szczególny sposób odzwierciedla upodobania wnętrzarskie właścicieli – mówi Mirosław Aniserowicz.
Ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, jakie proponuje firma Marpol w projektach kominków sprawiają, że nierzadko właśnie ten element przestrzeni staje się najbardziej wyrazistą częścią wnętrza, nadając mu indywidualny rys i przysłowiowy "pazur".
Odważne rozwiązania konstrukcyjne, wyraziste okładziny z nieregularną strukturą czy śmiałe połączenia różnych brył, mogą dać oszałamiające efekty wizualne, szczególnie w tych pomieszczeniach, którym brakuje kropki nad „i”.
Ze szczegółową ofertą firmy Marpol można zapoznać się na stronie: www.kominkislask.pl