Jak to działa?
Zasada działania promienników podczerwieni jest prosta – energia cieplna jest przekazywana z jednego ciała do drugiego bez ogrzewania powietrza znajdującego się miedzy nimi, jeśli temperatury tych dwóch ciał są różne. W praktyce oznacza to, że energia emitowana przez ciało promieniujące (tzw. fala elektromagnetyczna) w promienniku jest przekształcana w ciepło tylko wtedy, gdy na swojej drodze napotka jakiś przedmiot. Dzięki temu komfort cieplny można osiągnąć bez ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, generując tym samym spore oszczędności, sięgające nawet 30-50% w porównaniu do innych systemów ogrzewania. Ogrzewanie promiennikami zapewnia komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza, redukując w ten sposób stratę ciepła człowieka przez wypromieniowywanie. Temperatura odczuwana przy ogrzewaniu promiennikami jest więc wyższa niż temperatura powietrza w danym pomieszczeniu. Dodatkowym plusem przy ogrzewaniu hali produkcyjnej czy innego obiektu promiennikami podczerwieni jest efekt ciepłej podłogi, a komfort termiczny można uzyskać natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Promienniki nie zabierają cennej przestrzeni produkcyjnej dzięki montażowi w miejscach nieużytkowanych (sufity, ściany, słupy), nie emitują kurzu i hałasu, a ich obsługa ograniczona jest do niezbędnego minimum. Dedykowane systemy automatyki pozwalają na zaprogramowanie temperatur i czasu pracy urządzeń na przestrzeni tygodnia. Prosta, szybka instalacja, niewielka waga urządzeń oraz oferowane przez producentów akcesoria montażowe umożliwiające nachylenie promiennika sprawiają, że dziś są one coraz częściej wybieraną alternatywą dla innych systemów ogrzewania.
Skuteczne ogrzewanie hali produkcyjnej – promienniki rurowe
Do efektywnego i ekonomicznego ogrzewania wysokich pomieszczeń dedykowane są promienniki rurowe ZENIT z oferty firmy Alternatywne Systemy Komfortu. Stosując promienniki rurowe z łatwością można wydzielić strefy ogrzewane, w których przebywają ludzie. Wyposażone są one w polerowane odbłyśniki aluminiowe o znakomitych właściwościach odbijających, a skuteczność promieniowania zwiększa wielokątowy profil odbłyśnika. Na życzenie klienta odbłyśnik może być izolowany, co w efekcie podnosi ogólną sprawność urządzenia. Dostępne są promienniki ZENIT proste (typ S) lub podwójne (typ U), a na indywidualne życzenie klienta powstać może także promiennik w kształcie litery L lub H. Możliwe są również różne warianty palników: jednostopniowy, dwustopniowy oraz modulacyjny od 60 do 100%, dzięki czemu można dopasować urządzenie dokładnie do bieżących potrzeb i zredukować koszty eksploatacji obiektu.
Typoszereg ZENIT obejmuje promienniki o wydajnościach od 10 kW do 58 kW z możliwością dostosowania mocy co 2 kW. Klientom, którzy mają szczególnie wysokie wymagania odnośnie energooszczędności promienników, polecane są palniki ZENIT 70+, które mają wyższą wydajność w zakresie transmisji promieniowania cieplnego, a dzięki zastosowaniu izolacji odbłyśnika zredukowane są straty ciepła. Natężenie promieniowania tych promienników mieści się w zakresie pomiędzy 75-85%, w zależności od ich typu. Dzięki tej zdolności urządzenie jest bardziej energooszczędne, a odczuwalna temperatura jest wyższa.
Dostępny jest również moduł kondensacyjny montowany na wylocie promiennika, który znacznie podnosi sprawność urządzeń i dodatkowo podgrzewa powietrze w budynku. Moduł ten może także dostarczać świeże powietrze dla potrzeb wentylacyjnych obiektu.
Najwyższa jakość komponentów użytych w procesie produkcji promienników ZENIT, m.in. żaroodporne aluminizowane rury stalowe odporne na temperaturę nawet 800°C, zastosowanie zaworu magnetycznego Honeywell oraz elektronicznego sterowania zapłonem, jak również wysokiej klasy wentylatory spalin stawiają je w czołówce rurowych promienników dostępnych na naszym rynku.
Kompletne urządzenia produkowane są w fabryce w EU i posiadają wszystkie wymagane certyfikaty.
fot. Alternatywne Systemy Komfortu
Ceramiczny promiennik gazowy
Ciekawą propozycją na rynku są oferowane przez firmę Alternatywne Strefy Komfortu ceramiczne promienniki gazowe SUN-RAY, dedykowane do obiektów przemysłowych i rolniczych o wysokości minimum 3,5 m, a także do ogrzewania przestrzeni otwartych i częściowo otwartych, jak perony kolejowe przystanki autobusowe, stocznie, rampy załadunkowe, stadiony. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się też jako ogrzewanie zapobiegające zamarzaniu, np. w hurtowniach wody pitnej i mineralnej, składach soli, piasku, żwiru, jak również jako ochrona świeżego betonu przed zmarznięciem. Ceramiczne promienniki podczerwieni są ponadto szeroko stosowane w procesach technologicznych, np. do suszenia warstw farb niepalnych, ulepszania konsystencji betonu czy do suszenia w procesach technologii żywności.
fot. Alternatywne Systemy Komfortu
Ceramiczny promiennik gazowy SUN-RAY oferowany jest w różnych wariantach (na przykład jako promiennik dwustopniowy) o mocach: 7,5; 11,6; 18,2; 23,2; 36,4 kW, a skuteczność urządzeń zwiększa zamontowana w nich specjalna siatka, która wzmacnia efekt promieniowania.
Wszystkie ceramiczne promienniki podczerwieni dostarczane są przez producenta wraz z elektroniką sterującą, która odpowiada za wytworzenie iskry elektrycznej potrzebnej do zapłonu mieszanki gazowej oraz za kontrolę obecności płomienia – jest to tzw. jonizacyjny czujnik zaniku płomienia. Kontrola pracy systemu może odbywać się poprzez włączanie i wyłączanie poszczególnych promienników w systemie, całego systemu lub stref w obrębie obiektu. Ciekawym rozwiązaniem są też promienniki o dwustopniowej regulacji mocy (modele o mocach 23,2 i 36,4 kW), które mogą pracować na 50 lub 100% mocy, dzięki czemu oszczędności energii sięgają nawet 60%.
Do dyspozycji jest wiele możliwości sterowania systemem wraz z programowaniem temperatur w systemie dzień/noc, a regulacja pracy może być manualna lub automatyczna przy pomocy urządzeń sterujących.
Na oszczędność ogrzewania hali produkcyjnej czy innego obiektu wielkokubaturowego ceramicznymi promiennikami podczerwieni wpływa też fakt, że promieniowanie ciepła nie ustaje w momencie wyłączenia systemu. Nagrzane ściany, podłoga, maszyny oraz dach obiektu przez pewien czas po wyłączeniu promiennika emitują promieniowanie wtórne, co oczywiście przekłada się na zyski po stronie inwestora.
System grzewczy oparty na zastosowaniu ceramicznych promienników gazowych nie wymaga systemu odprowadzenia spalin (kominów), należy jednak zapewnić odpowiednia ilość powietrza wentylacyjnego.
W ofercie firmy ASK Sp. z o.o. można również znaleźć szeroką gamę gazowych nagrzewnic powietrza GTV (również w wersjach kondensacyjnych), które uzupełniają ofertę firmy w dziedzinie ogrzewania i wentylacji obiektów przemysłowych.
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ask-polska.com.pl