Wymiana kotła, zwłaszcza w starym budownictwie, oznacza zazwyczaj także konieczność wymiany systemu kominowego. Jednak nawet budując nowy dom warto rozsądnie wybrać taki system, który zapewni nam przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i odpowiednią wentylację pomieszczeń. Jaki system kominowy będzie najlepszy do kotła na gaz lub olej?
fot. Wadex
Stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne?
To pierwszy wybór, przed jakim staniemy w wyborze odpowiedniego systemu kominowego. Oczywiście różni sprzedawcy będą kusić tanim systemem z tworzywa sztucznego. Jednak warto wiedzieć, że najważniejszą wadą systemu kominowego z tworzyw sztucznych jest niska odporność na wysokie temperatury. Mimo że nowoczesne jednostki grzewcze gwarantują niskie temperatury spalin, to w komorze spalania następuje proces, któremu zawsze towarzyszy bardzo wysoka temperatura. Najnowsze badania pokazują, że w systemach kominowych z tworzyw sztucznych nieodwracalne zmiany zachodzą już nawet w ciągu dwóch pierwszych miesięcy użytkowania! Są one przyczyną degradacji materiału, obniżania bezpiecznej granicy termicznego uplastycznienia, a w strukturze elementów systemu kominowego powstają pęknięcia i rozwarstwienia. Taki komin przestaje być bezpieczny! Dlatego warto zainwestować w system ze stali szlachetnej, który swoją sprawność i bezpieczeństwo zachowuje przez długie lata. Komin z takiej stali jest w pełni odporny na wilgoć i kwasy zawarte w spalinach. Gwarantuje to pełna szczelność wszystkich połączeń sytemu, a tym samym bezpieczeństwo użytkownikom.
Wybór systemu odprowadzania spalin właśnie ze stali nierdzewnej powinien uwzględniać dodatkowo fakt, że do dzisiaj nie została w Polsce prawnie uregulowana możliwość stosowania systemów kominowych z tworzyw sztucznych. Tak, więc ich stosowanie odbywa się na ryzyko i odpowiedzialność użytkownika i to ponosi on wszelkie ewentualne konsekwencje z tym związane.
fot. Wadex
System kominowy TURBO
System kominowy TURBO produkcji PPH Wadex dedykowany jest do kotłów kondensacyjnych oraz niskotemperaturowych kotłów z zamkniętą komorą spalania, opalanych gazem lub olejem opałowym. Kocioł niskotemperaturowy lub kondensacyjny zapewnia niskie koszty eksploatacji, cichą pracę i ogromną wygodę użytkowania, więc te dwa rodzaje kotłów cieszą się dużą popularnością. Jednak aby kocioł działał sprawnie i bezawaryjnie, jego zwieńczeniem musi być odpowiedni system kominowy – a takim jest właśnie system TURBO. Jego ważną zaletą jest bardzo bogaty zestaw elementów, które są ze sobą kompatybilne i łatwe w montażu. Dzięki temu system zapewnia wiele możliwych konfiguracji – od najbardziej poszukiwanych systemów rozdzielczych dla indywidualnych projektów poprzez koncentryczne, kaskadowe i zbiorcze typu LAS dla dużych budynków mieszkalnych jak i odbiorców przemysłowych. Bardzo często stosowana jest konfiguracja, będąca kombinacją systemów – rozdzielczego, koncentrycznego jak też izolowanego. System kominowy TURBO jest także wyjątkowo lekki, co oznacza niskie koszty transportu i samego montażu. To przemyślany i bezpieczny system na długie lata.
Wadex – tradycja i nowoczesność
Polska marka Wadex to nie tylko system kominowy TURBO. W ofercie firmy znajduje się kilkanaście rodzajów systemów kominowych oraz bogaty wybór akcesoriów (kolana skrętne i stałe, rury, trójniki, radiatory, oszewki). Oferowane przez producenta rozwiązania sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w instalacjach przemysłowych. Wszystkie wyroby, oferowane przez przedsiębiorstwo na rynku europejskim, posiadają wymagane prawem dopuszczenia jak też certyfikaty.
fot. Wadex
Szeroka oferta na każdą kieszeń
Asortymentem wykazującym w ostatnim okresie niezwykle dynamiczny wzrost sprzedaży są elementy wykonane ze stali czarnej o symbolu DC 01 i grubości zastosowanego materiału 2 mm, przeznaczone do budowy przyłączy (czopuchów). Zalecane są one do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe, pracujących w trybie suchym. Czarne rury kominowe, oferowane przez Wadex pod symbolem WK, mogą być zastosowane jako przyłącza do kotłów odprowadzających spaliny, których temperatura może krótkotrwale dochodzić do 1000°C. Elementy systemu nie mogą stanowić samodzielnego komina, a maksymalna temperatura pracy ciągłej to 600°C. Elementy systemu są spawane plazmowo i pokryte bezwonną, żaroodporną farbą w kolorze czarnym lub szarym.
fot. Wadex
Struktura sprzedaży przedsiębiorstwa wyraźnie odzwierciedla aktualne trendy na europejskim rynku urządzeń grzewczych, które to w znacznej mierze stymulowane są przez wymogi ochrony środowiska naturalnego. Dlatego Wadex stawia przede wszystkim na nowoczesne technologie i bezpieczeństwo – zawsze idące w parze.
Pełna oferta firmy dostępna jest na stronie www.wadex.pl