Wybór okien to decyzja na lata, dlatego warto podjąć ją z rozwagą. Kwestie, które musimy rozważyć, dotyczą nie tylko izolacyjności termicznej i akustycznej, choć te aspekty są bardzo ważne. Warto dokładnie przeanalizować też zagadnienia związane z estetyką, przy czym nie chodzi tylko o dopasowanie okien do architektury budynku, ale także o to, jak długo atrakcyjny wygląd stolarki uda się utrzymać. Problem ten znają doskonale osoby, które zdecydowały się na okna PVC w okleinie drewnopodobnej, która w toku eksploatacji zaczyna się odklejać i szpecić budynek. Czy jest jakiś sposób na to, aby ciesząc się piękną i niebanalną estetyką (która wbrew pozorom wcale nie jest tylko domeną okien drewnianych), nie iść na kompromisy pod względem trwałości?
Okienne decorum, czyli jak dopasować stolarkę do charakteru budynku?
Pierwszy dylemat, przed którym musimy stanąć wybierając okna dotyczy dopasowania rozwiązania do charakteru budynku. Trudno przecież wyobrazić sobie zabytkową willę z białymi oknami PVC; równie chybiony byłby montaż drewnianych, zdobionych okien w bloku z wielkiej płyty… O ile właściciele tego typu nieruchomości nie mają raczej wielkiego wyboru, to pozostaje przecież cały szereg nie tak oczywistych rozstrzygnięć. Jednym z największych determinantów, mających wpływ na wybory konsumentów w zakresie stolarki okiennej jest przecież cena. Najdroższe, ale także najbardziej wyróżniające się pod względem walorów wizualnych są okna drewniane, jednak z uwagi na wysoki koszt inwestycji, wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Czyżby wyjątkowe cechy okien drewnianych, jak faktura, ciepło, usłojenie, kolorystyka były zarezerwowane tylko dla ludzi o najgrubszych portfelach? Oczywiście że nie! Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów już od lat wychodzą producenci drewnopodobnych okien PVC, którzy oferują rozwiązania, które nierzadko trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od naturalnego drewna. Jednak na drugi rzut oka nawet laik jest w stanie rozpoznać, gdzie mamy do czynienia z imitacją. Z tego schematu wyłamują się drewnopodobne okna PVC firmy Vikking, które posiadają wyjątkową strukturę Real Wood, zgłoszoną jako zastrzeżony wzór przemysłowy. Do złudzenia przypomina ona strukturę drewna, co zawdzięcza wyjątkowemu procesowi produkcyjnemu. W odróżnieniu od okien okleinowanych, profile okienne Real Wood poddawane są procesowi strukturyzacji, czyli mechanicznej obróbki powierzchni, w efekcie której powstają mikrorowki podobne do tych, jakie możemy zobaczyć na powierzchni drewna. Tak przygotowane profile są następnie lakierowane ekologicznymi wodnymi powłokami lakierniczymi bez rozcieńczalników organicznych. Innowacyjny proces produkcyjny sprawia, że okna można wykończyć we wszystkich kolorach z palety RAL, a ponadto w 10 kolorach drewnopodobnych czy nawet jako profile o perłowym odcieniu.
Doskonałe parametry, ponadprzeciętna estetyka i staranność wykonania sprawiają, że okna Vikking ze strukturą Real Wood są przeznaczone zarówno do budownictwa indywidualnego (również pasywnego i energooszczędnego), jak i do budownictwa przemysłowego, a nawet renowacyjnego, zabytkowego i do budynków ekskluzywnych, restaurowanych, objętych ochroną konserwatorską.
Bez problemów przez lata eksploatacji
Skoro już kwestie estetyki są rozstrzygnięte, a wątpliwości mamy nadal, warto wziąć pod lupę inne zagadnienie. Mowa o wygodzie, bo to właśnie bezproblemowa eksploatacja okien jest jednym z najważniejszych aspektów użytkowych. Trzeba przecież pamiętać, że nawet w dobie najbardziej zaawansowanej technologii drewno pozostaje materiałem naturalnym, który wymaga należytej troski, jeśli ma utrzymać swoje walory wizualne. Wybierając więc okna drewniane musimy liczyć się z tym, że po jakimś czasie będą one wymagały konserwacji, co oczywiście generuje także koszty. Zaletą okien drewnianych jest jednak stosunkowo łatwa naprawa uszkodzonej powierzchni, którą wystarczy przeszlifować i zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Tutaj okna PVC okleinowane wypadają najgorzej, bo z odchodzącą okleiną niewiele da się zrobić. Agresywna chemia i ostre narzędzia to również wrogowie tego typu okien, które po kontakcie z nimi już nigdy nie odzyskają dawnego blasku. Również w tym wypadku świetnym rozwiązaniem jest struktura drewnopodobna Real Wood. W odróżnieniu od drewna nie wymaga czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych, z kolei z oknami okleinowanymi wygrywa łatwością naprawy uszkodzonej powierzchni.
Również parametry użytkowe okien marki Vikking zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. Okna bezawaryjnie posłużą przez kilkadziesiąt lat (bez uciążliwej konserwacji!), są odporne na warunki atmosferyczne i z nawiązką spełniają aktualne wymogi ustawowe w zakresie izolacyjności cieplnej. To także autorska koncepcja w budowie skrzydła okiennego, w którym do tradycyjnego szklenia są strukturalnie wklejanie pakiety szybowe, co eliminuje problem opadających skrzydeł i podnosi komfort oraz poziom bezpieczeństwa.
Postaw na wyjątkowość
Wybierając okna warto też pomyśleć o czymś więcej niż tylko parametry użytkowe, trwałość, łatwość eksploatacji czy renowacji. Gdy supermarkety zasypują nas produktami, które wyglądają identycznie, coraz więcej osób szuka sposobów na to, aby się wyróżnić, pokazać swój oryginalny gust. Dlaczego nie próbować tego samego efektu osiągnąć wybierając okna? Firma Vikking, działając w branży już od ponad 27 lat, postawiła na produkcję takiej stolarki, która spełni najbardziej zróżnicowane wymagania klientów, a zarazem zmieści się w możliwych dla każdego inwestora widełkach cenowych. Indywidualizacja jest tu więc wieloaspektowa, bo każdy klient może nie tylko wybrać jedną z wielu dekoracji Real Wood, ale także zdecydować, czy ma się ona znajdować z jednej czy z obu stron okien. To klient decyduje o konfiguracji pakietów szybowych, o kształcie i rozmiarach okien, a także o tym, które okucia renomowanych producentów mają być zastosowane w jego oknach. Niezliczona ilość wariantów, kombinacji, kolorów i form to ukłon firmy Vikking w stronę wszystkich tych, którzy poszukują na rynku rozwiązań sprzeciwiających się uniformizacji.
Data publikacji: 2018-10-09