Ostatnie lata były czasem zmian i przekształcania się spojrzenia na oświetlenie w przestrzeniach mieszkalnych. Coraz częściej spotykamy się z wyraźnie industrialnym podejściem do światła w domach. Sięgamy po nowoczesne rozwiązania, które pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale też potrafią całkowicie odmienić wnętrze. To właśnie kwestia naszego podejścia jest tutaj kluczowa – zaczęliśmy traktować oświetlenie jako element wystroju, a nie tylko doświetlenie przestrzeni użytkowej. Trend jest coraz mocniejszy i sprawia, że we współczesnych pomieszczeniach mieszkalnych możemy oglądać przekrój ciekawych form światła.
Surowe oświetlenie liniowe jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Oświetlenie tego typu posiada szereg zalet. To właśnie ta „linia bez granic” potrafi odmienić strefę mieszkalną, dodać jej charakteru i współczesnego akcentu przy jednoczesnym spełnieniu wymogów, jakie stawiane są przed oświetleniem zadaniowym.
Profil architektoniczny czy meblowy?
W portfolio Lumines Lighting odnajdziemy profile, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w projektach typowo architektonicznych, zdecydowanie przemysłowych, jak i tych często uznawanych za łatwiejsze – domowych. Warto jednak pamiętać, że profile przypisane do sfery architektonicznej z powodzeniem sprawdzą się także w mieszkaniach czy domach i odwrotnie – profile meblowe możemy instalować w przestrzeniach przemysłowych. Główną zaletą profili aluminiowych jest ich uniwersalność – pozwalają na stworzenie linii światła według naszej wizji, co daje nieskończoną ilość rozwiązań aranżacyjnych.
Surowa linia światła
Oświetlenie w postaci surowej linii, uzyskanej poprzez ukrycie krawędzi profilu, znajdzie swoje zastosowanie w wielu nowoczesnych przestrzeniach. Taki efekt jest możliwy dzięki połączeniu specjalnej budowy profili z nowoczesnymi sposobami montażu. Całość instalacji prezentuje się naprawdę nowocześnie i efektownie, dzięki czemu nawet nierozświetlony system stanowi ozdobę i akcent w wybranej przestrzeni.
ZATI & SUBLI
Pierwszym wyborem przy decyzji, który profil wybrać, jest szerokość linii światła. Uzyskany efekt jednolitej linii światła jest znacznie ciekawszy przy zastosowaniu profilu o dwóch lub trzech taśmach. W budownictwie przemysłowym wybiera się także szersze profile przeznaczone do instalacji z czterema czy nawet sześcioma równolegle ułożonymi taśmami LED.
Lumines Lighting oferuje kilka profili, które umożliwią uzyskanie efektu surowej linii światła, dziś skupimy się profilach ZATI oraz SUBLI. Oba profile są przeznaczone do instalacji z dwoma taśmami LED 12 mm. Połączenie dwóch taśm daje dość mocny efekt oświetlenia przestrzeni, dzięki czemu profile sprawdzają się doskonale jako oświetlenie główne.
Podstawową różnicą jest odmienna głębokość profili równoznaczna z różnymi efektami świetlnymi. Wysokość profilu SUBLI to 19,3 mm, natomiast profilu ZATI – 10,4 mm. Dlatego, instalując wyższy profil SUBLI, uzyskamy rozmytą wiązkę strumienia świetlnego bez widocznych punktów świetlnych. Natomiast, aby uzyskać podobny efekt w profilu ZATI, zalecamy użycie mlecznego klosza, który sprawi, że efekt świetlny będzie delikatniejszy, a diody taśmy LED ukryte. W tym wypadku ważny jest również wybór odpowiedniej taśmy LED, która w połączeniu z mlecznym kloszem, utworzy płynną linię światła. W celu osiągnięcia takiego efektu, wymagana gęstość diod LED dla profilu ZATI to 120 LED/m, natomiast dla profilu SUBLI – 60 LED/m. Dodatkowo, zastosowanie mlecznego klosza dodaje instalacji walorów estetycznych – oświetlenie wygląda efektownie i stylowo nawet przy niewłączonym świetle.
Również sposoby montażu profili są inne. Dolna część profili jest różna – profil ZATI jest płaski, natomiast SUBLI posiada specjalne wypustki, które umożliwiają instalację za pomocą sprężyn montażowych. Wspólną cechą montażową obu profili są ramiona, wprawdzie o różnych wymiarach, ale pozwalające na oparcie profilu na wybranym podłożu i zagipsowanie go.
Projekt oświetlenia i montaż
Profil SUBLI możemy zamontować z użyciem sprężyn montażowych bezpośrednio między dwie płyty G-K, pamiętając o zasadzie minimum 4. sprężyn na 1 metr profilu. Sprężyny są gwarantem stabilnej konstrukcji, dzięki nim profil oprze się na płycie. Ramiona profilu muszą zostać zagipsowane, co pozwoli uzyskać oświetlenie bez widocznych krawędzi profilu.
[moment wklejenia taśmy do profilu ZATI]
W przypadku montażu profili w ścianie konieczne jest wykonanie frezu z użyciem odpowiednich narzędzi. W tym zastosowaniu dobrze sprawdza się profil ZATI, który ze względu na swój płaski spód, idealnie dopasowuje się do frezu.
[poszczególne etapy montażu profilu ZATI 1. płyta kartonowo-gipsowa z widocznymi elementami profilu 2. siatka samoprzylepna 3. gips 4. farba]
Budowa profili ZATI oraz SUBLI sprawia, że montaż z użyciem masy szpachlowej jest bardzo prosty. Specjalnie zaprojektowane krawędzie profilu pozwalają na ściąganie masy na wysokości wystającego rantu, co umożliwia szybkie i łatwe wbudowanie profilu w ścianę czy sufit. Dodatkowo, w razie zabrudzenia gładzią, profil łatwo można wyczyścić za pomocą szpachelki, bez obawy o uszkodzenie profilu. Do jego oczyszczenia przed instalacją taśm LED doskonale sprawdza się kostka ścierna 70x100x25 mm, która swoimi wymiarami idealnie pasuje zarówno do profilu ZATI, jak i SUBLI.
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie SUBLI i ZATI, które jest możliwe dzięki podobnym wymiarom profili. Po instalacji profile tworzą jedną linię, łącząc np. ścianę z sufitem. Można je także połączyć w wielokierunkową linię o wybranym układzie, uzyskaną poprzez docięcie profili pod kątem. Kolejnym ułatwieniem w tworzeniu pełnego systemu oświetlenia jest sposób instalacji klosza. Klosz można ukryć w wystającym elemencie zaślepki, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że dotniemy ze krótki, a całościowo oświetlenie prezentuje się wtedy lepiej. Montaż poprzez wkliknięcie jest dodatkowym udogodnieniem podczas zakładania klosza.
Elektryka
W przypadku montażu profilu w suficie na płytach G-K, kwestia umiejscowienia zasilacza nie jest problematyczna. Wystarczy po prostu położyć zasilacz na płycie G-K, nie jest potrzebne na niego żadne specjalne miejsce. Natomiast montaż w ścianie nieco się różni i w tym przypadku konieczne jest przygotowanie przestrzeni na zasilacz. Przestrzeń dobierana jest w zależności od wielkości zasilacza, natomiast ta uwarunkowana jest mocą pobieraną przez wszystkie elementy oświetleniowe podłączone do zasilacza.
Dwie taśmy LED gwarantują mocne doświetlenie pomieszczenia, co sprawia, że dobrym wyborem będzie zastosowanie ściemniacza. Ściemniacze marki Mi Light umożliwiają pełną kontrolę nad natężeniem światła w zakresie od 0 do 100%, co jest szczególnie istotne w łazience, w której często potrzebujemy naprzemiennie mocnego i akcentowego oświetlenia. Dodatkową zaletą tego typu ściemniaczy jest opcja przypisania wielu odbiorników do jednego panelu. Panele naścienne mają modernistyczny, ciekawy wygląd i dają pełną kontrolę nad oświetleniem. Są dodatkowym usprawnieniem i w połączeniu z pilotem sprawiają, że system świetlny jest w pełni zautomatyzowany.
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, do których zaliczamy surową linię światła uzyskaną poprzez zastosowanie profili do gipsowania, mocno wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Ich design pozwala na zabawę światłem, przekształcanie własnych pomysłów w pełnowartościowe projekty i tworzenie oświetlenia bez granic, a każda modernistyczna przestrzeń zyska na wprowadzeniu akcentu w postaci niezależnej linii światła.
Data publikacji: 2018-11-15