Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że czyste powietrze jest czymś szalenie ważnym w życiu każdego człowieka i każdy z nas zasługuje na to, aby mieć do niego dostęp. Niestety, spore zanieczyszczenie miast znacznie wpływa na naszą jakość życia, a powietrze, którym oddychamy niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Warto jednak uświadomić sobie, że tak naprawdę każdy z nas, dokonując swoich codziennych wyborów ma wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Wydaje się, że w przypadku globalnych problemów, które dotyczą całych miast i dużych skupisk ludzi jednostka jest tylko nic nie ważnym pionkiem w grze. Wręcz przeciwnie, w kwestii smogu każdy z nas ma wiele do powiedzenia, chociażby w kwestii tego, czy wybieramy publiczny środek transportu czy własny samochód, czy palimy starym piecem żartobliwie nazywanym „kopciuchem” czy decydujemy się na wymianę pieca na gazowy. Warto mieć też na uwadze, że to, co mamy w tej kwestii na sumieniu skutkuje bardzo złej jakości powietrzem, które jest dobrem wspólnym nas wszystkich, a którym muszą też oddychać nasze dzieci.
Czym oddychamy na co dzień?
Wiele osób bardzo narzeka na złą jakość powietrza w Polsce, co tak naprawdę jest uzasadnione. To, czy powietrze jest dobrej jakości określa się na przykład poprzez oznaczenie tego, jakie stężenie pyłu się w nim zawiera. Jeśli chodzi o zawartość pyłu PM10, czyli pyłu zawieszonego, to dopuszczalną wartością maksymalną średnioroczną jest 40 µg/m3, a średnią z 24 godzin to maksymalnie 50 µg/m3. Jeśli chodzi o pył PM2,5 czyli pył drobny to to dopuszczalną wartością maksymalną średnioroczną jest 25 µg/m3, gdyż wartość większa może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Dodatkowo określa się także maksymalne, dopuszczalne stężenie benzenu, które powinno być niższe niż 10 µg/m3. Oprócz tych trzech substancji zanieczyszczone powietrze zawiera też dwutlenek azotu oraz dwutlenek siarki. Szkodliwe pyły w zbyt dużym stężeniu wdychane przez nas z powietrzem dostają się nie tylko do płuc, ale i do naszego układu krwionośnego, a to może powodować nie tylko choroby dróg oddechowych, ale i powstawanie nowotworów.
Niestety, Polska znajduje się w czołówce państw, które mogą w Europie pochwalić się najgorszą jakością powietrza. Często nawet w tym kontekście określa się nasz kraj jako „Chiny kontynentu europejskiego”. Normy odnotowywane przez stacje pomiarowe w naszym kraju bardzo często są przekroczone, zwłaszcza jeśli chodzi o dopuszczalne wartości dobowe. W bardzo złej sytuacji są takie polskie miasta jak Warszawa, Zakopane, a w szczególności stolica małopolski – Kraków. Aby zobrazować jak często oddychamy złym powietrzem warto przywołać statystykę mówiąca o tym, że przy dozwolonych 35 dniach w roku, kiedy to dobowe normy stężenia PM10 mogą przekroczyć 50 µg/m3 wiele miast w Polsce ma takich dni nawet więcej niż sto, a przekroczenie normy jest bardzo duże – nawet 300 µg/m3
Walczyć może każdy
Przytoczone statystyki są zatrważające, ale złej jakości powietrze jest wyczuwalne za każdym razem, kiedy wychodzimy na zewnątrz i nim oddychamy. Dlatego też tak wiele osób angażuje się w walkę z ogarniającym wioski i miasta smogiem, na przykład poprzez, antysmogowe maski, które zapobiegają wnikaniu pyłu do płuc, a także poprzez zaopatrywanie się w specjalne oczyszczacze powietrza, które mogą odpowiednio dostosowywać powietrze, którym oddychamy w naszych domach.
Na pewno powinny nas też zainteresować przedsięwzięcia z Programu Czyste Powietrze. W ramach tej inicjatywy można uzyskać naprawdę sensowne dofinansowanie na zmianę sposobu ogrzewania własnego domu – wysokość takiego dofinansowania może wynieść nawet do 53 tysięcy złotych. To, w jaki sposób ogrzewamy dom ma ogromny wpływ na jakość powietrza, gdyż ogrzewanie węglem, ogrzewanie drewnem lub też ogrzewanie na pellet powoduje regularną, olbrzymią emisję szkodliwych substancji do atmosfery, które powodują tak ogromne zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też dofinansowanie ma na celu skłonienie tych, którzy nadal w taki sposób ogrzewają budynki do wymiany pieca oraz przystosowania instalacji do ekologicznego sposobu ogrzewania domu – chodzi tutaj o przejście z węgla na gaz płynny, przejście z oleju opalowego na gaz płynny, a jeśli nie posiadamy w swojej najbliższej okolicy przyłącza do gazociągu – dzierżawa zbiorników, w których można zgromadzić zapas gazu do grzania. Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu uświadomienie nas, że to, co robimy na własnym podwórku wpływa na całe społeczeństwo, a dzięki przyznanym pieniądzom można zrobić coś dla siebie oraz dla innych.
www.amerigas.pl/166-czyste-powietrze
Data publikacji: 2019-01-07