Jaką drabinę powinniśmy mieć w domu? Odpowiedź jest prosta – to zależy gdzie mieszkamy. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy ze sprzętu korzystają wyjątkowo intensywnie i to nie tylko w pomieszczeniach, ale i wokół budynku, z pewnością będą mieć dużo większe potrzeby niż lokatorzy w blokach, którym zazwyczaj wystarczą proste, niewielkie modele. Szczęśliwie ci pierwsi, dysponują większą ilością miejsca na jego przechowywanie, nie muszą więc ograniczać się ani ilością oferowanych dodatkowych funkcji, ani tym bardziej wielkością urządzenia.
Zakup domowego urządzenia do prac na wysokości tylko pozornie wydaje się łatwy. Przed podjęciem decyzji warto chwilę się zastanowić i ocenić – jak często będziemy ze sprzętu korzystać, do jakich zadań będzie nam potrzebny oraz ile mamy miejsca na jego przechowywanie? Marek Banach, ekspert producenta drabin aluminiowych – firmy Krause, podpowiada, jak praktycznie podejść do tematu i wybrać model, który nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale i w dobrej kondycji posłuży przez wiele lat.
Składane schodki aluminiowe Rolly
Wysokość ma znaczenie
Budynki z tzw. ”wielkiej płyty” oferują niezbyt duży metraż mieszkań, których wysokość nie przekracza zwykle 2,5 m. To sprawia, że podczas domowych prac na „wysokości”, mieszkańcom wystarczą niewielkie, poręczne składane schodki aluminiowe. Z jednej strony z powodzeniem zapewnią dostęp do wysoko zawieszonych półek, żyrandoli lub karniszy, z drugiej zaś mają niewielkie wymiary po złożeniu, bez problemu więc znajdzie się dla nich miejsce w schowku albo szafie. – Rekomenduję model dwustronny Rolly. Wyróżniają go profilowane stopnie oraz duża (350×200 mm), antypoślizgowa platforma robocza oraz niska waga i małe wymiary. Oferujemy wersję z dwiema lub trzema parami stopni, które gwarantują osiąganie wysokości – odpowiednio 2,45 m oraz 2, 65 m – podpowiada ekspert KRAUSE. Nieco inaczej ma się jednak sprawa z mieszkańcami wiekowych kamienic w centrum miasta, gdzie sufit często znajduje się na wysokości 3 metrów lub nawet wyżej. W ich przypadku rekomendowana jest drabina wolnostojąca, np. z wejściem z jednej strony. Z pomocą tego urządzenia będziemy mogli dostać się do większości wysokich zakamarków, bez konieczności opierania urządzenia o ścianę czy inny stabilny element pomieszczenia. – W trakcie wszelkich domowych prac, świetnie sprawdzi się model Secury. Na uwagę zasługuje duży, rozkładany pojemnik MultiGrip, zintegrowany ze specjalnym uchwytem na kable oraz wiadro, dzięki któremu wszystkie niezbędne do pracy akcesoria będziemy mieć pod ręką. Bez problemu zapanujemy też nad podręcznym warsztatem narzędziowym – wyjaśnia Marek Banach.
Drabina wolnostojąca Secury System MultiGrip
Wysoka aluminiowa drabina wolnostojąca to również świetne rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych. A ponieważ będą z niej korzystać nie tylko do prac wewnętrznych, ale także wokół budynku oraz w ogrodzie, warto wybrać model, który zapewni stabilne ustawienie na trawiastym lub nierównym podłożu. Tutaj z pomocą przychodzą akcesoria dodatkowe, takie jak szpice do drabin lub przedłużenie podłużnicy z regulacją wysokości oraz regulację poziomu do stabilizatora – dzięki nim, w razie konieczności, drabinę stabilnie ustawimy na schodach albo innych nierównościach terenu.
Dobierz drabinę do rodzaju zadań
Jednym z najistotniejszych czynników podczas wyboru drabiny jest jej funkcjonalność. Gdy wykorzystujemy ją sporadycznie, by zapewnić sobie jedynie dostęp do półek w wysokich szafach lub podsufitowych szafek kuchennych, wystarczą nam proste, niewysokie rozwiązania.
Drabina przegubowa TeleVario Ustawienie na schodach
Jeśli jednak nasze potrzeby są dużo większe i poszukujemy wielofunkcyjnego urządzenia, z którego będziemy mogli korzystać podczas codziennego majsterkowania zarówno w domu, jak i ogrodzie – postawmy na drabinę przegubową. – Jej użyteczność jest naprawdę wysoka. Sprawdzi się jako urządzenie wolnostojące, model przystawny, a także niezwykle wygodny pomost roboczy (w połączeniu z dodatkową platformą). Uwagę właścicieli piętrowych domów lub segmentów chciałbym zwrócić na przegubową drabinę teleskopową TeleVario – poza przedstawionymi wcześniej funkcjami, doskonale poradzi sobie także na schodach. A to dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, które długość każdej nogi pozwala ustawić indywidualnie, dostosowując ją do potrzeb. Z jej pomocą pomalujemy ścianę i sufit nad schodami albo umyjemy okno doświetlające klatkę schodową – podpowiada Marek Banach. Co więcej, nawet wysoka drabina przegubowa składa się do niedużych rozmiarów, więc z łatwością przeniesiemy ją między piętrami czy przechowamy, gdy nie będzie nam potrzebna.
Drabina przegubowa teleskopowa TeleMatic
Data publikacji: 2019-04-25