Kamień naturalny – cena nie jest zaporowa!

Piękny, elegancki materiał, jakim jest kamień naturalny na ścianę, podłogę czy schody tylko pozornie zarezerwowany jest jedynie dla bogatych rezydencji, wnętrz o „pałacowym” zacięciu, choć oczywiście takie było jego pierwotne zastosowanie. Nieodmiennie kojarzony z luksusem, rozmachem i wysoką ceną za m², kamień naturalny jak trawertyn, granit czy marmur z pewnością niejednemu właścicielowi nieruchomości pomógł budować poczucie prestiżu. Dziś sporo się w tej dziedzinie zmieniło. W Internecie znajdziemy mnóstwo blogów i portali poświęconych aranżacjom wnętrz i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że – o ile oczywiście jest to zrobione ze smakiem – zasada decorum przestała obowiązywać. Śmiało więc eksperymentujemy i wpuszczamy do wnętrz naszych domów i mieszkań materiały, który tylko na pierwszy rzut oka zdają się nie pasować. Tym sposobem coraz częściej widzimy też kamień na ścianach i podłogach nieco skromniejszych niż pałace domów jednorodzinnych i mieszkań. Zestawiany z innymi materiałami na zasadzie kontrastu lub dyskretnie wpisujący się w stylistykę całości, nadaje charakteru, ale i zaskakuje nieoczywistością wcieleń, jakie potrafi przybrać. Przykład? Układanie kamienia naturalnego na ścianie czy podłodze w łazience, a więc w miejscu, w którym jak nigdzie indziej liczy się wrażenie ciepła i przytulności (nawet jeśli ma to być tylko wrażenie optyczne).

fot. Dulemba

A co dla tych, którym cena kamienia naturalnego wydaje się zaporowa? Rzeczywiście w porównaniu do glazury czy terakoty, cena za m² kamienia naturalnego jest wyższa. Warto jednak pamiętać o jego właściwościach użytkowych – wszak to materiał, który od dawna stosowany jest w przestrzeniach o dużym obciążeniu użytkowym i nawet mimo intensywnej eksploatacji nie traci swojego piękna i nie ulega zniszczeniu. Poza tym nie musimy układać marmuru, granitu czy piaskowca na całą ścianę lub podłogę. Niezliczona ilość struktur i kolorów pozwala na kreatywne zestawienia z kamieniem jako bohaterem głównego planu lub jako stylowym tłem i dopełnieniem.

 

Kamień naturalny na podłogę

Elegancja, ponadczasowość, luksus – to kwintesencja kamiennych posadzek, które od zawsze związane były z wnętrzami aranżowanymi z przepychem. Przez wiele lat kamień naturalny na podłodze – zwłaszcza marmur, ale także granit, piaskowiec czy trawertyn – nieodmiennie wiązał się z bogactwem – w ten sposób wykańczano posadzki w pałacach i królewskich rezydencjach, a także w obiektach sakralnych. Równie trwale kamienne posadzki wpisały się w przestrzenie użytkowe – często stając się wizytówką firmy czy instytucji, która w ten sposób wykończyła wnętrza swojej siedziby. Świetnym przykładem mogą być banki czy hotele, gdzie kamień naturalny na podłodze pomaga wykreować poczucie solidności, która łączy się z elegancją i dobrym smakiem.

fot. Dulemba

Dziś kamień w swoich przeróżnych, często bardzo designerskich odsłonach, odważnie króluje również w naszych łazienkach. Prym wiodą tutaj marmury, które dają przyjemny, miły dla oka efekt, będący w równej mierze pochodną samej struktury tych kamieni, co i ich stonowanych, pastelowych barw. Klienci firmy MARMUR DULEMBA często wybierają też granity, trawertyny, konglomeraty czy spieki kwarcowe, a pole do popisu powiększa dodatkowo możliwość różnych wariantów wykończenia powierzchni (poler, satyna, anticato).

Kamień naturalny na podłogę może być dekoracją sam w sobie, wówczas można zastosować materiały o dużym, dekoracyjnym rysunku. Jako spokojniejszą alternatywę można z kolei zestawić dwa/trzy materiały o stonowanej, jednorodnej kolorystyce i pobawić się formą (rozety, ornamenty, bordiury), co przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii obróbki (cięcie wodą) daje niesamowite efekty.
Co istotne – kamień naturalny na podłodze doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, bo dobrze akumuluje ciepło i oddaje je przez dłuższy czas po wyłączeniu zasilania instalacji.

fot. Dulemba

Kamień naturalny na ścianę w łazience

Oprócz podłogi można też kreatywnie zagrać strukturą i kolorem, wybierając kamień naturalny na ścianę w łazience. Jednak wcale nie musimy układać go „od sufitu do podłogi” czy na wszystkich ścianach. Ciekawe efekty można też stworzyć poprzez położenie kamienia tylko w wybranych miejscach, np. na blaty, zabudowy systemów sanitarnych. Odporność na działanie wody sprawia, że bez obaw można układać kamień naturalny na ścianie/płycie prysznicowej.

 

fot. Dulemba

Wzór, kolor, format, miejsce montażu, cena… Kamień naturalny, jak każdy inny materiał wykończeniowy, wybieramy uwzględniając cały szereg kryteriów. Warto przy tym pamiętać o jeszcze jednym: korzystajmy tylko z ofert sprawdzonych firm z długoletnim doświadczeniem. Zakład kamieniarski MARMUR DULEMBA doświadczenia w zakresie obróbki kamienia zbiera od 1991 roku i dziś urósł do rangi jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw w swojej branży, oferując kamienie naturalne z całego świata. Dzięki temu, że firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, jest w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty, które doskonale wpiszą się zarówno w przestrzenie użytkowe, jak i we wnętrza prywatnych domów i mieszkań.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.marmur-dulemba.pl

 

43-262 Kobielice, ul. Pańska 16, woj. śląskie
tel. 32 211 33 33, +48 695199689,