Lampy wiszące to jeden z najciekawszych rodzajów oświetlenia do mieszkania i domu. Są funkcjonalne, mogą stanowić główne źródło światła w pomieszczeniu, a jednocześnie służyć jako ważny element dekoracyjny wnętrza. Można powiesić je w dowolnym miejscu na suficie, oświetlając wybraną powierzchnię. Oprócz tego przykuwają uwagę, dlatego zwykle posiadają ciekawą formę, podkreślającą styl wnętrza.
Dużą przewagę nad klasycznymi lampami wiszącymi, mają lampy wykonane z profili LED. Profile aluminiowe dzięki możliwości przycinania na wymiar, świetnie oświetlą stół, biurko, lustro czy wyspę kuchenną. Dzięki szerokiemu asortymentowi taśm, mamy możliwość indywidualnego wyboru mocy i barwy światła, od neutralnych, po kolorowe. Profile aluminiowe można łatwo łączyć i nadawać lampom dowolny kształt. Jak wybrać odpowiednie profile i które z nich sprawdzą się jako oświetlenie wiszące? Zapraszamy do lektury.
Kluczowym elementem, pozwalającym na stworzenie lampy z profili LED są zawiesie, czyli linki łączące profil z sufitem. Modele profili, z których z łatwością wykonamy oświetlenie wiszące to te, które posiadają specjalne żłobienia, w które z łatwością wchodzi uchwyt montażowy zawiesi. Innym ułatwieniem montażowym przy budowie Lamp z profili LED, może być wykorzystaniu dedykowanych uchwytów. Pozwoli to na stworzenie lampy w zasadzie z dowolnego profilu meblowego. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ich główne rozwiązanie, a ze względu na niską wagę, lampy wykonane z pojedynczych profili meblowych, mogą okazać się podatne na przeciąg.
Profile dedykowane
Profile stworzone do budowy lamp wiszących, posiadają często miejsce przeznaczone na ukrycie zasilacza. W ofercie Lumines Lighting, takie rozwiązanie znajdziemy w profilach CLARO i DULIO. Oba z nich zostały stworzone z myślą o lampach wiszących, które efektownie oświetlą pomieszczenie. Budowa profilu, poza komorą przygotowaną do montażu taśm LED, składa się z niezależnej przestrzeni przeznaczonej do ukrycia zasilacza, dzięki czemu unikniemy problemów z montażem i lokalizacją zasilacza. Wystarczy doprowadzić napięcie sieciowe do konstrukcji lampy i już można cieszyć się gotowym oświetleniem LED. Całość wykończona jest zaślepkami aluminiowymi, które obejmują pełną bryłę profilu, dając jej nowoczesny i prosty wygląd.
CLARO, to klasyczny profil o strumieniu światła skierowanym do dołu. Został zaprojektowany do podświetlania pomieszczeń domowych i przestrzeni biurowych. Dzięki precyzyjnemu strumieniowy światła, doskonale sprawdzi się jako oświetlenie w kuchni czy salonie, będąc doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia.
fot. Lumines Lighting | Profil CLARO Lumines Lighting
DULIO to rozwiązanie architektoniczne, które poza klasycznym strumieniem światła skierowanym w dół, umożliwia oświetlenie powierzchni bezpośrednio nad profilem. Dzięki niekonwencjonalnej budowie (światło góra-dół), będzie ciekawym elementem do oświetlenia dekorów, fresków czy obrazów. Przy montażu profilu Dulio, należy pamiętać o zastosowaniu specjalnego rodzaju zawiesi, tak zwanych zawiesi typu Y.
fot. Lumines Lighting | Profil DULIO Lumines Lighting
Profile nawierzchniowe
Oprócz profili dedykowanych, lampy możemy tworzyć również z większości modeli nawierzchniowych, które poprzez przeznaczenie do montażu zewnętrznego, nierzadko posiadają bardzo ciekawą formę.
Jednym z takich profili jest SILEDA, zaprojektowany do tworzenia opraw wyposażonych w dwie taśmy LED. To średniej wielkości model, z którego zrobimy niewielką, precyzyjną lampę, sprawdzającą się np. jako oświetlenie przestrzeni biurowej.
fot. Lumines Lighting | Profil SILEDA Lumines Lighting
Profilem o bardzo zbliżonych wymiarach jest DILEDA. Różni się jedynie głębokością. Przy wyborze profili aluminiowych oraz dobieraniu do nich taśm LED, warto zwracać uwagę na ten parametr. Należy pamiętać, że odpowiedni dobór gęstości i mocy taśmy do głębokości profilu, ma bezpośredni wpływ na efekt świecenia jaki uzyskamy z gotowej oprawy. Zwracamy na to uwagę, w zależności od tego, czy chcemy uzyskać jednolitą linię światła, czy też widocznie zarysowujące się diody LED. Profil DILEDA również przeznaczony jest do budowy oświetlenia z użyciem dwóch taśm LED, idealnie nada się do oświetlenia nowoczesnych restauracji i kawiarni.
fot. Lumines Lighting | Profil DILEDA Lumines Lighting
Jednym z ciekawszych rozwiązań może okazać się zastosowanie modelu DOPIO. To profil dwustronny, z możliwością montażu taśm LED po obu stronach profilu. Zaprojektowany do montażu nawierzchniowego w powierzchniach biurowych, powierzchni typu open space i budownictwie przemysłowym, może okazać się ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie nietypowego efektu oświetleniowego. W przestrzeni domowej, wisząca, dwustronna lampa będzie nietuzinkowym oświetleniem salonu lub kuchni.
fot. Lumines Lighting | Profil DOPIO Lumines Lighting
Jeśli zależy nam na mocnym doświetleniu przestrzeni, doskonałym wyborem będą modele pozwalające na szeregowy montaż większej ilości taśm LED. Profil SOLIS, to profil który został zaprojektowany z myślą o stosowaniu trzech równolegle położonych taśm LED. Profil jest dosyć niski, więc takie rozwiązanie daje niezwykle ciekawy efekt świetlny. Bardzo widoczne diody LED, tworzące efekt koralików, możemy rozmyć poprzez zastosowanie klosza pryzmatycznego. Taki dobór elementów oprawy LED, staje się niezwykle atrakcyjnym źródłem światła.
fot. Lumines Lighting | Profil SOLIS Lumines Lighting
Jako oświetlenie wiszące doskonale sprawdzi się także model ILEDO. Profil wyróżnia się dzięki kompatybilności z profilem montażowym MODI. Daje to możliwość ukrycia zasilacza w części głównej profilu oraz zamaskowanie miejsca jego położenia, poprzez wsunięcie profilu montażowego w nie zakrytą przez klosz część lampy.
fot. Lumines Lighting | Profil ILEDO Lumines Lighting
Montując oświetlenie wiszące z profili LED, musimy pamiętać o zasilaczu. Modele CLARO DULIO posiadają niezależną przestrzeń do ukrycia zasilacza. Podobnie profil ILEDO, gdzie zasilacz możemy zakryć profilem montażowym MODI. W pozostałych przypadkach zasilacz należy zamontować w suficie lub ścianie, a wtedy niezbędne są dodatkowe prace budowlane.
Ważnym elementem budowy oświetlenia wiszącego są, wspomniane wcześniej, zawiesie. Możemy wybierać spośród tradycyjnych, wymagających doprowadzenia przewodu z napięciem lub wersji przewodzącej prąd. W przypadku tych pierwszych musimy liczyć się z tym, że przewody zasilające będą widoczne wokół linek. W zawiesi przewodzącej wewnętrzna część linki posiada przewód zasilający, który pozwala na szybszy i bezproblemowy montaż zawiesi do lamp wiszących. Brak przewodów zasilających wokół linek wiszących, podnosi estetykę systemów oświetleniowych. Trzeba pamiętać, że w przypadku profili CLARO i DULIO, rekomendujemy zawiesie standardowe, ze względu na ukryty w profilu zasilacz.
Dodatki i akcesoria
Przy budowie lamp, warto stosować dedykowany akcesoria i dodatki montażowe. Zaślepki aluminiowe, które pozytywnie wpłyną na wygląd opraw czy łączniki kątowe 90 i 120 stopni, pozwalające na tworzenie oświetlenia w nietypowych kształtach.
Naturalnym uzupełnieniem opraw tworzonych z profili LED są sterowniki i włączniki do profili, które dają możliwość operowania mocą i barwą światła, a także umożliwiają sterownia oświetleniem w całym domu.
Odpowiednie oświetlenie to podstawa funkcjonalnego i nowoczesnego budynku mieszkalnego. Istnieje wiele sposobów montażu oświetlenia wiszącego z profilami LED, które pozwolą nam cieszyć się dobrze doświetloną strefą. Ciekawa forma, interesujący design i możliwość indywidualnego dopasowania rozmiaru profili do potrzeb, pozwalają na stworzenie efektownych i oryginalnych lamp wiszących.
Data publikacji: 2019-12-19