Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów drabin. Różnią się funkcjonalnością, wysokością, a także materiałem, z jakiego są wykonane. I choć znakomita większość oferowanych przez producentów urządzeń wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego aluminium, to drabiny drewniane wciąż cieszą się dużą popularnością fachowców. W jakich branżach znajdują zastosowanie?
Kilka dekad temu obecna na niemal każdej budowie, dziś nieco zapomniana i wypierana przez lżejsze i bardziej funkcjonalne urządzenia aluminiowe. Drabina drewniana, bo o niej mowa, nie odeszła jednak całkiem do lamusa. Poznajcie jej najważniejsze zalety.
fot. Krause
Drabiny drewniane – konstrukcja
Aby drabiny drewniane spełniały przypisane im funkcje, powinny być wykonane z wysokiej jakości, wyselekcjonowanego drewna – koniecznie bez sęków, które mogą zmniejszać wytrzymałość materiału. Drewna nie powinno się nasączać środkami chemicznymi. Bardzo ważnym elementem konstrukcji są okucia (zawiasy, wzmocnienia czy łańcuch), które powinny być wykonane ze stali ocynkowanej. Wymagania te spełniała dwa modele wolnostojące drabin KRAUSE – pierwszy ze szczeblami, drugi ze stopniami o głębokości 8 cm. Stalowe zawiasy są tu mocowane śrubami, a drabinę przed nadmiernym rozłożeniem zabezpieczają łańcuchy (w wersji ze szczeblami) oraz pasy (w wersji ze stopniami). Oba modele wyposażone są w zawleczki, usprawniające transport.
Nie tylko dla elektryka
Elektrycy to grupa zawodowa, która musi bardzo uważnie dobierać rodzaj drabiny do wykonywanych prac. Liczy się nie tylko wysokość, funkcjonalność czy waga, ale i brak przewodnictwa prądu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom branżowych fachowców, producenci drabin oferują specjalne drabiny dielektryczne, które wykonane są z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Ale podobne właściwości mają także drabiny drewniane, dlatego zainteresowanie nimi wśród elektryków jest wciąż duże. Co więcej, drewno jest materiałem mało podatnym za zmiany temperatury, zatem w słońcu się nie przegrzeje, a w chłodnym otoczeniu nie będzie nieprzyjemnie zimne. To sprawia, że chętnie korzystają z nich także inne grupy zawodowe, jak choćby malarze.
Wadą urządzenia jest duża waga oraz niska odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne, przez co użytkowane na otwartej przestrzeni szybko się niszczą.
fot. Krause
Dodatkowe akcesoria
Choć konstrukcja drabin drewnianych, w przeciwieństwie do swoich aluminiowych odpowiedników, nie pozwala na tworzenie wyjątkowo innowacyjnych modeli, to producenci starają się zwiększyć ich funkcjonalność poprzez oferowanie akcesoriów dodatkowych. I tak, do drabiny KRAUSE ze szczeblami możemy dokupić poręczną, wytrzymałą torbę Toolbag, zawieszaną na najwyższych szczeblach – z pewnością pomoże zapanować nad podręcznym warsztatem narzędziowym. Można zaopatrzyć się także w antypoślizgowe stopki, zabezpieczające podłogę przed porysowaniem.
Data publikacji: 2020-02-12