Domki mobilne stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie, w związku z czym powstaje wiele pytań z nimi związanych. Na podstawie naszych doświadczeń wybraliśmy te, które pojawiają się najczęściej i zdecydowaliśmy się przybliżyć tematykę domków na kołach, odpowiadając na każde z nich.
Czy w domku mobilnym można mieszkać przez cały rok?
Na rynku znajdziemy oferty różnych producentów, stosujących odmienne technologie produkcyjne. W naszej ofercie posiadamy wyłącznie domki całoroczne. Wszystkie domki posiadają izolację termiczną dachu, ścian oraz podłogi, wykonaną z wełny mineralnej. W standardzie Premium domki posiadają również ogrzewane elektryczne w formie grzejników olejowych. Możemy również zaproponować alternatywne typy ogrzewania, do których należą: panele na podczerwień, ogrzewanie gazowe, kominek na pellet, koza na drewno. Zastosowana izolacja oraz ogrzewanie sprawiają, że komfort cieplny w domku mobilnym możemy osiągnąć o każdej porze roku.
fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne
Czy postawienie domku mobilnego na działce wymaga pozwolenia na budowę?
Domki mobilne o powierzchni nieprzekraczającej 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić zamiar postawienia takiego domku na swojej działce do odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Jeżeli w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia, nie otrzymamy sprzeciwu, możemy przetransportować domek w miejsce docelowe.
W przypadku, kiedy chcemy zakupić domek mobilny o powierzchni większej niż 35m2 musimy liczyć się z faktem, iż pozwolenie na budowę może okazać się niezbędne. Istotną kwestią jest tu zatem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy, które mogą narzucać nam kąt nachylenia dachu czy kolorystykę domku. Warto zapoznać się z tymi dokumentami przed dokonaniem zamówienia, aby móc odpowiednio dostosować swój domek na kołach do wytycznych już na etapie projektu. Unikniemy dzięki temu wprowadzania zmian podczas procesu produkcji, co mogłoby generować dodatkowe koszty.
Ze względu na nieprecyzyjność przepisów prawa budowlanego, w każdym przypadku polecamy jednak udać się do Starostwa Powiatowego, pod które podlega nasza działka, aby uzyskać pewne informacje.
Czy domek mobilny wymaga podłączenia mediów?
Kwestia podłączenia mediów wygląda tak samo jak w budynkach tradycyjnych, trwale związanych z gruntem. Domki mobilne naszej produkcji posiadają niezbędne instalacje: elektryczną, wentylacyjną oraz wodno-kanalizacyjną, których przyłącza znajdują się pod domkiem. Klient powinien natomiast zadbać o uzbrojenie swojej działki w odpowiednie media. Następne, kiedy domek jest już w miejscu docelowym należy podłączyć go do dostępnych mediów: skrzynka elektryczna (instalacja domku: trzyfazowa), wodociąg bądź studnia głębinowa oraz kanalizacja lub szambo. Na życzenie klienta punkty przyłączeniowe możemy umieścić w miejscach przez niego wskazanych.
Jak wygląda transport domków mobilnych?
Domki mobilne ze względu na swoje rozmiary, nie posiadają homologacji, a więc nie mogą być transportowane na własnych kołach. Jak zatem mają znaleźć się na działce klienta, kiedy montowane są w całości na hali produkcyjnej? Tu z pomocą przychodzi auto ciężarowe- platforma. Domek mobilny przy pomocy wciągarki ładowany jest na samochód a następnie w ten sam sposób jest rozładowywany w miejscu dostawy. Należ pamiętać, że domki mobilne przekraczają rozmiary standardowych ładunków, w związku z czym klasyfikowane są jako ładunki ponadgabarytowe/ nienormatywne. Fakt ten determinuje konieczność uzyskania pozwolenia na przejazd od GDDKiA oraz wyznaczenie odpowiedniej trasy, pilotaż i transport wyłącznie nocą, czyli wtedy gdy ruch na drodze ma najmniejsze natężenie.
fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne
Czy domki mobilne można przetransportować w dowolne miejsce?
Niejednokrotnie spotykamy się z pytaniem, czy domki możemy przewieźć w odległy region Polski? Odpowiedź brzmi: tak. Wozimy je nie tylko na terytorium naszego kraju, ale również za granicą. Norwegia, Szwecja, Dania, Niemcy, Czechy, Chorwacja- to tylko niektóre z krajów, do jakich niejednokrotnie transportowaliśmy nasze domki mobilne. Dystans nie jest zatem żadną przeszkodą. Musimy jednak pamiętać, aby dojad do działki i wjazd na nią były dostosowane do rozmiarów domku, jaki chcemy zakupić.
Ile czasu zajmuje postawienie domku mobilnego na działce?
Istnieje wiele czynników wpływających na tą kwestię. Wszystko zależy od tego jak wygląda wjazd na działkę (czy brama ma odpowiednią szerokość), rodzaj gruntu (czy jest grząsko/mokro czy grunt jest odpowiednio zagęszczony), wyrównanie poziomu gruntu. Nie mniej jednak należy pamiętać, iż czas ustawienia domku nie powinien przekraczać kilku godzin. Należy pamiętać, iż w przypadku zakupu domku mobilnego unikamy bałaganu na działce w postaci ,,placu budowy” gdyż domek przyjeżdża do nas w całości, a jego montaż ogranicza się do jego wwiezienia, ustawienia w miejscu docelowym oraz wypoziomowania.
fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne
Czy domki mobilne można łączyć?
Tak, chcąc uzyskać większą powierzchnię, domki mobilne możemy ze sobą połączyć. Maksymalna powierzchnia jednego domku, jaką możemy zaoferować to 56m2. Przy połączeniu dwóch modułów o tym rozmiarze uzyskamy zatem powierzchnię niespełna 120m2, a więc odpowiadającą wielkości niektórych domów tradycyjnych.
Ile kosztuje domek mobilny?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wynika to z faktu, iż w zasadzie każdy z produkowanych przez nas domków jest inny. Cena uzależniona jest od rozmiaru domku, wersji wyposażenia, stosowanych materiałów wykończeniowych, a także elementów dodatkowych, na jakie decyduje się klient. Cennik standardowych domków mobilnych w dwóch wersjach wyposażenia: Economy i Premium otrzymać można po skierowaniu zapytania na adres: [email protected]. Wszystkich wycen indywidualnych dokonujemy natomiast po rozmowie i wstępnych ustaleniach z klientem.
Data publikacji: 2020-03-23