Jako jeden z najbardziej zaawansowanych, zrównoważonych budynków pasywnych energetycznie w kraju, MCER jest zarazem pierwszym obiektem publicznym z certyfikatem BREEAM. Prace związane z realizacją inwestycji powierzono firmie Budimex, liderowi na rynku budowlanym, który dzięki doświadczeniu, zaawansowanym technologiom, i rozbudowanej flocie maszyn potrafi sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom.
Jako spółka z pięćdziesięcioletnią tradycją, Budimex ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. W czasie 51 lat istnienia firma zrealizowała tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły firmie wypracować pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Realizacja obiektu w Markach, będącego kwintesencją budownictwa zrównoważonego, to kolejny inwestycja w portfolio firmy, którą ta udowadnia, że jest w stanie podjąć się nawet najtrudniejszych zleceń. To również dowód na to, że urbanizacja i rozrastanie się przestrzeni miejskich nie musi odbywać się kosztem środowiska naturalnego.
Budowa obiektu rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała zaledwie rok i 7 miesięcy. Tempo realizacji inwestycji przez Budimex jest tym bardziej imponujące, że powstały kompleks miał służyć jednocześnie jako placówka edukacyjna, sportowa, rekreacyjna oraz konferencyjna. Całość, licząca niemal 15 tys. m² powierzchni, została podzielona na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i znajduje się w nim szkoła podstawowa, biblioteka oraz blok żywieniowy. Budynek B to obiekt sportowo-rekreacyjny, w którym znajduje się 25-metrowy basen sportowy, strefa SPA, zespół saun, grota śnieżna oraz jaskinia solna. W ramach inwestycji powstała również sala teatralno-widowiskowa z profesjonalną sceną i widownią dla 347 widzów, w tym 2 osób niepełnosprawnych.
fot. BUDIMEX SA
Na zewnątrz do dyspozycji jest pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, z licencją na poziomie 3 ligi, stadion lekkoatletyczny dostosowany do wymagań IAAF dla kategorii V, boisko wielofunkcyjne oraz miasteczko ruchu drogowego. – Przy tej budowie, już na samym początku realizacji, wykorzystywaliśmy innowacyjne rozwiązania. Cała inwestycja była bowiem tworzona w modelu BIM, czyli międzybranżowym projekcie 3D inwestycji. Dodatkowo wykorzystaliśmy także platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM, pozwalającą na dostęp do projektów oraz modelu z urządzeń mobilnych. System pozwala również na elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy nami, jako generalnym wykonawcą, inwestorem a projektantami oraz inspektorami – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.
Budownictwo zrównoważone to nie tylko moda
Zamiast zużywania prądu z sieci – produkcja własnego prądu, pozyskiwanie wody z deszczówki, optymalizowanie na bieżąco zużycia energii, zielony dach bagienny – to zaledwie ułamek rozwiązań, jakie są zastosowane w nowoczesnym obiekcie, którego pierwsza część została oddana do użytku 2 września 2019 roku. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, którego wykonanie powierzono firmie Budimex, doskonale wpisuje się w ideę budownictwa zrównoważonego, które najbardziej innowacyjne technologie wykorzystuje po to, aby oszczędzać zasoby naturalne. Projekt od początku zakładał najwyższe standardy ekologiczności: cały kompleks MCER został więc wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne.
MCER posiada także autorski system wentylacji klas szkolnych, opierający się na indywidualnych centralach rekuperacyjnych: centrale wentylacyjne sprzężone są z pompami ciepła powietrze-powietrze zlokalizowanymi na dachu, ogrzewają bądź schładzają powietrze w zależności od pory roku. W ideę budownictwa zrównoważonego wpisują się też pompy ciepła, na których opiera się system ogrzewania budynku A.
Dach bagienny – po raz pierwszy w Polsce
To pierwszy budynek w Polsce, na którym stworzono dach bagienny, będący świetnym remedium na deficyt terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Oprócz wymiaru praktycznego (retencjonowanie części wody opadowej i zmniejszenie ilości wody odprowadzanej z dachu do kanalizacji, doskonała izolacja termiczna, ochrona przed gradobiciem, wiatrem, tłumienie hałasów), takie rozwiązanie ma też pozytywny wpływ na środowisko. Jako zielona przestrzeń pochłania CO2 i zmniejsza niekorzystny efekt wyspy ciepła. Zielony dach pełni ponadto funkcję oczyszczalni powietrza z kurzu oraz spalin i jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory. Poziom wody w każdej z sekcji dachu jest monitorowany przez system BMS.
fot. BUDIMEX SA
Energooszczędność to podstawa budownictwa zrównoważonego
Cała inwestycja charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. Jest to jedno z wymagań, jakie przed MCER postawił certyfikat BREEAM. W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania wykorzystywane jest do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Ważnym elementem wpisującym ten obiekt w budownictwo zrównoważone jest również fotowoltaika. Instalacja na dachu, o mocy 60 kW produkuje zieloną energię, która na bieżąco jest zużywana przez budynek. – Panele fotowoltaiczne, które zainstalowaliśmy, ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W czasie, gdy szkoła nie będzie funkcjonować, np. podczas wakacji, nadmiar wyprodukowanej energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Później, po okresie wakacyjnym, będziemy mogli ją częściowo odzyskać, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię elektryczną – tłumaczy Dariusz Blocher.
Wszystko pod kontrolą
Przyjazny środowisku, zrównoważony budynek w Markach został wyposażony w system BMS. Służy on do kontroli pracy większości urządzeń oraz do łączenia wielu pracujących systemów w jedną całość. Umożliwia także zarządzanie źródłami energii cieplnej i elektrycznej, sterowanie systemem nawadniania zieleni, czy oświetleniem w pomieszczeniach. Odpowiada on również za kontrolę szczelności rur. – System BMS ma bardzo wiele funkcji, ale tak naprawdę służy jednemu celowi, oszczędzaniu energii. M.in. dzięki niemu roczne zapotrzebowanie na nią do ogrzewania i wentylacji będzie wynosiło zaledwie 2,5 KWh/m² – mówi Dariusz Blocher.
fot. BUDIMEX SA
Budimex dla budownictwa zrównoważonego
– Ta inwestycja była dla nas dużym wyzwaniem, ale dziś jesteśmy bardzo dumni z jej realizacji. Mam nadzieję, że inne samorządy pójdą śladem Marek i już niedługo Polska zapełni się multifunkcyjnymi budynkami o tak wysokich parametrach ekologicznych – podsumowuje Dariusz Blocher.
Więcej o firmie na stronie: www.budimex.pl