Nowoczesne kierunki w architekturze pociągnęły za sobą wiele zmian. Coraz częściej projektujemy w duchu minimalistycznej idei less is more, plastik zastępujemy drewnem, a klasyczną kostkę płytami betonowymi. Wielkoformatowe płyty uzupełniają zielone skwery w miejscach publicznych i wytyczają ścieżki pośród gęstych roślin w ogrodzie. Czy taras z płyt betonowych także będzie trafionym pomysłem?
Płyty dobre na wszystko
Rynek materiałów stosowanych do wyznaczania utwardzonych nawierzchni wokół budynku bogaty jest w różne rozwiązania. Nie wszystkie jednak zdają celująco egzamin – zwłaszcza na tak wymagającej powierzchni jak taras. Deski bez regularnej impregnacji zbutwieją, a szczeliny między kostkami z czasem porastać będą mchy oraz trawy. Inaczej jest w przypadku płyt betonowych. Problemami nie będą ulewne deszcze, temperatury spadające poniżej zera czy wykwity. To materiały wyróżniające się bardzo dobrymi parametrami fizyczno-technicznymi – są mrozoodporne, niskonasiąkliwe, antypoślizgowe, niepodatne na ścieranie i łatwe do utrzymania czystości. Nie blakną pod wpływem słońca, a do usuwania występujących na nich zabrudzeń wystarczy zwykła woda.
fot. BRUK-BET® | Architect perła srebrno stalowa
Materiały inspirowane naturą
Praktyczność to nie wszystko! Tarasy ogrodowe stanowią estetyczny łącznik pomiędzy wnętrzem mieszkania a strefą zieleńca, który latem zamienia się w zewnętrzny salon, wakacyjny azyl do grillowania czy miejsce spotkań z przyjaciółmi. W związku z tym parametry techniczne płyt będą równie ważne co ich wygląd, a niepowtarzalne struktury i rozmaite formaty muszą stanowić harmonijne nawiązanie do całości zabudowy; budynku, elewacji, architektury ogrodu i jego stylu. W nowoczesnych i minimalistycznych realizacjach kontynuacją idei zredukowanego designu będą betonowe, szare płyty w rozmiarze XL, natomiast w klasycznych, romantycznych czy śródziemnomorskich projektach surowy bruk lepiej zastąpić imitacją deski albo trawertynu, granitu czy piaskowca. Materiały inspirowane naturą wtopią się w wystrój i zagwarantują zachwycający efekt.
fot. BRUK-BET® | Architect szary jasny
Do zabudowy na gruncie
Przewagą płyt betonowych nad innymi alternatywami używanymi do wykańczania przestrzeni wokół domu jest łatwość montażu. Takie płyty można wyłożyć bezpośrednio na podłożu gruntowym, bez potrzeby wcześniejszego wylewania podstawy z betonu. Taka instalacja jest nie tyle bardziej ekonomiczna, ile mniej czasochłonna, jednak jej wykonanie wymaga skrupulatności w zakresie planowania wymiarów i kształtu strefy wypoczynku, określania rodzaju i wzoru płyt, a także oszacowania granic, typu obrzegowania i liczby stopni schodowych.
Aby wykonać taras na gruncie, należy przygotować podłoże (usunąć humus i grunt rodzimy na głębokości 20-30 cm, ubić całość, wyrównać warstwą piasku o grubości 10 cm i zagęścić), a także wykonać obrzeża i podbudowę o grubości od 15 do 20 cm z kruszywa o frakcji 0-31,5 cm. Ostanie etapy wiążą się z wyłożeniem podsypki z grysu 2/8 mm, montażem płyt oraz wypełnieniem szczelin pomiędzy nimi fugą żywiczą, piaskiem czy Granofugą.
fot. BRUK-BET® | Drewno ogrodowe Altus
Płyta na taras i nie tylko
Betonowe płyty tarasowe to alternatywa o dużym potencjale – można je stosować na tarasach, podjazdach, chodnikach czy obejściach wokół domu. Sprawdzą się też w roli ścieżki ogrodowej, zarówno w postaci symetrycznych pasów oddzielonych kępami trawy, jak i pojedynczych kostek oddalonych od siebie na odległość kroku. Ich rozmaite wzory dają możliwość układania oryginalnych kompozycji, a modne wybarwienia i rodzaje wykończeń podkreślają wartość estetyczną projektu. Wiele ciekawych możliwości proponuje marka Bruk-Bet. W ofercie producenta dostępne są m.in. gładkie surowe formy Architect® o sfazowanych krawędziach, które podkreślą elegancję minimalistycznej scenerii, imitujące piękno prawdziwej deski płyty z serii Realit czy unikalne warianty Romantica® w wykończeniach standardowych i metalicznych. Ostatnie mienią się pod wpływem słońca i zapewniają spektakularny widok.
fot. BRUK-BET® | Romantica Dolomit orzechowy jasny
Taras z płyt betonowych to praktyczny sposób na stworzenie estetycznej aranżacji wokół domu. Płyty tego typu są wytrzymałe, bezpieczne, a przede wszystkim efektowne! Warto je wykorzystać nie tylko w strefie relaksu, lecz także w pozostałej części posesji, układając z nich szlaki komunikacyjne czy romantyczne ścieżki. Takie nawierzchnie to gwarancja oryginalnego zagospodarowania terenu na długie lata użytkowania.
Data publikacji: 2020-07-09