Każdy dach zaprojektowany jest z odpowiednim przeznaczeniem dopasowanym do budynku. Większość budynków wielorodzinnych, tak zwanych bloków mieszkalnych posiada dachy płaskie. Najczęściej izolacją przeciwilgociową takiego budynku jest papa. Materiał stosowany w budownictwie od dawna jest znany i często stosowany. Jeśli papa będzie dobrze położona zachowa swoje właściwości przez wiele lat, no właśnie – jeśli. Natomiast w przypadku kiedy łączenia będą wykonane źle, niedostatecznie i niestarannie będzie to skutkowało chronicznym zawilgoceniem i problemami w przyszłości.
Praktyka czyli ? – konserwacja dachu płaskiego
Jak dachy płaskie wyglądają w praktyce ? Z tym bywa różnie. Częstym grzechem inwestora jest oszczędzanie na dachu płaskim już podczas budowy, albo w trakcie remontu czy serwisu takiego dachu. O ile budynki nowo budowane nie wymagają przez jakiś czas kontroli pod względem szczelności papy, to te budowane „naście” lat temu czasami proszą się o gruntowną naprawę. Podejmowanie naprawy na szybko i łatanie doraźnych punktów, nie zawsze jest efektywne finansowo. Często naprawa jest wykonana niewłaściwie co tylko zwiększa koszty, a efektu brak.
fot. CELS
Sedno sprawy – szczelny dach na lata
Nieszczelności na dachu płaskim mogą zrujnować każdego. Jeśli woda lub wilgoć będą wnikać w głąb konstrukcji po jakimś czasie może się okazać, że nie tylko istniejąca warstwa papy musi być zerwana, ale często sama konstrukcja nośna wymaga bardzo dużych prac naprawczych. Dlatego reagować trzeba natychmiast i bez wahania. Szczelny dach posłuży bardzo długo, ale trzeba go regularnie serwisować i robić systematyczne kontrole.
fot. CELS
Z życia wzięte
Nasza relacja z wykonania naprawy dachu płaskiego w Gołdapi. Inwestorem była wspólnota mieszkaniowa, która potrzebowała uszczelnienia oraz naprawy dachu z papy. Budynkiem był blok mieszkalny wielorodzinny z lat 70 tych. Jak widać na zdjęciach uszkodzenia były bardzo duże co skutkowało zawilgoceniem. Liczne poprawki i naprawy nie dawały żadnych efektów ani poprawy. Czy w tym przypadku pozostało tylko zerwanie całej papy i położenie jej na nowo? Nie koniecznie. Rozwiązaniem jest system hydroizolacji płynną membraną, która może być wykonywana bezpośrednio na stare pokrycie z papy. Równie dobrze może być to podłoże betonowe, a nawet blacha.
fot. CELS
Czy to się opłaca ?
Pomimo różnych ofert, wybór padł na zabezpieczenie dachu metodą hydroizolacji, a materiałem była membrana Whitechem PU 450 i było to najtańsze rozwiązanie w tym przypadku. Płynna membrana jest doskonałą alternatywą dla hydroizolacji bitumicznych. Doskonale sprawdza się do hydroizolacji dachów płaskich. Jest to bezspoinowa i bezszwowa masa, która doskonale zabezpicza podłoże przed wilgocią. Ma doskonałą przyczepność do podłoża, maskuje pęknięcia, jest odporna na warunki atmosferyczne, a przy tym bardzo elastyczna.
fot. CELS
Od czego zacząć ?
Przy naprawach dachów płaskich wykonanych w technologii papy najważniejsza jest diagnoza. Najcześciej nieszczelności są związane z rozszczelnieniem się papy na łączeniach. Warto też zwrócić uwagę na izolację wokół kominów lub elementów wystających, gdzie bardzo często papa jest źle zgrzana lub nieprawidłowo docięta. Wszystkie newralgiczne punkty zaznaczamy i przystępujemy do prac.
fot. CELS
Przy zastosowaniu płynnej membrany najpierw przygotowujemy podłoże. Podłoże oczyszczamy z pyłu i brudu, myjąc powierzchnię lub odkurzając. Ubytki uzupełniamy. Następnie w naszym przypadku zastosowaliśmy podkład gruntujący poliuretanowy bezpośrednio na istniejącą papę. Grunt wnika głęboko i zabezpiecza powierzchnię przed pyleniem. Nieszczelności papy na łączeniach uzupełniany dodatkowo specjalnym włóknem, który ma za zadanie przenosić naprężenia i zapobiega pękaniu. Tak samo robimy w przypadku kominów i styku elementów pionowych z poziomymi. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy aplikować membranę poliuretanową. Nakładamy ją na 2-3 warstwy dbając o to aby powierzchnia była pokryta odpowiednią warstwą, a warstwy nanosimy krzyżowo. Membrana jest materiałem odpornym na promieniowanie UV dzięki temu jest to już warstwa finalna naszego dachu i nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń. Materiał jest elastyczny, trwały i odporny na uszkodzenia. Tak przeporwadzona naprawa dachu płaskiego zabezpieczy go na długie lata i wyeliminuje problem wilgoci.
Naprawa, renowacja dachu – kiedy i gdzie ?
Przy wykonywaniu naprawy dachów płaskich narażonych na bezpośrednie warunki atmosferyczne, szczególną uwagę należy zwrócić w jakich warunkach takie prace można wykonywać. W przypadku membrany płynnej PU 450 aplikacja może być wykonana przy dodatniej temperaturze podłoża, o co najmniej 3 stopnie wyższej od punktu rosy.
Data publikacji: 2021-02-10