Okna na miarę XXI wieku? Mniej znaczy więcej!
Brzmi przewrotnie, ale nie sposób się nie zgodzić. Od kilku sezonów serca architektów i inwestorów bez dwóch zdań podbija zacieranie się granic między tym, co w środku i na zewnątrz. Stąd w nowoczesnych projektach okien główne role grają: wielkogabarytowe szkło, smukła rama, ukryte elementy konstrukcyjne i nienachalne akcesoria. Takie połączenie nie tylko idealnie doświetli każde wnętrze, ale z powodzeniem połączy dom z werandą, tarasem lub ogrodem. – Coraz węższe profile (110 mm w Reveal czy Morlite), całoszklane okna narożne bez szerokiego łącznika, czy innowacyjne szyby – im większe okno i pozbawiona podziałów tafla szkła, tym lepiej – podkreśla Dawid Mickiewicz, Kierownik Marketingu OknoPlus. Mówiąc o niegasnących trendach nie można zapomnieć o aluminium, które wyniosło możliwości projektowe na zupełnie nowy poziom. Statyka metalu i jego mały ciężar własny pozwalają na tworzenie zupełnie niebanalnych konstrukcji. W ten sposób duże przeszklenia stają się… jeszcze większe!
Co ma ALU do… Pantone?
Okno aluminiowe to prawdziwy kameleon branży stolarskiej – bez problemu dopasujemy je do każdego wnętrza, a możliwości wykończenia są niemal nieograniczone. Może wyglądać jak ciepłe drewno lub surowy metal. Z łatwością nadamy mu również dowolny odcień z palety kolorów RAL. Zatem jeśli chcemy, by było naprawdę modnie postawmy na tegoroczny wybór Instytutu Pantone – spokojną, kojącą szarość Ultimate Grey. Oszczędny w przekazie Ultimate Grey nie skupia na sobie uwagi, ale jest jak budująca fundament skała – sprzyja spójności projektu i pozwala na realizację dalszych wizji architektonicznych. A to dopiero początek opcji. – W naszej ofercie znaleźć można propozycję stolarki dwukolorowej – tu profile mają różną kolorystykę na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Możemy wówczas tak dopasować kolor okien, by komponował się z elewacją budynku, nie rezygnując przy tym z wymarzonych barw we wnętrzach – podkreśla Dawid Mickiewicz, Kierownik Marketingu OknoPlus. A jeśli i to okaże się niewystarczające, do dyspozycji mamy kolory strukturalne IGP i TIGER, Folie renolit czy powłoki anodowane: gold, silver, champagne, inox, bronze, olive, black.
Okna w odcieniach szarości sprawdzą się zarówno w nieco surowych, industrialnych wnętrzach, miejskich loftach, nowoczesnym minimalizmie, a także w aranżacji scandi, która od lat nie daje się zrzucić z podium najmodniejszych trendów kompozycyjnych.
Siła kontrastu
Z pozoru z dwóch różnych światów, jeden stonowany i spokojny, drugi – wyrazisty i świeży. Ultimate Grey i Illuminating Yellow to jednak duet ze wszech miar doskonały, który pozwala stworzyć zarówno subtelną kompozycję, jak i zaskakujące, graficzne wnętrze. Jeśli jesteście fanami minimalizmu postawcie na szare profile okienne i szare ściany, a żółć niech zagości w pomieszczeniu w postaci kwiatów lub subtelnych elementów dekoracyjnych. Ci, którzy lubią zaszaleć, mogą wybrać żółte meble, cytrusowe lampy i wyróżniające się dywany, które zagwarantują efekt WOW zbudowany na niebanalnych kontrastach.
Kolory Pantone i stolarka firmy OknoPlus? Dlaczego nie! Rozwój technologii i rosnące możliwości produkcyjne pozwalają dziś inaczej spojrzeć na projekt domu – okna i ich kolor stają się ważnym elementem dekoracyjnym, wpływającym na architekturę oraz aranżację wnętrz. Przecież ramy nie muszą być wyłącznie białe!