Rosnące ceny energii elektrycznej, coraz to nowe dyrektywy dotyczące transformacji energetycznej, swoista moda na ekologię czy wreszcie liczne dotacje – to wszystko sprawia, że popularność odnawialnych źródeł energii i ekologicznych rozwiązań grzewczych rośnie w ogromnym tempie.
Co jednak zrobić, gdy pompa ciepła jest rozwiązaniem zbyt kosztownym dla inwestora, który jednocześnie chce zrezygnować z „kopciucha” lub zadbać o ekologiczne rozwiązanie w nowopowstałym budynku? Rozwiązaniem jest oferta takich firm, jak Sunvival Energy – najnowocześniejsze kotły elektryczne w wielu wariantach, które pozwalają na dostosowanie urządzenia dokładnie do potrzeb klienta.
Zmiana na lepsze
Polacy coraz częściej rozważają zmianę sposobu ogrzewania czy podgrzewania wody w swoich domach. Dotychczasowe, archaiczne piece na paliwa stałe wiążą się z wieloma uciążliwymi czynnościami: zakupem i dostarczeniem opału, jego uzupełnianiem, czyszczeniem urządzenia. To rozwiązania czasochłonne, drogie i wymagające ciągłej kontroli (np. dorzucania opału czy zmian ustawień pieca). Dodatkowo efektem ubocznym spalania, są (w zależności od stosowanego paliwa) mniej lub bardziej toksyczne spaliny, które znacząco wpływają na stan środowiska.
Nie da się też ukryć, że niejednokrotnie gospodarstwa domowe muszą posiadać po kilka urządzeń czy metod zasilania: piec do ogrzewania centralnego, osobną termę czy podgrzewający wodę bojler i dodatkowo ogrzewanie podłogowe zasilane prądem z sieci. Kotły elektryczne pozwalają na połączenie tych wszystkich funkcji w jednym urządzeniu niewielkich rozmiarów.
Zielona alternatywa bez strat mocy
Piece elektryczne są zasilane prądem, co sprawia, że ich działanie nie powoduje emisji spalin czy CO2. To niezwykle istotne w obecnych czasach, gdy jakość powietrza w Polsce pogarsza się w zastraszającym tempie, a każdej zimy widzimy jak bite są kolejne niechlubne rekordy zanieczyszczeń, które sprawiają, że stajemy się czarnym punktem na mapie Europy. By przeciwdziałać powstawaniu smogu, wdrażane są dyrektywy zachęcające czy wręcz zmuszające do odejścia od tych najbardziej szkodliwych metod ogrzewania domów. Kolejne rozporządzenia Unii Europejskiej sprawiają, że w perspektywie kilku-kilkunastu lat zdecydowana większość pieców starej generacji będzie musiała zostać wymieniona na bardziej ekologiczne, dlatego warto zrobić to już dziś.
Co warte podkreślenia, kotły elektryczne to nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, lecz także istotna oszczędność, ponieważ dodatkowo charakteryzują się doskonałą sprawnością. Tradycyjne piece na drewno, węgiel, ekogroszek czy inne paliwa stałe osiągają tylko niewielki procent swojej sprawności.
Dla przykładu:
- Piec na węgiel posiada sprawność teoretyczną na poziomie 60%-70%, co oznacza, że dużo energii jest tracone (i dosłownie „idzie z dymem” przez komin).
- Nieco lepiej wyglądają np. kotły z podajnikiem, gdzie dzięki skomplikowanym systemom osiągają sprawność ok. 85%, czyli tracone jest ok. 15% mocy.
Te liczby nadal nie robią jednak wrażenia, gdy uświadomimy sobie, że kocioł elektryczny potrafi wykorzystać aż 99,9% dostarczonej mocy. Oznacza to, że w praktyce 1kWh prądu zostaje zamieniony w 1kWh ciepła. Piece tego typu nie wymagają także dodatkowych czynności, jak choćby wspomniane dokładanie opału.
Oszczędność i szanse na dodatkowe finansowanie
Obecnie w Polsce jest dostępnych kilkanaście różnych dotacji pozwalających uzyskać dofinansowanie zarówno na zakup kotła elektrycznego, jak i na instalację fotowoltaiki. Inicjatywy takie, jak program Czyste Powietrze, Mój Prąd (który ma zostać wznowiony jeszcze w pierwszej połowie tego roku) czy liczne regionalne programy wsparcia sprawiają, że inwestycja w ekologiczne ogrzewanie staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Każdy inwestor – zarówno osoba fizyczna czy też firma jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie dofinansowanie, które sprawi, że koszt zakupu kotła zostanie pokryty nawet w 60%. Dodatkowo Sunvival oferuje pomoc w uzyskaniu dotacji, jednocześnie na swojej stronie przedstawiając przykładowe ceny kotłów i – na liczbach – potencjalnie oszczędności przy uzyskaniu wsparcia.
Co niezwykle istotne, istnieje także możliwość połączenia pieca z instalacją fotowoltaiczną, która będzie go zasilać. Na samą fotowoltaikę także można dostać dofinansowanie, a takie połączenie zapewni użytkownikowi dostęp do własnej energii, która dodatkowo ogrzewa budynek.
Warto więc odwiedzić stronę Sunvival.pl już teraz i sprawdzić, jak wiele można zaoszczędzić. Dotacja na piec, dotacja na fotowoltaikę, tańsze rachunki i wreszcie pozytywny wpływ na środowisko – to nie może się nie udać!
Data publikacji: 2021-03-18