Farby bakteriobójcze to specjalistyczne środki przeznaczone do malowania ścian w pomieszczeniach, które są narażone na oddziaływanie wilgoci. Sprawdzą się także w budynkach, w jakich stawia się restrykcyjne wymagania higieniczne. Farby tego rodzaju zapewniają skuteczną ochronę przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów, a ich uniwersalność pozwala na zastosowanie tych środków na wielu typach powierzchni.
Właściwości farb bakteriobójczych
Skuteczne działanie bakteriobójcze wykazują przede wszystkim farby fotokatalityczne. Zawierają one w swoim składzie dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła neutralizuje toksyny i drobnoustroje. Tworzą one gładką oraz odporną powłokę o właściwościach samooczyszczających: usuwają z siebie brud, kurz oraz zarodniki pleśni lub grzybów. Z tego względu są dobrym wyborem dla alergików, gdyż hamują rozprzestrzenianie się roztoczy i innych alergenów. Eliminują też zanieczyszczenia powietrza i nieprzyjemne zapachy, m.in. dym tytoniowy, spaliny lub opary powstające podczas gotowania.
fot. Pigment
Według specjalisty z Polskiej Fabryki Farb Pigment: zaletą farb fotokatalitycznych jest również to, że nie różnią się od innych farb w sposobie ich nakładania. Nie wymagają zastosowania specjalnych narzędzi lub technik malarskich. Są też bardzo uniwersalne, ponieważ można pokryć nimi mury z cegły i betonu, powierzchnie gipsowe i ceramiczne. Różnorodna kolorystyka farb bakteriobójczych pozwala na dobranie odcieni, które sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w dowolnym stylu.
Gdzie wykorzystuje się farby bakteriobójcze?
Farby bakteriobójcze sprawdzają się w pomieszczeniach, które są narażone na oddziaływanie dużej ilości pary lub wilgoci, powstających podczas gotowania, zmywania czy kąpieli. Nie ma przeciwwskazań do malowania nimi ścian pod prysznicem, wokół wanny, umywalki czy zlewu. Samooczyszczające właściwości farb fotokatalitycznych sprawiają, że stanowią one najlepsze pokrycie ścian w budynkach służby zdrowia, a także w szkołach, zakładach produkcyjnych, biurach, urzędach i innych obiektach użyteczności publicznej. Farby tego rodzaju umożliwiają utrzymanie wysokich standardów higieny.
fot. Pigment Dlaczego warto stosować farby fotokatalityczne?
W wyniku wyboru niewłaściwych farb powstaje wiele uciążliwych szkód. Pokrycia ścienne łuszczą się pod wpływem wilgoci, co wygląda bardzo nieestetycznie. W pomieszczeniach rozwijają się grzyby oraz pleśń, które nie tylko są groźne dla zdrowia człowieka, lecz także wnikają w tynk. Często niesie to za sobą konieczność wykonania kosztownego remontu generalnego. Farby fotokatalityczne są środkiem prewencyjnym, który pozwala uniknąć poważnych uszkodzeń w budynkach.
Data publikacji: 2021-06-28