Keramzytobeton swoimi właściwościami bardzo przypomina drewno – ma zbliżony do niego współczynnik przenikania ciepła oraz podobny ciężar właściwy. Jest ponadto niepalny oraz odporny na działanie pleśni i grzybów. Firma Leca Polska sp. z o.o. sprawuje nadzór techniczny nad systemem Leca® BLOK, zawierającym między innymi bloczki fundamentowe i pustaki (m.in. bardzo popularny pustak Leca® BLOK 24), które znajdują szerokie zastosowanie w budowie zdrowych, komfortowych i ciepłych domów, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.
Ściany fundamentowe Leca® BLOK
Bloczek Leca® BLOK fundamentowy powstał z myślą o wymagających inwestorach, którzy chcą obniżyć cenę realizacji inwestycji, a zarazem nie godzą się na żadne kompromisy w zakresie budowy ścian fundamentowych i piwnicznych. 1 m² ściany zbudowanej z bloczków Leca® BLOK jest dwukrotnie lżejszy niż ściana z typowych bloczków betonowych, a ponadto – czterokrotnie lepiej izoluje termiczne, co oznacza również oszczędności w toku eksploatacji budynku. Odpada też wydatek na drogie izolacje ścian w gruncie i w strefie cokołów, co również obniża cenę inwestycji. Atutem bloczków Leca® BLOK fundamentowy jest też większy niż w przypadku bloków betonowych format, co zmniejsza zużycie zaprawy i obniża koszt transportu. Jednocześnie ich niewielka waga sprawia, że prace można wykonać szybciej i łatwiej.
Pustak Leca® BLOK 24 i 36,5– paroprzepuszczalne ściany zewnętrzne
fot. Leca
Swoje świetne właściwości paroprzepuszczalne pustaki systemu Leca® BLOK zawdzięczają wykorzystaniu kulek keramzytu, które powiązane są ze sobą cementem. Taka struktura sprawia, że posiadają one małe kanaliki, w których wilgoć nie kumuluje się, lecz jest wypychana przez ścianę dzięki różnicy ciśnień powstającej w efekcie różnych temperatur panujących w pomieszczeniu i otoczeniu zewnętrznym. Aby ułatwić przechodzenie wilgoci na zewnątrz, ściany wykonane z pustaka Leca® BLOK powinno izolować się materiałami jak najbardziej paroprzepuszczalnymi, np. wełną mineralną. Zaledwie 15 cm wełny o λ = 0,04 W/mK pozwala na uzyskanie U dla ściany poniżej 0,2 W/m2K.
fot. Leca
Pustak Leca® BLOK 24 swoją popularność zawdzięcza świetnym parametrom – przede wszystkim bardzo dobrej izolacyjności cieplnej i najwyższej paroprzepuszczalności. Pustaki o wymiarach 24x24x50 cm przeznaczone są do wznoszenia ścian zewnętrznych, które zapewnią zdrowy mikroklimat i pozwolą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Dzięki temu, że ściany zbudowane z wykorzystaniem pustaka Leca® BLOK 24 szybko wysychają, nie ma warunków do rozwoju pleśni i grzybów, a zarazem przegroda osiąga świetne właściwości izolacyjności cieplnej. Z pustaków tych można wykonywać również wewnętrzne ściany konstrukcyjne.
Inny rodzaj ścian zewnętrznych można zbudować, wykorzystując pustaki Leca® BLOK 36,5, pod względem paroporzepuszczalności i termoizolacji będące obecnie najlepszym produktem w systemie. Aby uzyskać U poniżej 0,2 W/m2K, wystarczy zaledwie warstwa izolacji o gr. 8 cm o λ = 0,04 W/mK. Pustaki te mogą być stosowane również do wznoszenia wewnętrznych ścian konstrukcyjnych.
Akustyczne ściany wewnętrzne
fot. Leca
Oprócz ścian zewnętrznych, które można wykonać z wykorzystaniem pustaka Leca® BLOK 24 czy 36,5 oraz ścian fundamentowych z bloczków Leca® BLOK fundamentowy, w systemie produkowane są również bloczki Leca® BLOK do wykonywania akustycznych ścian wewnętrznych. Wyroby te wykorzystywane są głównie w budownictwie wielorodzinnym, choć coraz częściej trafiają również na budowy budynków szeregowych, bliźniaczych i jednorodzinnych. Do wyboru jest tu kilka rozwiązań, pozwalających na uzyskanie izolacyjności akustycznej R’A1 powyżej 50 dB. Są to:
– Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g;
– Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20;
– Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS (polecany również do budownictwa wielorodzinnego do wznoszenia ścian oddzielających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych).
fot. Leca
Wykonana z tych bloczków ściana spełnia dodatkowe wymagania termiczne dla ścian odgradzających mieszkania od ciągów komunikacyjnych, uzyskując U = 0,858 W/m2K (wymagane U < 1 W/m2K).
Bloczki akustyczne znajdują zastosowanie we wszystkich tych budynkach, które usytuowane są w pobliżu lotnisk, ruchliwych arterii, zakładów przemysłowych. Świetnie sprawdzą się do odgradzania łazienek od sypialni czy rozgraniczania różnych stref mieszkalnych, np. pokoju dziecięcego od pomieszczeń, w których mieszkają starsze osoby. Można je też wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych izolujących akustycznie od hałasu w środowisku.
Ściany działowe
Do budowy ścian działowych można zastosować wszystkie opisane powyżej materiały, jednak nie zawsze jest potrzeba, aby izolowały one od zimna czy hałasu. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się pustaki Leca® BLOK 12, które można również wykorzystać do wykonania zewnętrznej ściany osłonowej przy budowie ścian zewnętrznych trójwarstwowych.
Rozwiązania systemowe w cenie
Obok bloków fundamentowych, pustaków Leca® BLOK 24 i 36,5 oraz pustaków akustycznych, w ofercie producenta dostępne są też keramzytobetonowe nadproża U 24 i U 36,5, systemy kominowe, wentylacyjne oraz stropy Teriva. Ponadto firma proponuje także keramzyt do ciepłochronnych zapraw przy wznoszeniu ścian zewnętrznych. W zaprawie tej oprócz cementu i wapna znajduje się Leca® KERAMZYT do zapraw (zamiast piasku). Zastosowanie zaprawy pozwala zminimalizować mostki termiczne na spoinach i poprawić izolacyjność termiczną ściany.
fot. Leca
Uzupełnieniem systemu Leca® BLOK jest Leca® KERAMZYT – lekkie kruszywo o wszechstronnym zastosowaniu: do podłoży i izolacji podłóg na gruncie, izolacji termicznej ścian fundamentowych, drenaży, izolacji radiestezyjnych, prac w ogródku i in.
Czasy, w których jak mantrę powtarzano „ciasne, ale własne” to już przeszłość. Wymagania, jakie mają dziś inwestorzy, wykraczają daleko poza budowlany minimalizm. Wytrzymałość, ekonomia, dobre parametry termiczne, izolacyjność akustyczna, zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku, atrakcyjna cena – to kryteria, jakimi się obecnie kierujemy. Systemowe rozwiązania Leca® BLOK na rynku polskim są już obecne od ponad dwudziestu lat, zaś w Skandynawii i Niemczech – ponad pół wieku i jako kompletny system stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla innych technologii budowlanych.
Więcej informacji o wyrobach na www.lecadom.pl