Dla laików prace budowlane i wykończeniowe to po prostu stawianie budynku i urządzanie go w środku. Profesjonaliści wiedzą jednak, jak szeroki wachlarz czynności zalicza się do usług budowlanych. Począwszy od budowania fundamentów, robót betonowych i murarskich, po ciesielskie, stolarskie i malarskie – zakres prac jest bardzo szeroki, a duża część zadań musi odbywać się na wysokości. Drabina budowlana to w tej branży podstawa! Jaka drabina na budowę sprawdzi się najlepiej, gdy w grę wchodzą pracę na niedużej wysokości?
Wysoka drabina budowlana – czy zawsze najlepsza?
Praca na wysokości to zgodnie z obowiązującymi przepisami praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi i ziemi. Jest uznawana za pracę niebezpieczną, dlatego można wykonywać ją z wykorzystaniem drabiny tylko w konkretnych warunkach. Jest to dopuszczalne, gdy wykorzystanie podestów i innego, bezpieczniejszego sprzętu jest nieuzasadnione z powodu niskiego poziomu ryzyka lub krótkotrwałego wykonywania pracy. Samo przemieszczanie się pomiędzy piętrami czy poziomami nie jest jeszcze pracą na wysokości, jeśli jednak czas wykonywania czynności na drabinie przekracza 2h, niezbędna jest profesjonalna drabina budowlana ze stopniami lub wyposażona w platformę, albo podest roboczy. Drabina przegubowa to wielofunkcyjne rozwiązanie. Może być wykorzystywana jako klasyczna wysoka drabina, a po przekształceniu – jako podest roboczy lub model wolnostojący. Dzięki swojej uniwersalności idealnie sprawdzi się jako drabina na budowę, wszędzie tam, gdzie użycie wysokiej drabiny przystawnej będzie niemożliwe.
fot. KRAUSE
Drabiny na budowę – zmiany w normie PN-EN 131
Zgodnie z przepisami minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić co najmniej 2,5 m; we współczesnym budownictwie najczęściej jest to jednak 260 lub 270 cm. To mimo wszystko nieduża wysokości dlatego podczas prac remontowych trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne mogą się nie sprawdzić. O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem będzie podest roboczy. Zmiany w normie PN-EN 131-4 dotyczą uniwersalnych drabin przegubowych: najnowsze wytyczne określają, że drabina przegubowa 4×3, która może być wykorzystywana jako podest roboczy, musi być wyposażona przez producenta w odpowiedni podest. Doskonałym przykładem na to, że zmiany w normie podniosły bezpieczeństwo użytkowania jest system TeleBoard KRAUSE: to lekka teleskopowa platforma wykonana z aluminium. Jest odporna na korozję i działanie warunków atmosferycznych, a w połączeniu z zestawem wsporników może posłużyć jako bezpieczny i stabilny podest roboczy.
Drabina przegubowa – wygoda i bezpieczeństwo
Balansowanie z kubłem farby lub narzędziami na szczycie drabiny to proszenie się o kłopoty! Co jednak zrobić, gdy dodatkowe narzędzia i materiały powinny znajdować się w zasięgu ręki? Drabina przegubowa może być z powodzeniem wykorzystywana nie tylko jako drabina przystawna, ale również jako podest roboczy, co znacznie zwiększa zakres wykonywanych przy jej pomocy prac. Drabiny budowlane wolnostojące często są wyposażone w dodatkowe wielofunkcyjne półki o niewielkich wymiarach. W przypadku podestów roboczych stabilna powierzchnia, na której można ułożyć wszystkie niezbędne narzędzia jest dużo większa. Pracownicy mogą także swobodniej się przemieszczać, zamiast nieustannie przestawiać drabinę z miejsca na miejsce. Podest jest przy tym na tyle wysoki, że umożliwia wykonywanie prac na wysokości w standardowych pomieszczeniach.
fot. KRAUSE
Szukasz uniwersalnych rozwiązań? Wybierz drabinę przegubową!
Przystawna drabina budowlana, którą bez problemu może stać się drabiną wolnostojącą lub stabilnym podestem – czy to w ogóle możliwe? Drabiny przegubowe to zdecydowanie najlepsze, uniwersalne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się podczas różnorodnych prac budowlanych i wykończeniowych. Warto sięgnąć po propozycje firmy KRAUSE: dostępne w ofercie drabiny przegubowe nie tylko spełniają wszystkie normy i zapewniają bezpieczną pracę na wysokości, ale również składają się do naprawdę niewielkich rozmiarów. Bez problemu można je przewozić w aucie typu kombi oraz przechowywać w mniejszym warsztacie lub magazynie.
Data publikacji: 2021-09-21