fot. Pexels
Nowoczesne budownictwo wymaga nowatorskich rozwiązań w każdym z obszarów. Dotyczy to zarówno rozwiązań konstrukcyjnych, technologii wznoszenia obiektów oraz całej infrastruktury instalacyjnej. Ogrzewnictwo jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów. Jest to uwarunkowane między innymi regulacjami prawnymi, które narzucają stosowanie nowoczesnych systemów grzewczych.
Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie założenia dyrektywy Ecodesign stworzonej w roku 2015 przez Parlament Europejski. Regulacja ta dotyczy przede wszystkim kotłów, a konkretniej emisji szkodliwych substancji oraz sprawności tych urządzeń. Ponadto, od 2021 roku, wszystkie nowo-powstałe budynki muszą spełniać standard WT. Na szczęście, na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które nie tylko spełniają powyższe normy, ale również są komfortowe i oszczędne w użytkowaniu.
Czym ogrzewać nowo powstały lub nowoczesny dom?
fot. SWATT
Kotły na paliwo stałe
Mimo, że wymóg posiadania przez kocioł certyfikatu Ecodesign wszedł dopiero 1 stycznia 2020 roku, to już od kilku lat producenci posiadają w ofercie takie urządzenia. Są to zaawansowane technologicznie kotły i piece centralnego ogrzewania, wyposażone w systemy sterujące oraz podajniki. Dzięki temu, są wygodne podczas użytkowania. Do obowiązków użytkownika, należy jedynie uzupełnianie zasobnika, raz na kilka dni. Kotły z certyfikatem Ecodesign to urządzenia piątej generacji, charakteryzujące się sprawnością nawet powyżej 90%. Taka sprawność pozwala na oszczędność paliwa.
Mówiąc o nowych lub nowoczesnych domach, pierwszym skojarzeniem jest nie tylko wydajność i komfort eksploatacji, ale również sprzyjanie środowisku. Powyższe normy są uwarunkowane właśnie ochroną środowiska.
Wśród kotłów, pod względem ekologiczności przodują kotły na pellet 5 klasy. Jest to biomasa, która generuje mniej zanieczyszczeń niż ekogroszek, nie mówiąc już o węglu kamiennym. Kaloryczność pelletu to ok. 19 MJ/kg, co daje dużą efektywność podczas ogrzewania domu.
Pompy ciepła
Kilka lat temu, pompy ciepła zaczęły być znane jako urządzenie alternatywne dla kolektorów słonecznych. Obecnie, pompy ciepła są wykorzystywane nie tylko, jako podgrzewacze wody użytkowej, ale również, jako systemy centralnego ogrzewania budynku. Najbardziej popularne są urządzenia typu powietrze-woda. Dużą zaletą tego typu systemu jest dobra współpraca urządzenia z bardzo popularnym ostatnio ogrzewaniem podłogowym, bardzo często stosowanym w nowo powstałych domach.
fot. SWATT
Zasada działania pompy ciepła wbrew pozorom jest prosta. W parowniku, czynnik roboczy ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik jest transportowany postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Tak czynnik oddaje energię do górnego źródła ciepła. Jedynym kosztem eksploatacji pompy ciepła jest zasilenie sprężarki. Bardzo często w nowych domach, stosuje się instalację fotowoltaiczną, która pokrywa zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła.
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe to również jeden z najchętniej wybieranych wariantów do nowo powstałego domu. Jest to jednak uzależnione od możliwości infrastrukturalnych, ponieważ do wielu terenów Polski, sieć gazowa jeszcze nie dotarła. Alternatywą jest ogrzewanie gazem ciekłym, co wiąże się z zakupem lub dzierżawą zbiornika.
W systemach ogrzewania gazowego, dostępne są trzy warianty pieców: tradycyjne, pulsacyjne oraz kondensacyjne. Pierwszy z nich został wycofywany z rynku, natomiast dwie pozostałe opcje to nowoczesne urządzenia, cechujące się dużą wydajnością i przede wszystkim ekonomicznością.
Kotły gazowe kondensacyjne mogą mieć sprawność nawet na poziomie 97%. Niestety wiąże się to z wyższymi kosztami inwestycyjnymi niż w przypadku kotłów tradycyjnych. Obsługa takiego kotła jest jednak znacznie bardziej komfortowa i w zasadzie całkowicie zautomatyzowana. Wystarczy jedynie zaprogramować pracę kotła poprzez intuicyjny sterownik i cała praca odbywa się bez zaangażowania użytkownika.
fot. SWATT
Ogrzewanie elektryczne
Oprócz wyżej wymienionych propozycji ogrzewania nowych domów, do koncepcji nowoczesnego budownictwa, pasuje także ogrzewanie elektryczne (np. za pomocą mat grzewczych). Jest to wygodne rozwiązanie, jednak generuje bardzo duże koszty eksploatacyjne. W tym przypadku, zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, jest wręcz koniecznością.
Z bogatą ofertą systemów grzewczych, w tym także pomp ciepła można zapoznać się w sklepie internetowym: www.swatt.pl
Data publikacji: 2021-12-22