Rekuperator – jak to działa?
Rekuperator to relatywnie prosta, ale bardzo skuteczna centrala wentylacyjna, umożliwiająca zarówno efektywne filtrowanie napływającego do nas z zewnątrz powietrza, jak i odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Urządzenie składa się z dwóch niezależnych wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego oraz z wymiennika ciepła, dzięki któremu chłodniejsze powietrze nawiewane do środka ogrzewa się od ciepłego powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz. Oba strumienie powietrza przebiegają przez prostoliniowy miedziany wymiennik ciepła, ulokowany wewnątrz modułu operacyjnego. Co ważne, oba prądy powietrza są ściśle od siebie oddzielone i nie mieszają się ze sobą. Świeże powietrze napływające do nas z zewnątrz przechodzi przez miedziany antyseptyczny wymiennik ciepła i jest oczyszczane przez filtry oczyszczania wstępnego z pyłu czy kurzu, a także – co szczególnie ważne dla alergików – z pyłków czy bakterii.
Rekuperator jest również rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których przez dłuższy czas przebywa spora liczba osób – sal lekcyjnych, wykładowych, poczekalni itp. Skuteczna wentylacja pozwala na eliminację utrzymującego się w powietrzu dwutlenku węgla i wypchnięcie go na zewnątrz. W zamian za to do środka wpływa czyste powietrze, zapewniające dobre samopoczucie i poprawę koncentracji. Rekuperator ścienny to także urządzenie umożliwiające odzysk ciepła z wentylacji i ogrzanie napływającego z dworu powietrza, które jest co prawda świeże, ale często zimne.
fot. Ecoventeam
Energooszczędność na pierwszym miejscu
Stosowanie wietrzenia pomieszczeń metodą tradycyjną (otwierania okien) skutkuje utratą ciepła zimą i chłodu latem. Używanie rekuperacji daje realne oszczędności na ogrzewaniu do 30% kosztów ogrzewania zimą i 70% kosztów klimatyzacji latem. Rekuperator ścienny PRANA nie zaburza działania wentylacji grawitacyjnej, gwarantuje odpowiedni mikroklimat (ściany bez grzybów, suche okna) i jednocześnie zapewnia wysoki wskaźnik odzysku energii cieplnej. Dzięki temu system pozwala na istotne zmniejszenie kosztów ogrzania i chłodzenia budynku.
Systemy wentylacyjne PRANA charakteryzują się ponadto kompaktowym rozmiarem, (średnica obudowy modułu operacyjnego od 160 do 340 mm) , łatwością montażu, estetycznym wyglądem (widoczne pozostają tylko kratki wentylacyjne, jedna wewnątrz pomieszczenia, druga na elewacji), dostępnością i łatwością obsługi, znakomitym stosunkiem jakości do ceny, a także długą, 2-letnią gwarancją. Urządzenia wykazują bardzo wysoką skuteczność (ponad 90%) i posiadają wygodny system sterowania – za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.
Oferta producenta jest bardzo szeroka – oferuje on rekuperatory w trzech głównych seriach: domowej, półprzemysłowej (np. dla sanatoriów czy szkół) oraz przemysłowej (centra handlowe, zakłady przemysłowe itp.) Oprócz wymienianych wcześniej podstawowych funkcji, niektóre urządzenia posiadają także dodatkowe opcje. Warto szczególnie wspomnieć tu urządzenia PRANA z serii STOP SMOG oraz PREMIUM PLUS, który nie tylko umożliwią stworzenie i utrzymanie zdrowego i optymalnego biologicznego mikroklimatu w pomieszczeniach, ale także oferują dodatkowe udogodnienia dla użytkownika, jak czujnik wilgotności i ciśnienia atmosferycznego oraz ( w serii PREMIUM PLUS) czujnik dwutlenku węgla i jakości powietrza.
fot. Ecoventeam
Rekuperator ścienny PRANA – jak oszczędnie kupić?
Cena rekuperatora to istotny wydatek w domowym budżecie. Na szczęście istnieje sposób, by w dużym stopniu zredukować te koszty. Pomoże w tym rządowy program „Czyste Powietrze”, który ma na celu wspieranie proekologicznych inwestycji, w tym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z jednorodzinnych domów mieszkalnych. W zależności od dochodów wnioskodawcy, kwota dofinansowania inwestycji montażu wentylacji mechanicznej z użyciem rekuperatora waha się od 30 % do maksymalnie 60 % . Co istotne, program prowadzony jest w ramach naboru ciągłego, aż do 2029 roku. Można ubiegać się o dofinansowanie nawet wtedy, gdy inwestycja już się rozpoczęła. Jeśli zaś wkład własny nadal pozostaje poza bieżącym finansowym zasięgiem inwestora, skorzystać można z pożyczki udzielanej przez uprawnione instytucje bankowe. Oprocentowanie takiej pożyczki jest bardzo niskie, a okres jej spłaty wynosi nawet do 15 lat.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie? Można to zrobić na 3 sposoby: poprzez wypełnienie e-wniosku w Internecie (bez wychodzenia z domu, tutaj konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego), poprzez złożenie papierowego wniosku w urzędzie (tutaj bardzo pomocny jest aktywny wniosek PDF, który uzupełnia informacje i znajduje błędy), jak również poprzez złożenie wniosku w banku i skorzystanie z Kredytu Czyste Powietrze. Jakiego trybu byśmy nie wybrali – zawsze zyskujemy. Cena rekuperatora, jaką musimy zapłacić wyraźnie spada, spadną także rachunki za ogrzewanie, co wpłynie na ogólną opłacalność inwestycji. Przy składaniu wniosku należy się uzbroić w czujność, program ma bowiem swoje wymogi techniczne. Warto tutaj zaznaczyć, że rekuperatory z serii PRANA 150, 200C i 200G całkowicie spełniają wytyczne programu Czyste Powietrze, w tym dotyczące efektywności rekuperacji co najmniej 85%, czy wartości współczynnika nakładu energii elektrycznej, który nie powinna przekroczyć 0,50 Wh/m3. Więcej informacji o szczegółach i warunkach dofinansowania w ramach programu znaleźć można na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.
fot. Ecoventeam
Dodatkowe informacje na temat rekuperatorów PRANA, w tym certyfikaty energetyczne, dokumentacje techniczno-ruchowe czy oświadczenie na potrzeby programu Czyste Powietrze dostępne są na stronie www.ecoventeam.com
Więcej informacji można znaleźć na www.ecoventeam.com
W trakcie uroczystości otwarcia targów zostało wręczone wyróżnienie
Pana Premiera, posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka firmie
Firmie: Ecoventeam sp. z o.o. Prana Group – Raszyn
Za wniosek : System wewnątrz- ściennej bez kanałowej rekuperacji PRANA
Srebrny Filar Budownictwa przyznano
Firmie: Ecoventeam sp. z o.o. Prana Group – Raszyn
Za wniosek : Duet Air Cleaner Pro + Prana 200c Premium Plus 24h
Rozwiązanie to korzystnie oddziałuje na środowisko naturalne oraz zdrowie użytkowników, skutecznie usuwając zanieczyszczenia i bakterie, co jest tak ważne w dobie pandemii.
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych oddział Beskidy przyznało nagrodę
Firmie: Ecoventeam sp. z o.o. Prana Group – Raszyn
Za wniosek : Moduł wymiennika taśmowego