Wiązary dachowe – dlaczego warto?
Atuty technologii przekonują, dotyczą bowiem niemal każdego aspektu budowy domu. Jak zaznacza Włodzimierz Gawroński zalety wiązarów dachowych związane są zarówno z samym budulcem, oszczędnościami dla inwestora oraz uniwersalnością zastosowań.
fot. BINDER PROJEKT
Wyższa jakość surowca i oszczędność materiału
– Rodzaje wiązarów dachowych, które produkujemy, wykonujemy z iglastego drewna konstrukcyjnego certyfikowanego w klasie C24, z gęstym usłojeniem. Surowiec jest suszony komorowo (wilgotność maksymalna 18%), strugany czterostronnie i fazowany, co daje dużą wytrzymałość i odporność na wilgoć lub powstawanie grzybów. Tarcicę dodatkowo impregnujemy dla pełnej ochrony. Dzięki szczegółowym projektom i precyzyjnemu wykonaniu na hali produkcyjnej inwestor zużywa do budowy dachu mniej materiału, co generuje oszczędności na surowcu.
fot. BINDER PROJEKT
Krótki czas montażu i oszczędności finansowe
– Nasze realizacji pokazują, że prefabrykowana więźba dachowa może być zamontowana średnio w 2-3 dni, a przy niewielkich domach parterowych nawet w 1 dzień. Korzystamy z gotowych elementów, zatem unikamy usterek na placu budowy, błędów w wyliczeniach, docinania desek, zawilgocenia materiału, wysokiej ceny prac ciesielskich. Prefabrykacja to także brak ukrytych kosztów. Wiążąca wycena ustalana jest na etapie projektowania więźby. Ograniczamy tym samym ryzyko niespodzianek finansowych i zwiększenia kosztów po wykonaniu montażu.
fot. BINDER PROJEKT
Elastyczność aranżacji, odchudzenie konstrukcji
Różne rodzaje wiązarów dachowych upraszczają konstrukcję dachu i generują dodatkową przestrzeń bez straty na jakości i bezpieczeństwie. Jak wspomina Włodzimierz Gawroński z Binder-Projekt – Przykładowo, możemy zrezygnować z kosztownego stropu monolitycznego poprzez zastosowanie „pasa dolnego” wiązara w roli belek stropowych dla strychu. Wiązary umożliwiają tworzenie poddaszy z eliminowaniem płatwi i słupów. Mamy także do dyspozycji budowę szerokiej gamy dostępnych rozpiętości wiązarów bez podpór wewnętrznych – nawet do 30 m. Dzięki wiązarom konstrukcja dachu oparta jest o ściany zewnętrzne, co pozwala na dowolne zmiany aranżacji (montaż ścianek działowych) wewnątrz domu nawet po latach od budowy.
Wykonanie wiązarów na hali produkcyjnej
Solidna prefabrykowana więźba dachowa powstaje na hali produkcyjnej. Cięcie drewna na piłach odbywa się zgodnie z założeniami projektu. Atutem technologii jest uzyskanie dokładności nawet do 1-2 mm. Kolejny krok to laserowe cięcia elementów do kształtu rodzajów wiązarów dachowych wyświetlanych na stolach montażowych oraz wkomponowanie łączników w postaci płytek kolczastych za pomocą prasy hydraulicznej.
fot. BINDER PROJEKT
Transport i montaż na placu budowy
Gotowe elementy transportujemy na plac budowy i montujemy. Dostarczamy wiązary dachowe na inwestycje w całej Polsce. Z prefabrykacją mamy pewność, że realia odpowiadają projektowi, eliminujemy pomyłki na etapie montażu i minimalizujemy czas pracy ekipy budowlanej.
Rodzaje wiązarów dachowych – jakie wybieramy najczęściej?
– Jak pamiętamy, więźba dachowa zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całego domu – przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. W naszej pracowni projektujemy i wykonujemy prefabrykowane więźby dachowe dla budynków mieszkalnych, przemysłowych i inwentarskich różnego rodzaju. Wiązary dachowe w budownictwie mieszkaniowym najczęściej używane są do konstrukcji dachowych w domach jednorodzinnych parterowych typu bungalow z dachami dwuspadowymi i kopertowymi o niemal dowolnym kącie nachylenia.
fot. BINDER PROJEKT
Ale sprawdzają się również przy dachach jednospadowych, rozbudowanych dachach mansardowych, konstrukcjach łukowych, stromych, domach szkieletowych, a nawet dachach płaskich. Dzięki nim rozbudujemy przestrzeń domu w lekkiej technologii, uzyskując oszczędności. W przestrzeni wiązarów wygenerujmy między innymi:
• Poddasze nieużytkowe z eliminacją betonowego stropu monolitycznego.
• Poddasze nieużytkowe ze strychem na magazynowanie lekkich domowych sprzętów.
fot. BINDER PROJEKT
• Poddasza mieszkalne z obciążeniem użytkowym normowym 150 kg/m2 – przy założeniu kąta nachylenia dachu od 35° i szerokości budynku ok 12 m możemy wygenerować poddasze na stropie drewnianym, ale musimy zastosować podporę w środku jako ścianę nośną.
fot. BINDER PROJEKT
• Dowolny kształt sufitu – na przykład sufit podniesiony z wykorzystaniem wiązarów katedralnych.
fot. BINDER PROJEKT
Wiązary dachowe z Binder-Projekt krok po kroku
– Oferujemy kompleksową usługę i jesteśmy z inwestorem od projektu do finalizacji montażu na placu budowy. Co to oznacza w praktyce?
Projekt architektoniczny domu od klienta
Prace rozpoczynamy od pozyskania projektu od inwestora – rysunków, rzutów oraz danych o miejscu budowy. W kolejnym kroku wykonujemy projekt, w którym określamy rodzaje wiązarów dachowych i przekazujemy go do realizacji współpracującej z nami firmie tworzącej prefabrykowane więźby dachowe.
fot. BINDER PROJEKT
Projekt wiązarów od Binder-Projekt
Pracujemy na specjalistycznym oprogramowaniu inżynieryjnym Pamir, firmy MiTek Industries. Wprowadzamy dane z projektu klienta, dobieramy optymalne rozwiązania konstrukcyjne, wykonujemy obliczenia wytrzymałościowe. Projektujemy także wiązania płytkami kolczastymi MiTek, które zastępują inne okucia, gwoździe czy wkręty i zwiększają możliwości kształtowania powierzchni dachowej.
fot. BINDER PROJEKT
Szczegółowe informacje o rodzajach wiązarów dachowych wraz z przykładowymi realizacjami znajdziemy na stronie producenta www.binder-projekt.wloclawek.pl.