1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe Warunki Techniczne, które zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowopowstających budynków tak, by zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania. W kontekście tych zmian szczególnego znaczenia nabiera kwestia podniesienie izolacyjności termicznej obiektów, na którą istotny wpływ ma ślusarka okienna i drzwiowa. Ekspert marki Aluprof podpowiada, jak za pomocą odpowiednich okien i drzwi utrzymać ciepło i tym samym zminimalizować zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze.

Sposób na „ciepłe” okna

Na izolacyjność termiczną budynku, czyli jego zdolność do utrzymywania ciepła, ogromy wpływ mają zastosowane elementy konstrukcyjne, a zwłaszcza okna i drzwi. To właśnie one w dużym stopniu przyczyniają się do strat cieplnych, czyli niekontrolowanej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Warto podkreślić, że dochodzi do niej nie tylko w sytuacji, gdy ślusarka jest źle zamontowana, ale też wtedy, gdy zastosowane produkty są słabej jakości i cechują się niskimi parametrami technicznymi. Jeśli więc zależy nam na spełnieniu nowych wymagań określonych w Warunkach Technicznych, poprawie komfortu termicznego oraz ograniczeniu rachunków za ogrzewanie, postawmy na wysokiej jakości systemy wykonane z aluminium – materiału, który nie tylko zapewnia doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizuje straty ciepła, ale też jest wyjątkowo trwały, lekki i odporny na korozję. Pamiętajmy również, że na szczelność okien i drzwi istotnie wpływają komponenty wykorzystane do ich produkcji takie jak uszczelki oraz okucia.

fot. Aluprof

„Producenci okien i drzwi coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania, takie jak dodatkowe uszczelki czy wkłady izolujące, dzięki którym oferowane przez nich systemy są w stanie spełnić podwyższone wymagania izolacyjności termicznej i tym samym podnieść poziom energooszczędności budynków. Przykładem może być firma Aluprof, która w swojej ofercie posiada system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-79N. Został on opracowany z myślą o spełnieniu nowych wymagań Warunków Technicznych, które weszły w życie 1.01.2021 r. Dzięki zastosowaniu kształtowników wyposażonych w przekładki termiczne najwyższej jakości, wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla systemu okien MB-79N spełnia parametr 0,9 W/( m2K), co pozwala na zapewnienie bardzo dobrej izolacyjności cieplnej budynku”, wyjaśnia Michał Marcinowski, manager produktu firmy Aluprof. „Warto przy tym zaznaczyć, że oferowany przez Aluprof system MB-79N dostępny jest w trzech wariantach budowy, różniących się poziomem izolacji. Wersja MB-79N E to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie z jednokomponentową uszczelką centralną. MB-79N ST to wariant z dwukomponentową uszczelką, natomiast model MB-79N SI (o najlepszej izolacyjności termicznej) oparto o profile wyposażone w specjalne wkłady izolujące w strefie przekładek termicznych, optymalizujące parametry termiczne oraz w dwukomponentową uszczelkę centralną”, dodaje Michał Marcinowski.

Doskonała izolacja pomimo smukłej konstrukcji

Na izolacyjność termiczną ślusarki istotny wpływ ma zastosowany w niej pakiet szybowy. Jeśli zależy nam na spełnieniu wyśrubowanych norm określonych przepisami, postawmy na okna z pakietem 3-szybowym. Każda zastosowana szyba stanowi bowiem kolejną warstwę izolacyjną, a przestrzeń między szybami jest dodatkowo wypełniona gazem szlachetnym podnoszącym izolacyjność okna. Mimo że takie rozwiązanie z pewnością okaże się droższe niż w przypadku zastosowania okien 2-szybowych, jest to jednak opłacalna inwestycja, która z pewnością zwróci się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie pakietu 3-szybowego nie oznacza, że musimy wybierać wyłącznie spośród nieatrakcyjnej, masywnej ślusarki pozbawionej dodatkowych funkcji. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy systemy, dzięki którym nie tylko będziemy w stanie poprawić komfort termiczny budynku, ale też nadać mu efektowny, nowoczesny wygląd.

fot. Aluprof

„Jeśli chcemy zadbać o izolacyjność termiczną domu, a jednocześnie nadać bryle lekkości i sprawić by zyskała na atrakcyjności, postawmy na rozwiązania wyróżniające się smukłą konstrukcją. Przykładem może być system okienno-drzwiowy MB-79N od Aluprof, w którym znajdziemy okna stałe, rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne, a także drzwi zewnętrzne jedno- i dwuskrzydłowe oraz rozwiązania witrynowe z drzwiami. Co ważne, profile zastosowane w tym systemie mają jedynie 70 mm głębokości, a dodatkowo umożliwiają zlicowanie powierzchni skrzydła i ościeżnicy od zewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo w drzwiach i oknach skonstruowanych na bazie systemu MB-79N istnieje możliwość wykorzystania ukrytych zawiasów i najpopularniejszych okuć obwiedniowych. Można w nich zastosować także najnowocześniejsze rodzaje automatyki i kontroli dostępu”, podkreśla Michał Marcinowski, manager produktu firmy Aluprof. „Smukła konstrukcja nie oznacza jednak gorszych parametrów w zakresie izolacyjności – MB-79N od Aluprof jest najlepiej izolowanym termicznie systemem na rynku w tej kategorii głębokości profili. Ponadto występuje w wariancie z pakietem 3-szybowym, co dodatkowo przekłada się na utrzymanie komfortu termicznego w budynku. Warto również podkreślić, że MB-79N wyróżnia się doskonałymi parametrami w zakresie wodoszczelności”, dodaje Michał Marcinowski.


Data publikacji: 2022-09-13