Budujesz dom i szukasz, jakie jest najlepsze rozwiązanie wentylacji dla Ciebie?

Aktualnie wzrasta świadomość dotycząca tego, jak ważna jest wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Na rynku jest wiele urządzeń i ciężko się w tym wszystkim połapać dla tego przedstawiamy w skrócie, na co warto zwrócić uwagę.

Jak działa wentylator ścienny z odzyskiem ciepła?

Na początek warto przypomnieć, czym jest wentylator ścienny z odzyskiem ciepła. To urządzenie montowane wewnątrz ściany, które za pomocą przeciwprądowego, dwukanałowego miedzianego wymiennika ciepła wymusza stały ruch prądów powietrza w przeciwnych kierunkach. Powietrze z pomieszczenia przekazuje swoją energię cieplną do powietrza z zewnątrz. Wentylator ścienny z odzyskiem ciepła powoduje, że powietrze nie miesza się, ponieważ przechodzi przez osobne kanały. Miedziany wymiennik jest dwukanałowy oraz przeciwprądowy i jest to jedno z lepszych rozwiązań na rynku.

Należy wspomnieć, że na rynku są również urządzenia, które działają naprzemiennie. Główną różnicą między nimi jest fakt, że niektóre z nich są skonstruowane, tak że pracują cyklicznie. Jeden cykl jest to wyrzut powietrza z pomieszczenia przechodzącego przez ceramiczny wymiennik, natomiast drugi cykl stanowi wrzut powietrza do pomieszczenia tą samą drogą. 

Wentylator ścienny z odzyskiem ciepła posiada opinie wysokiej skuteczności, ponieważ w miedzianym wymienniku odbywa się ciągły ruch prądów powietrza w przeciwnych kierunkach dlatego, aby poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej dodatkowa wentylacja mechaniczna, może okazać się skuteczna.

W tym samym czasie w sposób zbilansowany (przy lekkim nadciśnieniu) wentylator ścienny z odzyskiem ciepła dostarcza do wewnątrz pomieszczenia świeże powietrze z zewnątrz, przekazując mu jednocześnie energię powietrza zużytego i wyrzucanego na zewnątrz.

Co w przypadku filtrów?

Są różne modele urządzeń, w których występują jeden lub dwa wentylatory. Urządzenie wyposażone  tylko w jeden wentylator pracując naprzemiennie, może powodować, że  czyste powietrze przelatuje tą samą drogą co zanieczyszczone powietrze. Istnieje ryzyko, że wentylator pracując w cyklu nawiewu, może skoncentrować zanieczyszczenia wewnątrz filtrów, przez co mogą wrócić z nawiewanym powietrzem z powrotem do pomieszczenia.

Systemy wentylacji z rekuperacją PRANA

Warto zaznaczyć, że w przypadku wentylacji systemami PRANA zastosowanie filtrów nie jest niezbędne, ponieważ już sam miedziany wymiennik ciepła jest antyseptyczny oraz powietrze z zewnątrz, jak i z wewnątrz nie przechodzi tym samym kanałem, gdyż miedziany wymiennik ciepła jest dwukanałowy – powietrze z zewnątrz i wewnątrz wędruje dwoma różnymi kanałami.

fot. Ecoventeam 

Jeżeli zastanawiasz się jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej, wentylacja decentralna jest dobrym wyborem, ze względu na bardziej efektywny i wydajny wentylator ścienny z odzyskiem ciepła. Co ważne zbilansowane nadciśnienie wymusza ruch powietrza w kierunku wentylacji  grawitacyjnej, a dzięki temu montując rekuperatory PRANA, podnosimy jakość wentylacji. Dlaczego? Otóż rekuperatory są ustawione na zbilansowane nadciśnienie, czyli dostarczają więcej powietrza, niż go odbierają. To sprawia, że wymuszają ruch powietrza w kierunku wentylacji grawitacyjnej.

Uzyskaj wsparcie ekspertów Ecoventeam

Masz pytania lub chcesz skorzystać z darmowej wyceny rekuperacji?

Kliknij link poniżej i zapisz się na darmową wycenę i konsultację z naszym Doradcą.
https://ecoventeam.com/darmowa-wycena-i-konsultacja/


Data publikacji: 2023-04-06