Ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczny komfort termiczny we wnętrzu, gdy ciepło rozchodzi się równomiernie i podłoga dobrze oddaje ciepło. Do wykończenia ogrzewania podłogowego sprawdza się większość paneli laminowanych ale nie można zastosować ich na ogrzewanie elektryczne. Z wyjątkiem paneli marki FAUS – Panele laminowane FAUS nadają się na ogrzewanie elektryczne. Dziś podpowiemy, jak zainstalować panele laminowane na instalacji ogrzewania podłogowego.

fot. NeoWnętrze

Przed montażem paneli laminowanych na wodnym ogrzewaniu podłogowym konieczne jest wykonanie wylewki.

Gdy zostanie położone wodne ogrzewanie podłogowe, to wszystkie rury powinny zostać przykryte warstwą wylewki. Jastrych cementowy lub anhydrytowy powinien mieć 2 cm grubości, gdy chce się montować panele laminowane. Proces jego schnięcia jest długi i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po wylaniu wylewki na montaż paneli przyjdzie pora po 2-3 miesiącach, bo tyle trwa najpierw schnięcie, a potem wygrzewanie wylewki. Proces schnięcia to przynajmniej 21 dni i po tym czasie można uruchomić ogrzewanie podłogowe, ale nie na pełną moc. Temperatura może być 5-10 stopni wyższa niż ta wewnątrz pomieszczenia. Można ją stopniowo zwiększać – codziennie o 5 stopni aż dojdzie się do temperatury ok. 50 stopni w przypadku jastrychu cementowego lub 55 stopni – gdy stosuje się jastrych anhydrytowy. Taką temperaturę utrzymuje się najczęściej przez 2-3 dni. Warto jednak wiedzieć, że przy zastosowaniu jastrychu anhydrytowego można utrzymywać temperaturę 55 stopni do 5 dni. Następnie należy ją stopniowo zmniejszać, znów o 5 stopni aż dojdzie się do temperatury pokojowej, czyli 20-25 stopni. Wtedy po dwóch dniach można przystąpić do montażu paneli winylowych.

fot. NeoWnętrze

Czy należy aklimatyzować panele laminowane przed montażem na wodnym ogrzewaniu podłogowym?

Przed montażem paneli laminowanych zawsze konieczna jest aklimatyzacja. Wszystko zależy od tego, co zaleca producent. Jeżeli wybieracie panele FAUS, to przechowywanie paneli w miejscu montażu przez 48 godziny przed jego wykonaniem jest konieczne. Jednak są producenci, którzy zalecają aklimatyzację swoich paneli w krótszym czasie, dlatego należy to zweryfikować. Na pewno jednak zawsze trzeba sprawdzić wilgotność podłoża. Można zdecydować się na badanie termowizyjne, aby sprawdzić czy nie ma wycieków z instalacji ogrzewania podłogowego. Miernik wilgotności pomoże zweryfikować wilgotność samej posadzki. Gdy wilgotność będzie na odpowiednim poziomie, to znaczy do 2,5%, to możliwe jest rozpoczęcie montażu.

Jak przebiega montaż paneli laminowanych na wodnym ogrzewaniu podłogowym?

Przy montażu paneli laminowanych na wodnym ogrzewaniu podłogowym należy pozostawić szczeliny dylatacyjne na krawędziach pomieszczenia. Montaż przebiega zgodnie z zaleceniami danego producenta. Pod panele trzeba zastosować podkład, którym może być folia paroizolacyjna, a także płyta korkowa czy też pianka poliuretanowa. Jeżeli panele laminowane są wyposażone w zintegrowany podkład korkowy, to nie trzeba wykonywać dodatkowego. Warto zastosować montaż na klej, gdyż dzięki temu panele będą efektywniej przenosić ciepło. Jest to absolutnie niezbędne w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia czy łazienka.

Warto pamiętać, że do montażu na niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym nadają się tylko dedykowane panele laminowane. Powinny mieć one opór cieplny wynoszący maksymalnie 0,15 m2K/W.


Data publikacji: 2023-04-18