Patrząc na halę produkcyjną lub magazynową, często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużej wiedzy i doświadczenia wymaga zaprojektowanie takiego budynku. Dowodem na to jest hala przemysłowa przy ul. Koralowej w Modlniczce k. Krakowa. Tu wyzwaniem dla projektanta, Jarosława Hofmana, było dopasowanie budynku do wymagających przepisów przeciw pożarowych oraz jak najbardziej efektywne wykorzystanie działki.

Ta hala przemysłowa w Krakowie musi spełniać wysokie wymagania pożarowe ze względu na obciążenie ogniowe. Jej zaprojektowania wraz z biurowcem podjęła się pracownia architektoniczna Jarosława Hofmana, która specjalizuje się w projektowaniu obiektów przemysłowych.

Projekt tej hali był bardzo wymagający pod względem wymagań pożarowych. W budynku miała powstać hurtowania zniczy stąd restrykcyjne wymogi. Zaprojektowaliśmy wydzielenie w hali dwóch mniejszych stref ścianami przeciwpożarowymi o wysokich parametrach oraz wydzielenie części biurowo socjalnej, ścianami przeciw pożarowymi, szkieletowymi z wypełnieniem z bloczków betonowych – tłumaczy Jarosław Hofman z pracowni Hofman Projekty, Budownictwo, autor projektu.

W Polsce warunki techniczne określają jednakowe zabezpieczenia bezpieczeństwa pożarowego dla budynków powyżej 4 000 MJ/m2. Natomiast obciążenie pożarowe hali zaprojektowanej przez Jarosława Hofmana, wynosi aż 17 000 MJ/m2. Tak wysokie wartości związane są z przeznaczeniem hali, w której przechowywane są duże ilości łatwopalnych zniczy.

Projekt obejmował także biurowiec z częścią socjalną dla pracowników. – Na etapie projektowania okazało się, że odległość między budowaną halą a już istniejącą jest zbyt mała, jeśli chodzi o wymagania ogniowe. Dlatego architekt doradził nam zakup jeszcze jednej działki i przesunięcie budynku tak, aby odległość była odpowiednia dla zachowania wymaganej odległości 15 metrów między budynkami. Dzięki temu uniknęliśmy wielu problemów – mówi Andrzej Majer, właściciel firmy Krak-Znicz.

Dzięki dokupieniu jeszcze jednej działki, pojawiła się możliwość zaprojektowania i wykonania drogi objazdowej umożliwiającej przejazd samochodów ciężarowych, które mają dostęp do budynku z każdej strony. Droga ta jest również drogą przeciwpożarową – ma to duże znaczenie ze względu na duże obciążenie ogniowe.

Dlatego tak ważne jest, aby inwestor rozpoczął prace z architektem już na etapie wyboru i zakupu działki pod budowę hali magazynowej lub produkcyjnej. – Firmy szybko rozwijają się i potrzebują większej powierzchni do produkcji lub magazynowania towaru. Z doświadczenia wiem, że lepiej kupić teren z potencjałem do rozwoju i rozbudowy firmy – dodaje Jarosław Hofman.

Kolejny etap prac projektowych to przygotowanie koncepcji, które pokazują inwestorowi, co można wybudować na danym terenie i wybór najlepszej dla przedsiębiorcy wersji. W projekcie budowlanym i wykonawczym wybrana koncepcja jest uszczegóławiana. Projektowana jest linia produkcyjna oraz wszelkie systemy potrzebne do funkcjonowania firmy, tak aby obiekt był funkcjonalny oraz racjonalnie zaprojektowany z punktu widzenia ekonomicznego.

https://hofman-pb.krakow.pl


Data publikacji: 2024-04-19