Systemy drzwi tarasowych
Przypomnijmy, że w segmencie drzwi tarasowych znajdziemy kilka systemów, które różni między innymi wielkość możliwych do uzyskania przeszkleń, konstrukcja profili, sposób otwierania i zamykania skrzydła, mechanizm prowadzenia drzwi oraz właśnie wysokość progu. Niski próg możemy uzyskać w tradycyjnych systemach rozwieralnych, ale najczęściej mówimy o nich w kontekście drzwi przesuwnych. Systemy podnoszono-przesuwne PSK z uwagi na mechanizm pracy skrzydła (odryglowanie, odstawienie skrzydła na ok. 10 cm, przesunięcie) charakteryzują się progiem o wysokości do 7 cm. Po drugiej stronie skali znajdziemy bezprogowe systemy panoramiczne SKLYLINE. Pomiędzy nimi plasują się najczęściej wybierane i cieszące się pozytywnymi opiniami systemy unoszono-przesuwne HST. To drzwi tarasowe z niskim progiem, który można przy pomocy dodatkowych rozwiązań zminimalizować lub wręcz zlicować z podłożem. Warto wspomnieć także o systemach SLIDE, które coraz częściej doceniane są przez użytkowników za idealne połączenie walorów drzwi PSK i HST – uproszczony system przesuwu skrzydła, wąskie profile przy dużej tafli szkła, korzystna cena, średniej wysokości próg.
Fot. KRISHOME Porównanie konstrukcji dwóch systemów drzwi tarasowych przesuwnych
Drzwi tarasowe z niskim progiem, czyli jakie?
Niski próg w systemach drzwi tarasowych zazwyczaj ma wysokość do 2-3 cm. W niektórych nowoczesnych rozwiązaniach próg może być nawet niższy, często zredukowany do około 1,5 cm, a w systemach o podwyższonym standardzie, dąży się do całkowitego zlicowania progu z podłogą, co oznacza, że jego wysokość może być praktycznie zerowa (np. 0,5 cm lub mniej). A to przekłada się na maksymalny komfort codziennej eksploatacji, który tak często podkreślają opinie użytkowników. Decydując się na drzwi z niskim progiem, sprawdźmy jednak, jakie systemy uszczelek i zabezpieczeń termicznych progu oferuje producent, by uniknąć mostków cieplnych, wychłodzenia wnętrz, wnikania wilgoci czy zamarznięcia mechanizmu przesuwu.
Drzwi tarasowe z niskim progiem – opinie o systemach HST
Zazwyczaj pierwszym wyborem osób szukających drzwi tarasowych z niskim progiem są systemy HST. W modelu KRISHOME FEN 82 HST. Konstrukcja progu została wykonana ze specjalnego tworzywa o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych z niską szyną jezdną o wysokości 5 mm. Dodatkowo w drzwiach tych, można zastosować nakładkę Comfort, która wyrównuje próg, tworząc przejście całkowicie bez barier oraz bez ryzyka potykania się o wysoki próg. To wygoda korzystania z ogrodu lub tarasu dla wszystkich, w tym osób poruszających się na wózkach, osób starszych i dzieci.
Fot. KRISHOME Niski próg systemu HST
Opinie o drzwiach tarasowych z niskim progiem akcentują także łatwe i bezwysiłkowe otwieranie i zamykanie skrzydła. Jego płynny ruch odbywa się po ukrytej w posadzce prowadnicy. Siła podnoszenia jest zredukowana nawet o 50% dzięki specjalnej wkładce LiftUnit, dzięki czemu skrzydło o wadze 300 kg swobodnie otworzą i zamkną domownicy z mniejszą sprawnością. Dodatkowo możemy zamontować także system SOFT-CLOSE, blokujący możliwość zatrzaśnięcia dłoni. Z kolei za energooszczędność, szczelność i wysoki komfort cieplny odpowiadają profile o głębokości skrzydła 82 mm i ramy 194 mm z pięcioma komorami, co przekłada się na niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw= 0,76 [W/m2k].
Fot. KRISHOME drzwi tarasowe z niskim progiem FEN HST
Drzwi tarasowe bezprogowe? Poznaj system SKYLINE
Wśród recenzji drzwi tarasowych z niskim progiem znajdziemy także rekomendacje, by w aranżacji przestrzeni między domem a tarasem pójść o krok dalej i jeszcze bardziej zatrzeć granicę między salonem a ogrodem, czy balkonem. W opinii fachowców i użytkowników taki efekt daje system SKYLINE. To aluminiowe bezramowe okna panoramiczne i nowy wymiar luksusu w segmencie drzwi tarasowych klasy premium. Brak progu wpisany jest niejako w ich definicję. Cała konstrukcja ma być bowiem jak najbardziej ukryta, by maksymalnie uwydatnić duże przeszklenia. W modelu KRISHOME profile wykonane są w konstrukcji 3-komorowej z dobrą izolacją termiczną. Maksymalna wysokość okna to aż 4 metry, skrzydło ruchome może ważyć nawet 1200 kg. Całkowicie ukryte profile skrzydła drzwi, wąski słupek oraz płytka ościeżnica gwarantują efekt „szklanej ściany”. Za płynną, cichą i bezwysiłkową obsługę SKYLINE odpowiada m.in. napęd i centrala sterująca schowana w profilach ościeżnicy.
Fot. KRISHOME panoramiczne drzwi bezprogowe SKYLINE
Co daje niski próg w drzwiach tarasowych?
Niski próg to swobodne i bezpieczne przejście dla wszystkich, zgodne z zasadami dostępności, co jest jednym z kluczowych aspektów branych pod uwagę przez architektów. W kontekście estetyki dodaje harmonii bryle budynku i niweluje granice między otwartą a zamkniętą przestrzenią. Salon w ogrodzie czy ogród w salonie? Dzięki drzwiom tarasowym z niskim progiem nie ma to znaczenia. Trendy architektoniczne, preferencje użytkowników, a także normy budowlane sprawiają, że producenci wciąż rozwijają technologię, by oddać minimalistyczny styl, zachowując maksimum bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów składających się z ogromnych przeszkleń. Opinie użytkowników drzwi tarasowych z niskim progiem KRISHOME potwierdzają, że to właściwy kierunek rozwoju nowoczesnej stolarki otworowej.
Fot. KRISHOME drzwi tarasowe bez barier
Zapraszamy na stronę producenta, by zapoznać się z systemami HST, PSK, SLIDE design, SKYLINE, a także z pozostałymi elementami stolarki otworowej dostępnymi w ofercie. Szczegóły na www.krishome.pl