Schody lewitujące – co je wyróżnia?
Schody lewitujące to taki rodzaj schodów, w których poszczególne stopnie są zamocowane do ukrytej konstrukcji nośnej tylko z jednej strony. Druga strona każdego stopnia pozostaje wolna – bez tradycyjnych podpór, poręczy czy balustrad – co daje wrażenie unoszenia się całej konstrukcji w powietrzu. Takie schody muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, aby zapewnić stabilność, antypoślizgowość, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd. Właśnie dlatego, obok kompozytu, szkła czy metalu, najczęściej decydujemy się na budowę schodów lewitujących z płyt dekoracyjnych z betonu architektonicznego.
Gdzie zastosujesz?
Schody lewitujące z betonu architektonicznego pasują do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji, w których dominują proste linie i przestronność. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce odnajdą się także w bardziej tradycyjnych i przytulnych stylizacjach. Stonowana, a jednocześnie szykowna faktura materiału harmonijnie komponuje się z otwartymi przestrzeniami pełnymi naturalnego światła. Dodatkowo zastosowany do stopni lewitujących beton architektoniczny sam w sobie wykazuje dużą antypoślizgowość. Dlatego często spotkamy ten typ schodów nie tylko we wnętrzach, ale i w aranżacjach przestrzeni wokół domu.
Fot. PMdesign – lewitujące schody ogrodowe
Lewitujące schody ogrodowe z lekkością połączą części ogrodu usytuowane na różnych poziomach przydomowego terenu. Sprawdzą się także w roli nienachalnego łącznika tarasu z ogrodem, gdy chcemy zatrzeć granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Często stosowane są także jako stopnie prowadzące do domu, dodając strefie wejściowej przestronności.
Fot. PMdesign – schody lewitujące przed wejściem do domu
Schody lewitujące ogrodowe z betonu architektonicznego – jak powinny być zbudowane?
Mimo że wyglądają na delikatne, to dobrze zaprojektowane schody lewitujące do ogrodu są bardzo stabilne i bezpieczne. To także materiał niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych, a jednocześnie starzeje się z klasą. Z upływem lat nabiera szlachetnej patyny, co tylko podkreśla jego naturalny urok. Te schody są inwestycją na pokolenia – będą służyć niezawodnie, dodając ogrodowi prestiżu. Jakie modele wybrać pod kątem technicznym, by w pełni cieszyć się ich walorami? Oddajmy głos ekspertom PMdesign, którzy specjalizują się w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych form użytkowych z betonu architektonicznego.
Jakie płyty na schody lewitujące do ogrodu?
– Jako stopnie lewitujące najlepiej prezentują się płyty betonowe o grubości 6 cm, ale w zależności od preferencji można wybrać warianty nieco grubsze. Płyty z przeznaczeniem na schody lewitujące zbroimy stalową siatką, tak aby swobodnie i bezpiecznie mogły unosić się poza podkonstrukcją. Montuje się je na elastycznym kleju do istniejącej podbudowy betonowej, lub na półsuchym betonie, czy wysiewce, na wcześniej przygotowanym i utwardzonym podłożu. Bardzo ważna dla trwałości i estetyki jest także technologia wykonania betonu architektonicznego. Kluczowe, by był on wolny od gipsu i innych, sztucznych domieszek, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. – Magdalena Hodurek, PMdesign, Pracowania betonu architektonicznego i metalu z Krakowa.
Fot. PMdesign – stopnie lewitujące z betonu architektonicznego w ogrodzie
Prawdziwy beton architektoniczny na schody lewitujące do ogrodu – bezpieczeństwo i estetyka
– W PMdesign materiał produkujemy ręcznie, przy użyciu bezpiecznych składników, zgodnie z normą PN-EN 12467. Oznacza to, że nasz produkt spełnia normy wymagane do zastosowania go w obiektach mieszkalnych i użytkowych zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wysoką wytrzymałość i odporność mechaniczną uzyskujemy dzięki autorskim recepturom. Odpowiednie proporcje piasku, kruszywa, cementu, i wody łączymy ze starannie dobranymi i nieszkodliwymi dla zdrowia środkami chemicznymi. Ponadto w celu uzyskania najlepszej trwałości nasz beton architektoniczny wzmacniamy bezpiecznym dla zdrowia i środowiska włóknem polipropylenowym, a także impregnujemy hydrofobowo bezbarwnym środkiem. Dzięki temu schody lewitujące ogrodowe z płyt betonowych PMdesign są trwałe, nie ślizgają się, są łatwe w utrzymaniu, odporne na różne warunki pogodowe i co najistotniejsze – niezwykle efektowne – Magdalena Hodurek, PMdesign, Pracowania betonu architektonicznego i metalu z Krakowa.
Fot. PMdesign – faktury płyt z betonu architektonicznego
Schody lewitujące do ogrodu – zainspiruj się!
Płyty z betonu architektonicznego PMdesign wykorzystane do budowy lewitujących stopni dostępne są w wielu wariantach kolorystyki – jasnoszary, ciemnoszary, biały, antracytowy i piaskowy – i różnych fakturach wykończenia – satynowe o różnych stopniach porowatości lub anytpoślizgowe (sczotkowane lub kratkowane). Z łatwością dobierzesz więc wzór oddający styl Twojego projektu. Subtelny kontrast między surowością betonu a bujną roślinnością dodaje ogrodowi charakteru i wyrafinowania. Oto kilka pomysłów na ich wykorzystanie.
Fot. PMdesign – kolorystyka płyt na schody lewitujące do ogrodu
Ogród pełen spokoju
Jasnoszary, czyli naturalny kolor betonu, to idealny wybór dla aranżacji ceniących harmonię i ciepło wynikające z bliskości natury. Stopnie stają się częścią krajobrazu – niemal organicznie wyłaniają się z trawy, kamieni czy zieleni.
Ogród pełen dynamiki
Ciemnoszare stopnie z lekko porowatą strukturą mogą przecinać rozległe trawniki, łączyć różne poziomy tarasów czy wzgórz. Ich wyrazista forma świetnie kontrastuje z bujnymi rabatami kwiatowymi czy zaroślami, tworząc nowoczesny, designerski ogród.
Elegancka i czysta forma
Białe i gładkie stopnie to wykwintność bez zbędnych detali, które mogłyby przytłoczyć przestrzeń. Ich prostota działa niczym rama dla reszty ogrodu – skupia uwagę, ale jednocześnie nie odciąga jej od piękna roślin i krajobrazu.
Naturalny amfiteatr
Piaskowe, gładkie stopnie lewitujących schodów ogrodowych, które kierują na wyższe poziomy ogrodu, stają się jego centralną częścią, prowadząc jasnymi ścieżkami wśród zieleni. Ciepłe promienie słońca dodają efektu przytulności.
Industrialne patio
Antracytowe schody z pewną dozą porowatości połączone z drewnianym tarasem i szklanymi elementami będą emanować nowoczesnym minimalizmem, w którym każdy element ma swoje miejsce i znaczenie.
W stałym dialogu między nowoczesnym designem a naturalnym otoczeniem
Schody lewitujące ogrodowe z betonu architektonicznego to doskonałe połączenie surowej elegancji i funkcjonalności, które mogą całkowicie odmienić charakter otoczenia. Są świetną kanwą do budowy otwartej i dynamicznej przestrzeni pełnej subtelnego luksusu i ponadczasowego piękna naturalnych materiałów. Z betonowymi płytami do budowy lewitujących stopni od PMdesign zmienisz zwykłą przestrzeń w wyjątkowe miejsce. Eksperci odkryją przed Tobą nowoczesne zastosowania tego surowca, a także doradzą, jak najlepiej wkomponować go w Twoje otoczenie. Masz do wyboru gotowy katalog kolorów i wymiarów oraz realizacje na zamówienie, aby dostosować rozwiązania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Fot. PMdesign – lekkie stopnie dające efekt unoszenia się w powietrzu
Beton architektoniczny do ogrodu i do wnętrz – nieograniczone możliwości
Jeśli myślisz o szerszym wykorzystaniu komponentów z betonu architektonicznego na swojej posesji, PMdesign obok schodów lewitujących do ogrodu, dostarcza także:
- płyty betonowe na elewacje i ściany (także wielkoformatowe, na wymiar, panele 3D),
- płyty na taras, ścieżki, opaski wokół domu i podjazd,
- moduły ogrodzeniowe i murki oporowe,
- donice z betonu architektonicznego,
- siedziska, parapety betonowe,
- odciski w betonie.
Po szczegóły zapraszamy na stronę producenta https://pmdesign.com.pl/