Fot. PRANA
Rekuperator ścienny PRANA – oszczędność energii, zdrowy mikroklimat w budynku
Decentralny system wentylacyjny z odzyskiem ciepła PRANA Origami to 9 modeli rekuperatorów ściennych, które zapewniają pełną wymianę powietrza w pomieszczeniach, przy efektywności odzysku ciepła na poziomie 92-98%, zapewniając znaczne zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie. Innowacją jest zastosowanie miedzianego przeciwprądowego wymiennika ciepła, czyli materiału o wysokich właściwościach antyseptycznych (powietrze jest odkażane) i przewodności cieplnej (niwelacja strat ciepła). Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się. Dzięki temu proces wentylacji i oczyszczania pomieszczeń przebiega efektywnie. Rekuperator skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci i dezynfekuje powietrze, co pozwala uniknąć gromadzenia wirusów, bakterii, alergenów.
Fot. PRANA Rekuperator ścienny – zasada działania
Parametry i rekomendacje
Większość użytkowników, którzy zdecydowali się na rekuperator ścienny PRANA, podkreślają w swoich recenzjach, że już w pierwszych tygodniach jego pracy, odczuli normalizację poziomu wilgotności oraz komfort oddychania świeżym, wzbogaconym o tlen i naturalne jony powietrzem bez konieczności wietrzenia i wychładzania pomieszczeń.
Sprawdź oceny: https://ecoventeam.com/rekomendacje/
Spójrzmy, jakie parametry urządzenia odpowiadają za te uznane funkcjonalności.
Fot. PRANA Rekuperatory ścienne modele
- Wymiana powietrza – rekuperatory ścienne PRANA mogą być stosowane zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i budynkach użytkowych o wysokich potrzebach wentylacyjnych (placówki medyczne, szkoły gabinety specjalistyczne, baseny). Natężenie przepływu w zależności od modelu to od 5 do 90 m3/h w standardowym trybie pracy. Istnieje możliwość czasowego zwiększenia wydajności (przewietrzenie) w trybie „BOOST” (w modelu 200C nawet do 140 m3/h).
- Wydajność odzysku ciepła – specyfikacja producenta deklaruje skuteczność na poziomie 92-98%, co potwierdzają liczne testy praktyczne i opinie użytkowników. Aby utrzymać rekuperatory w jak najlepszej kondycji, zaleca się konserwację 1-2 razy w roku. Powinna obejmować przegląd profilaktyczny powierzchni wentylatorów i wymiennika ciepła oraz, w razie konieczności, ich czyszczenie.
Fot. PRANA Miedziany wymiennik ciepła
- Energooszczędność – rekuperatory decentralne PRANA charakteryzuje niskie zużycie energii do zasilania urządzenia – klasa A sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla klimatu umiarkowanego. Rekuperatory przeznaczone są do długotrwałej pracy w temperaturze zewnętrznej w zakresie od -30°C do +50°C oraz w temperaturze wewnętrznej od +10°C do +40°C.
- Kompaktowe wymiary – średnica obudowy modułu operacyjnego to 150 lub 200 mm. Urządzenie dostępne jest w różnych długościach. W zależności od potrzeb inwestycji może być przedłużone lub skrócone. Dzięki temu rekuperator ścienny PRANA w opinii projektantów jest niezwykle łatwy do dobrania i dopasowania do specyfiki niemal każdego budynku. Gdy rekuperator jest dłuższy niż grubość ściany, przygotowywana jest nakładka z piany poliuretanowej, aplikowana od strony panelu przedniego urządzenia znajdującego się w pomieszczeniu.
- Optymalizacja filtrów pod efektywność energetyczną – modele produkowane są w trzech wariantach (STANDARD, STOP SMOG, PREMIUM+), co pozwala idealnie dopasować je do warunków pracy. Moduły PRANA STOP SMOG oraz PRANA PREMIUM+ są wyposażone w wymienne filtry, które dodatkowo chronią przed kurzem, pyłkami, owadami. Posiadają też wbudowane czujniki ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza oraz czujnik zużycia filtra (urządzenie PREMIUM+ posiada także czujnik jakości powietrza TVOC i czujnik poziomu CO2). Modele STOP SMOG i PREMIUM+ znajdują się na zielonej liście ZUM.
Fot. PRANA Rekuperatory ścienne Standard, Stop Smog, Premium+
- Cicha praca – natężenie akustyczne mierzone 3 metry od urządzenia jest ≥ 8 dBa (czyli na granicy słyszalności, porównywalny do szeptu z dużej odległości). Modele wyposażone są także w tryb „Noc” – minimalny i najcichszy tryb pracy systemu. Wentylatory w rekuperatorach ściennych PRANA posiadają certyfikat TÜV SÜD Product Service GmbH.
- Automatyczne sterowanie i dodatkowe tryby pracy
Codzienna obsługa jest wygodna. Może być realizowana za pomocą pilota, z poziomu aplikacji mobilnej lub w trybie automatycznym – wykonywana w pełni bez ingerencji użytkownika. Dodatkowe opcje zarządzania jak tryb „zimowy” i „mini dogrzewanie” zapewniają bezpieczną pracę systemu w zimnych porach roku.
Fot. PRANA Automatyczne sterowanie
- Design – konstruktorzy PRANA proponują rozwiązanie inne niż standardowe – moduł zaokrąglony, minimalistyczny, dyskretny. Obudowa wykonana została z wytrzymałego tworzywa ABS z izolacją. Rekuperacja jest montowana bezpośrednio w ścianach zewnętrznych z zachowaniem lekkiego spadku na zewnątrz (2-3° względem ulicy). Moduł zostaje więc estetycznie zamaskowany w ścianie.
- Certyfikaty i gwarancja producenta 24 msc
Rekuperatory ścienne PRANA posiadają atest PZH. To najlepsza rekomendacja bezpieczeństwa do stosowania w placówkach użyteczności publicznej wykonujących działalność leczniczą czy wychowawczo – oświatową. Modele posiadają również opinie otrzymane bezpośrednio od szkół, przedszkoli czy szpitali. Ponadto parametry techniczne testowane i potwierdzone w niezależnych laboratoriach badawczych IMQ zgodnie z międzynarodową normą EN 13141-8:2014.
Fot. PRANA Rekuperator ścienny opinie, certyfikaty
- Odprowadzenie wilgoci
Skropliny odprowadzane są gównie w postaci pary wodnej. Reszta spływa w naturalny sposób na spód rekuperatora. Następnie wypływa przez specjalny otwór umiejscowiony poza budynkiem, nie naruszając w żaden sposób ścian wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Rekuperatory PRANA radzą sobie nawet w przypadkach przedłużającej się nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu, gdy ściany wchłonęły już wilgoć z powietrza.
Rekuperatory ścienne PRANA – gdzie zastosujesz?
Ze względu na swoje parametry i energooszczędność urządzenia mogą być stosowane w obiektach mieszkalnych czy użytkowych stałego i czasowego przebywania ludzi. Wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie poprzez odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Mają ponadto zdolność do odkażania napływającego powietrza z wirusów i bakterii oraz osuszają pomieszczenia z nadmiaru powstającego w nich naturalnie kondensatu. Pozytywne opinie o rekuperatorach ściennych PRANA przytaczają inwestorzy budujący:
- domy wielo- i jednorodzinne,
- przedszkola, szkoły,
- szpitale, placówki medyczne,
- gabinety specjalistyczne (np. dentystyczne, kosmetyczne, fizjoterapeutyczne, salony fryzjerskie),
- biura, sale konferencyjne,
- restauracje, kawiarnie,
- baseny, kluby fitness, siłownie,
- centra handlowe i usługowe.
Dobór odpowiednich urządzeń do konkretnej inwestycji zależny jest od wielu czynników, w tym wielkości budynku, liczby użytkowników oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń. Dlatego warto skorzystać ze wsparcie technicznego ekspertów.
Dlaczego warto wybrać w tych obiektach rekuperator ścienny jako system wentylacji?
- Łatwa adaptacja do budynków istniejących i użytkowanych
Rekuperatory wewnątrzścienne, które nie potrzebują montażu jednostki centralnej ani systemu kanałów transportujących powietrze po instalacji, idealnie sprawdzą się w obiektach istniejących poddawanych termomodernizacji. Instalacja nie wymaga generalnego remontu. Profesjonalny montaż trwa 2-3 h bez znacznej ingerencji w działania osób przebywających w budynku. Wystarczy wywiercić pod sufitem (15 lub 20 cm od sufitu i od ściany bocznej) otwór o odpowiedniej średnicy w ścianie, zgodny z wybranym modułem pod kątem optymalizacji przepływu czynnika. Warto dodać, że system współpracuje z wentylacją grawitacyjną.
Fot. PRANA Rekuperatory decentralne w placówkach medycznych
- Nowe budynki – projektuj w zgodzie z normami technicznymi i ekologicznymi
Szybka instalacja, wysoka wydajność przy ograniczeniu kosztów oraz zautomatyzowana obsługa to atuty przy projektowaniu wentylacji w nowych budynkach mieszkalnych czy użytkowych. Rekuperatory decentralne są odpowiedzią na połączenie wysokich wymogów izolacji termicznej, niskiego zużycia energii i zdrowego mikroklimatu w budownictwie. W obiektach, w których liczy się sterylność i konieczna jest częsta pełna wymiana powietrza, rekuperatory ścienne PRANA z miedzianym wymiennikiem zyskują wysokie noty. W placówkach z dużą liczbą cyklicznie przebywających użytkowników kluczowa dla ich dobrego samopoczucia i efektywności działania jest wydajna cyrkulacja powietrza z odzyskiem ciepła i cicha praca urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych. A tam, gdzie występuje nadmiar wilgoci, wydajna praca modułów pozwala na regulację i osuszanie.
Fot. PRANA Rekuperatory ścienne w przedszkolach i blokach
Rekuperator ścienny PRANA – opinie potwierdzone faktami
Wysokie noty rekuperatorów ściennych PRANA znajdują potwierdzenie wśród branżystów. Produkty marki wielokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody na międzynarodowych i krajowych targach oraz wystawach. Podkreśla się w nich innowacyjną myśl technologiczną, możliwość dostosowania do potrzeb różnych budynków z wysokimi wymogami przepływu powietrza oraz ekologiczność w kontekście efektywności energetycznej i niskoemisyjności.
Fot. PRANA Rekuperator ścienny PRANA – opinie potwierdzone faktami
Rekuperator ścienny PRANA – gdzie zamówić?
Głównym dystrybutorem rekuperatorów ściennych PRANA na terenie naszego kraju jest firma Ecoventeam sp. z o.o. – doświadczeni eksperci w sektorze innowacyjnych technologii wentylacji, wchodzący w skład międzynarodowej sieci PRANA Group. Projektanci i instalatorzy mogą zatem liczyć na niezawodnego partnera, który oferuje oryginalne produkty, konkurencyjne ceny i szereg korzyści wynikających ze znajomości potrzeb branżystów. Przekłada się to na możliwość rekomendacji najlepszych rekuperatorów ściennych PRANA zoptymalizowanych pod potrzeby danej inwestycji. Jak to wygląda w praktyce?
Skorzystaj z darmowych konsultacji w zakresie doboru urządzeń
Eksperci oferują wsparcie w zakresie dopasowania urządzeń do założeń projektu i oczekiwań inwestora z uwzględnieniem norm budowlanych i wymagań prawnych oraz warunków klimatycznych charakterystycznych dla miejsca planowanej inwestycji.
Fot. Ecoventeam współpraca z projektantami i instalatorami
Na co jeszcze możesz liczyć w ramach współpracy?
- certyfikowane produkty PRANA z gwarancją techniczną i atestami obowiązującymi w Polsce,
- serwis i obsługę posprzedażową,
- wsparcie techniczne ekspertów,
- pomoc projektanta w stworzeniu koncepcji,
- korzystne rabaty,
- możliwość rozbudowy bazy klientów,
- wsparcie promocyjne.
Wentylacja ścienna zdecentralizowana – postaw na świeże rozwiązanie starych problemów!
Wentylacja w nowoczesnym budownictwie wymaga niezawodnych rozwiązań. PRANA sukcesywnie wdraża innowacje w zakresie rekuperacji, dostarczając technologię poprawiającą jakość powietrza i redukującą zanieczyszczenia środowiska naturalnego w obiektach użytkowych i przemysłowych. Opinie o rekuperatorach ściennych PRANA zdają się potwierdzać, że jest to właściwy kierunek rozwoju dla branży systemów wentylacyjnych.
Fot. PRANA Sieć dealerska
Szczegółowe katalogi modeli PRANA Origami oraz zasady współpracy dostępne są na stronie dystrybutora https://ecoventeam.com/