Fot. Geotechnika
Żelbetowe pale CFA
Żelbetowe pale CFA (Continuous Flight Auger) to metoda, która łączy szybkość wykonania z minimalnym wpływem na otoczenie. To jedne z najpopularniejszych rodzajów pali fundamentowych stosowanych jako fundamenty pośrednie w wielu obiektach inżynierskich.
Jest to technologia fundamentowania, która wykorzystuje wiercenie świdrem ślimakowym i betonowanie na mokro, przy jednoczesnym usuwaniu urobku. Po osiągnięciu projektowej głębokości, beton jest wprowadzany pod ciśnieniem. Metoda ta jest bardzo elastyczna, pozwalając na stosowanie różnych średnic pali (od 350 do 1200 mm) i głębokości, dzięki czemu może być wykorzystywana w fundamentach głębokich – także w gruntach zwięzłych czy niespoistych (zagęszczonych).
Pale CFA charakteryzują się tym, że ich nośność jest zapewniana zarówno przez podstawę, jak i przez pobocznicę, co pozwala na efektywne przenoszenie obciążeń na podłoże gruntowe.
Wszechstronność żelbetowych pali CFA sprawia, że stanowią doskonały kompromis między wysoką nośnością, konkurencyjną ceną a szybkim tempem realizacji prac, co czyni je wyjątkowo atrakcyjnym wyborem w wielu projektach budowlanych.
Ten rodzaj pali fundamentowych jest idealny w warunkach miejskich, gdzie ważne jest ograniczenie hałasu i wibracji. Dzięki ciągłemu procesowi wiercenia i betonowania, pale CFA są efektywne i ekonomiczne, a ich zastosowanie minimalizuje ryzyko osiadania sąsiednich budynków.
Palowanie w technologii kolumn betonowych CFA na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Sosnowcu Fot. Geotechnika
Barety fundamentowe
Barety fundamentowe to rodzaj pali fundamentowych, stanowiący pojedyncze sekcje ściany szczelinowej o prostokątnym lub T-kształtnym przekroju. Wykonywane są tym samym sprzętem co ściany szczelinowe – głębiarką hydrauliczną Bauer GB 50 oraz Bauer MC32 oraz urządzeniami peryferyjnymi, jak dźwigi budowlane Sennebogen HD.
Barety są idealne do przenoszenia dużych obciążeń pionowych i poziomych. Dzięki temu znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie, szczególnie tam, gdzie standardowe pale nie są wystarczająco nośne.
Ten rodzaj pali fundamentowych wykorzystywany jest najczęściej w projektach mostowych oraz w konstrukcjach podziemnych, gdzie barety pełnią funkcję tymczasowych podpór. Ich duża nośność oraz niska podatność na osiadanie sprawiają, że są wybierane w projektach wymagających stabilnych i trwałych fundamentów.
Prace związane z zabezpieczeniem wykopu i ochroną sąsiednich budynków w centrum Wrocławia, gdzie zastosowano m.in. barety fundamentowe Fot. Geotechnika
Iniekcje wysokociśnieniowe typu jet-grouting
Technologia jet-grouting polega na iniekcji pod wysokim ciśnieniem (za pomocą specjalnych pomp) zaczynu cementowego w grunt, co prowadzi do jego wzmocnienia i uszczelnienia. W procesie odspajania gruntu i jego mieszania z materiałem iniekcyjnym podawanym z pompy, formowane są kolumny o określonej głębokości i średnicy (od 400 mm wzwyż), które poprawiają właściwości mechaniczne podłoża. Cały proces sterowany jest komputerowo – począwszy od parametrów samego zaczynu, na czasie podnoszenia narzędzia tworzącego kolumnę kończąc. Dzięki temu jest to technologia bardzo precyzyjna.
Ten rodzaj pali fundamentowych jest niezwykle wszechstronny i może być stosowany w różnych typach gruntów. Jet-grouting jest często wykorzystywany przy renowacji istniejących fundamentów, jako ich podbicie, a także przy budowie podziemnych konstrukcji oraz zabezpieczaniu wykopów przed napływem wody. Szczególną zaletą tej technologii jest brak drgań, co umożliwia jej stosowanie w ciasnej zabudowie miejskiej, pod piwnicami czy przy obiektach zabytkowych, gdzie tradycyjne metody nie są wystarczająco bezpieczne.
Dzięki niewielkim gabarytom urządzeń wiertniczych oraz dużej wszechstronności, jet-grouting staje się idealnym rozwiązaniem do zabezpieczania trudno dostępnych miejsc, zapewniając jednocześnie stabilność i bezpieczeństwo w najbardziej wymagających warunkach.
Różne rodzaje pali fundamentowych w realizacjach Geotechniki Południe
Wybór odpowiedniego rodzaju pali fundamentowych zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie mają warunki gruntowe, ponieważ różne technologie lepiej sprawdzają się w różnych typach podłoża. Istotne są również obciążenia konstrukcyjne, które fundament musi przenosić, a także otoczenie inwestycji, zwłaszcza gdy budowa odbywa się w gęstej zabudowie, gdzie nie można generować drgań. Na wybór technologii mają też oczywiście wpływ koszty i czas realizacji. Eksperci z firmy Geotechnika Południe każdorazowo uwzględniają specyfikę danej inwestycji i pomagają dobrać najlepszy rodzaj pali fundamentowych w konkretnej sytuacji.
Prace realizowane przy ul. Banacha w Krakowie (m.in. pale CFA) Fot. Geotechnika
Na przykład żelbetowe pale CFA okazały się najbardziej efektywną metodą podczas budowy dwóch nowoczesnych budynków wielorodzinnych z garażem podziemnym przy ulicy Banacha w Krakowie. W ramach tej realizacji Geotechnika wykonała wykop, budowę platform roboczych i drogi dojazdowej oraz pale CFA o średnicy 400 i 450 mm na łączną długość 3150 metrów bieżących. Wykonano również dwie próby obciążeniowe pali CFA.
Inny rodzaj pali fundamentowych zastosowano w Dolnych Młynach w Krakowie, prestiżowej rewitalizacji, po której obiekt stał się ikoną miasta, łącząc nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy z luksusowym hotelem. W przypadku tej inwestycji koniecznie było wzmocnienie już istniejących fundamentów oraz zabezpieczenie wykopu przed osunięciem. Wybór padł na metodę jet-grouting, co pozwoliło podbić fundamenty rewitalizowanych budynków i wzmocnić grunt. W procesie wykorzystano kotwiarkę MC8 Comacchio.
Prace prowadzone w Dolnych Młynach Fot. Geotechnika
Z kolei barety fundamentowe okazały się najlepszym wyborem w centrum Wrocławia, gdzie w ścisłej miejskiej zabudowie Geotechnika Południe realizowała prace obejmujące zabezpieczenie wykopu przed osunięciem oraz ochronę sąsiednich budynków. W tej realizacji wykorzystano chwytak o szerokości 600 mm – wykonane zostały ściany szczelinowe, a stateczność całego wykopu zapewnił tymczasowy system rurowego rozparcia.
Wybór odpowiedniej technologii fundamentowania zależy od wielu czynników, takich jak warunki gruntowe, obciążenia konstrukcyjne czy ograniczenia przestrzenne. Każdy z omówionych powyżej rodzajów pali fundamentowych oferuje unikalne korzyści i zastosowania.
Firma Geotechnika Południe specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach geotechnicznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnym technologiom zapewnia najwyższą jakość usług, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta.
Więcej informacji na stronie: https://geotechnika.net/