Fot. Gerda. Jakie drzwi wygłuszające do bloku?
Jaki parametr odpowiada za tłumienie dźwięków z zewnątrz?
Parametrem, który charakteryzuje zdolność drzwi do tłumienia dźwięków, jest wskaźnik izolacyjności akustycznej (w skrócie Rw) podawany w decybelach [dB]. Określa, jak skutecznie przegroda redukuje dźwięki powietrzne, czyli np. rozmowy, hałasy z korytarza, uliczny szum. Minimalny poziom Rw dla drzwi w bloku to 30 dB. Zasadniczo, im wyższy Rw, tym lepsze tłumienie dźwięków z zewnątrz. Należy jednak uważać, gdyż czasem wartości deklarowane przez producentów nie przekładają się na uzyskiwane realnie wartości wytłumienia akustycznego.
Pamiętaj, że badanie izolacyjności akustycznej drzwi wygłuszających do bloku musi być wykonane przez certyfikowane laboratorium, a producent powinien dysponować certyfikatem potwierdzającym wartości izolacyjności akustycznej.
Jakie wyciszenie kryje się za parametrem izolacyjności akustycznej Rw?
Jeśli drzwi mają parametr Rw = 30 dB, to oznacza, że potrafią osłabić hałas docierający z zewnątrz o 30 decybeli. Załóżmy, że na klatce obok naszego mieszkania słychać rozmowy na poziomie 60 dB (czyli normalna głośna mowa). Drzwi o Rw = 30 dB przepuszczą do mieszkania dźwięk o natężeniu około 30 dB – czyli poziom cichej rozmowy. Dla porównania, drzwi o Rw = 40 dB obniżą ten sam hałas aż do 20 dB – to już poziom szeptu lub tła w bardzo cichym pomieszczeniu.
Fot. Gerda. Drzwi akustyczne do mieszkania w bloku
Drzwi wygłuszające do bloku – jakie hałasy mają zneutralizować?
Na co dzień w bloku możemy mieć do czynienia z pracą windy (ok. 40 dB w nowym budownictwie, ok. 55 dB winy starszego typu), krokami sąsiadów (ok. 40-60 dB w zależności od rodzaju obuwia i podłogi), rozmowami sąsiadów na korytarzu (ok. 60 dB), trzaskaniem drzwiami czy głośną muzyką (ok. 70 dB), szczekaniem psa czy ruchem ulicznym i pracą ciężkiego sprzętu (ok. 80-90 dB).
Gdy mieszkanie znajduje się na parterze, obok windy, blisko ruchliwej ulicy czy wśród wielu innych mieszkań, warto wybrać drzwi wygłuszające do bloku o wyższym parametrze Rw = 38-42 dB. Gdy klatka schodowa i jej otoczenie są spokojne, wystarczą drzwi wejściowe o Rw = 30-35 dB.
Dlaczego izolacja akustyczna drzwi jest ważna?
Hałas jest uznawany za jedno z zanieczyszczeń środowiskowych. Dłuższa ekspozycja na dźwięk powyżej 50 dB powoduje problemy z koncentracją, stres, zmęczenie, zaburzenia snu, spadek odporności, nadciśnienie czy nadwrażliwość na dźwięki. Bez pełnego wyciszenia mózg nie jest w stanie się zregenerować. Dla spokojnego snu potrzebujemy natężenia dźwięku < 25 dB. W ciągu dnia w mieszkaniu hałas powinien być < 35 dB – zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie lub chcesz odpocząć.
Dobre parametry akustyczne drzwi wejściowych zniwelują wiele codziennych uciążliwości związanych z hałasem w bloku. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że absolutnie nic nie będzie słychać. Szkodliwy dla zdrowia nadmiar decybeli będzie po prostu solidnie wygłuszony.
Fot. Gerda. Drzwi do bloku tłumiące dźwięki z korytarza
Jak powinny być zbudowane drzwi dźwiękoszczelne do mieszkania w bloku?
Warto pamiętać, że parametr Rw dotyczy całego zestawu drzwiowego – czyli skrzydła + ościeżnicy + uszczelek + progu. Izolacyjność akustyczna drzwi zależy od rodzaju konstrukcji skrzydła (masy powierzchniowej, liczby warstw i sposobu ich łączenia) oraz rodzaju i jakości zastosowanych uszczelek. Dlatego ważne są zarówno elementy składowe zestawu drzwiowego, jak i profesjonalny montaż. Na co zwracać uwagę, analizując opisy katalogowe producentów drzwi wygłuszających do bloku?
- Skrzydło i ościeżnica – wybieraj skrzydła o grubości 60-70 mm, z wypełnieniem pełnym, z wielowarstwowym rdzeniem z gęstej płyty MDF lub HDF i warstwy wygłuszającej ze styropianu lub wełny mineralnej. Ramiak może być drewniany lub stalowy. Ościeżnica również powinna być stabilna i odporna na odkształcenia, wykonana z solidnych materiałów niwelujących mostki akustyczne.
- Uszczelki – w drzwiach wyciszających dźwięki z zewnątrz uszczelki wykonane są z wysokiej jakości materiału (najlepiej z EPDM lub silikonu). Montowane są na całym obwodzie skrzydła i ościeżnicy. W drzwiach dźwiękoszczelnych stosuje się też automatyczną uszczelkę opadającą przy progu jako element zwiększający szczelność od spodu.
- Waga drzwi – drzwi wygłuszające są masywniejsze niż standardowe. Większy ciężar drzwi (średnio o 8-10 kg) to atut, który świadczy o ich lepszej izolacyjności akustycznej. Masywne drzwi mają minimalną zdolność przewodzenia fal dźwiękowych. W efekcie docierające do nich odgłosy nie powodują efektu rezonowania, na co podatne są lekkie materiały.
- Dodatkowe informacje warte rozważenia – dobre drzwi akustyczne powinny być pełne (bez przeszkleń), ewentualnie pokryte specjalnym szkłem dźwiękochłonnym. Drzwi przylgowe zazwyczaj charakteryzują się lepszymi parametrami izolacyjności akustycznej niż drzwi bezprzylgowe.
Skonfiguruj własne drzwi
Chcesz samodzielnie dobrać dobre drzwi wygłuszające do swojego mieszkania? Skorzystaj z gotowego konfiguratora drzwi Gerda.
Fot. Gerda. Skomponuj swoje drzwi w konfiguratorze drzwi Gerda
Profesjonalny montaż – niezbędny dla zachowania izolacyjności akustycznej drzwi
Nawet najwyższej jakości drzwi wygłuszające do bloku nie spełnią swojej funkcji, jeśli ościeżnica, skrzydło i próg nie zostaną zamontowane zgodnie ze sztuką budowlaną. Montaż drzwi akustycznych powinien być wykonany z dużą precyzją przez certyfikowanych fachowców, bo nawet najmniejsze nieszczelności między elementami mogą zniweczyć ich właściwości akustyczne i przepuszczać hałas.
Przykładowo – niewłaściwe zamontowanie samego progu może skutkować pogorszeniem parametru o 2 do 4 dB. Błędny montaż całego zestawu drzwiowego może spowodować obniżenie izolacyjności akustycznej nawet o 5 -10 dB.
Fot. Gerda. Drzwi do mieszkania w bloku tłumiące hałas
Gwarancja parametrów akustycznych drzwi Gerda
Mając na uwadze wszystkie powyższe parametry charakteryzujące dobre drzwi wygłuszające do bloku, firma Gerda proponuje klientom kilka zróżnicowanych pod względem parametru izolacyjności akustycznej modele. Serie Premium, Comfort, Start, Simply WD poddane zostały rzetelnym badaniom, w celu potwierdzenia realnej wartości parametru Rw. Jak zaznaczają przedstawiciele marki:
– Zdajemy sobie sprawę, że deklarowane parametry izolacyjności akustycznej mają wpływ na wybory konsumentów. Staliśmy więc przed wyborem czy być w zgodności z zasadami odpowiedzialnego biznesu, czy przystąpić do nierównej walki na liczby prezentowane w deklaracjach. Jako pierwsi na rynku chcemy zagwarantować klientom parametry akustyczne naszych drzwi. Dlatego drzwi Premium 60 i Premium 60 Plus zostają objęte programem: „Satysfakcji z akustyki oraz gwarancji właściwości akustycznych” – Paweł Bijata, Dział Marketingu i PR Gerda
5 przykładów drzwi wygłuszających do bloku odpornych na każdych sąsiadów
Ceniony, polski producent, który od prawie 40 lat dostarcza nowoczesne i energooszczędne systemy stolarki, proponuje następujące typy drzwi do mieszkania tłumiące hałas z zewnątrz:
Gerda Premium 60 Plus – poznaj ten model
Segment drzwi PREMIUM, to modele Gerda z jedną z najwyższych deklarowanych klas izolacyjności akustycznej w budownictwie mieszkaniowym na poziomie 42 dB. Wypełnienie drzwi stanowi specjalnie przygotowany wkład akustyczny składający się z dwóch płyt GK oraz wełny mineralnej o wysokiej gęstości.
Fot. Gerda. Drzwi wygłuszające Gerda Premium 60 Plus 42 dB RC3
Gerda Premium 60
Zbliżone parametry wyciszające ma model Premium 60 objęty także programem „Satysfakcja z akustyki oraz gwarancja właściwości akustycznych.” Rw na poziomie 39 dB wraz z wypełnieniem skrzydła pakietem wygłuszającym z wełny mineralnej i styropianu skutecznie wyciszy większość typowych dla bloków hałasów.
Fot. Gerda. Drzwi do bloku Gerda Premium 60 39 dB RC4
Gerda Star 60
To flagowy produkt w ofercie Gerda. Ciche i bezpieczne drzwi o parametrze Rw 38 dB. Odpowiednia grubość skrzydła sprawia, że dźwięki z zewnątrz nie przenikają przez drzwi do wnętrza. Jako wypełnienie służy tu bezfreonowa piana poliuretanowa wraz z płytą dźwiękochłonną zapewniające doskonałe parametry akustyczne.
Fot. Gerda. Drzwi do mieszkania w bloku wygłuszające i antywłamaniowe Star 60
Gerda Comfort 60 Plus – zobacz te drzwi
Dla mieszkań w blokach, w których natężenie nadmiarowych dźwięków nie jest aż tak wysokie i męczące, Gerda proponuje modele z klasy Comfort. Izolacyjność akustyczna na poziomie 33 dB pozwoli obniżyć głośne rozmowy na klatce do poziomu nieprzeszkadzającego szeptu. Jako wypełnienie skrzydła zastosowano tu specjalny pakiet wygłuszający, który tworzy styropian o zwiększonej gęstości.
Fot. Gerda. Drzwi wygłuszające do bloku Gerda Comfort 60 Plus 33 dB RC3
Gerda Comfort 60
Podstawowy model drzwi wygłuszających do mieszkania w bloku to Gerda Comfort 60 o izolacyjności akustycznej 30 dB i wypełnieniu ze styropianu. Drzwi sprawdzą się blokach, w których występuje umiarkowany poziom hałasu w częściach wspólnych.
Fot. Gerda. Drzwi z dobrym wytłumieniem akustycznym Gerda Comfort 60 30 dB RC2
Drzwi wejściowe do mieszkania Gerda – pobierz katalogi
Drzwi, które gwarantują dobre wytłumienie akustyczne hałasu z zewnątrz to inwestycja korzystna dla naszego zdrowia, codziennego komfortu i spokoju. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę producenta https://gerda.pl/