Smart Home od czego zacząć? Poznaj Finder Smart Home Fot. Finder Polska

Smart Home od czego zacząć? 5 wskazówek na start
Inteligentny dom to już nie fanaberia, a prosty sposób na podniesienie komfortu życia, oszczędność energii i większe bezpieczeństwo. Jak skomponować swój inteligentny dom?

1. Co chcesz zautomatyzować w swoim domu?

Gdy stawiasz pierwsze kroki w budowie systemu Smart Home, zacznij od określenia swoich potrzeb i poziomu komfortu, który chcesz uzyskać. To pozwoli ustalić zakres sterowania i kontroli poszczególnych urządzeń. Najpopularniejsze pola automatyzacji to:

  • Sterowanie oświetleniem poprzez ustawianie harmonogramów pracy, ściemnianie, rozjaśnianie, włączanie i wyłączanie podczas nieobecności.
  • Automatyzacja pracy rolet elektrycznych w całym domu i zarządzanie nimi z dowolnego miejsca na świecie.
  • Kontrola ogrzewania, chłodzenia, poziomu wilgotności pomieszczeń poprzez inteligentne termostaty do oszczędzania energii.
  • Zarządzanie energią poprzez gniazdka monitorujące zużycie prądu i efektywne energetycznie sterowniki czy przekaźniki smart.
  • Automatyzacja pracy urządzeń multimedialnych.

2. Jak chcesz zarządzać procesami?

Systemy Smart Home, od których warto zacząć, powinny dawać Ci jak najwięcej opcji prostego i szybkiego sterowania oraz automatyzacji. Miarą komfortu jest różnorodność wyboru. Dywersyfikacja narzędzi sterowania ma także wymiar czysto praktyczny. Gdy pojawi się awaria internetu, wykorzystujesz Bluetooth. Jeśli w domu pojawią się seniorzy, osoby niepełnosprawne lub zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, który zmieni rutynę codzienności domowników, Smart Home zarządzany różnymi kanałami, może stać się kluczem do niezależności.

  • Potrzebujesz więc zarówno systemów umożliwiających sterowanie bezpośrednio w domu, jak i zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.
  • Ważne, by kontrola była prosta z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfon, ale także była zintegrowana z popularnymi asystentami głosowymi.
  • Komunikacja urządzeń powinna odbywać się nie tylko przez Wi-Fi, ale i niewymagający bycia online Bluetooth.
  • System powinien umożliwiać łatwe tworzenie scenariuszy automatyzacji, by łączyć w funkcjonalne kombinacje pracę kilku urządzeń wedle danych potrzeb (np. wieczorne ustawienie jednym kliknięciem rolet, oświetlenia, wysokości temperatury, zamków w drzwiach, czujników ruchu w nieuczęszczanych pomieszczeniach).

Termostat BLISS 2 i bezprzewodowy przycisk BEYON Fot. Finder Polska

3. Czy system da się zamontować bez kucia, remontu i przebudowy instalacji?

Sednem nowoczesnych technologii jest ułatwienie życia wszystkim i proste dostosowanie ich do różnych budynków. Wybieraj rozwiązania, dzięki którym możesz zacząć swoją przygodę z systemami Smart Home nie tylko w ramach budowy nowego domu, ale także podczas remontu czy modernizacji użytkowanego obiektu. Nowoczesne systemy opierają się na sieciach bezprzewodowych, a kluczowe elementy umieszczane są w puszkach instalacyjnych, co znacznie ogranicza koszty montażu systemu oraz umożliwia swobodną rozbudowę.

4. Czy system będzie działał bez usterek?

Jeśli martwisz się, że Smart Home to skomplikowana sieć podatna na awarie, postaw na systemy rozproszone zamiast scentralizowanych, gdzie komunikacja odbywa się kaskadowo. Awaria jednego sterownika/aktuatora nie wpływa na działanie pozostałych. Chwilowo tracisz kontrolę nad jedną lampą czy roletą, ale reszta działa prawidłowo. W systemie rozproszonym każdy element odpowiada za siebie, a aplikacja łączy się bezpośrednio z aktuatorem odpowiedzialnym za dane zadanie.

5. Czy system można rozbudować?

Gdy budujesz Smart Home od podstaw, od razu pomyśl o przyszłości. Wybierz rozwiązania, które są skalowalne, czyli stworzone z modułów, które umożliwiają szybką i bezinwazyjną rozbudowę zgodną z pojawiającymi się sukcesywnie potrzebami domowników.

Inteligentny dom w zaledwie kilku krokach na przykładzie systemu Finder
Gdy masz już rozeznanie we wstępnych kryteriach doboru, spójrz, jak może to wyglądać w praktyce. Autorski system Smart Home włoskiej marki Finder z naddatkiem spełnia wszystkie powyższe założenia. Poznaj trzy grupy produktów (YESLY BLISS, 4Box S), które dają Ci pełną wygodę i swobodę działania. Gdy zaczynasz przygodę z rozwiązaniami SMART dla domu, to optymalny system. Dlaczego?

Elementy systemu smart od Finder Fot. Finder Polska

Jeden, by zarządzać wszystkimi – system Smart Home YESLY
YESLY to kompletna gama produktów do inteligentnej automatyzacji oświetlenia, rolet/zasłon, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych i zamków (przekaźniki wielofunkcyjne, ściemniacze, aktuatory, przyciski i akcesoria). Komponenty zaprojektowano tak, by były praktycznie niewidoczne, ale by domownicy błyskawicznie odczuli ich inteligentne działanie. Idealnie wkomponują się zarówno w nowe wnętrza, jak i starsze budynki, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej instalacji. To system rozproszony, zbudowany z oddzielnych małych sterowników / aktuatorów, które są zainstalowane przeważnie pod przyciskami, w suficie podwieszonym, w meblach lub innych maskownicach. Współpracują też z tradycyjnymi łącznikami. Modułowość umożliwia prostą rozbudowę. Z jakich elementów zbudujesz swój pierwszy Smart Home?

Smart Home z systemem YESLY Fot. Finder Polska

Uwolnij się od prozaicznych czynności – elementy YESLY

YESLY ustawiasz, jak chcesz, pod swoje preferencje życia. Co Ci w tym pomaga?

  • Zarządzasz systemem poprzez klasyczny włącznik lub jeszcze lepiej, przez bezprzewodowy przycisk BEYON, a także z poziomu aplikacji czy asystenta głosowego na Wi-Fi lub Bluetooth Low Energy (BLE). System YESLY integruje się z Google Home i Amazon Alexa.
  • Wygodę zdalnego sterowania i synchronizacji wielu urządzeń zapewnia bramka GATEWAY. Docenisz jej działanie, zwłaszcza gdy jesteś poza domem. To Twój proxy, gdy trzeba pokazać, że dom żyje lub odstraszyć nieproszonych gości.
  • Finder YOU to jedna aplikacja dla całego Twojego inteligentnego domu, za pomocą której można sterować urządzeniami YESLY, BLISS i 4Box.
  • Tworzysz scenariusze aktywujące serię działań z poziomu komendy lub poprzez naciśnięcie jednego przycisku.
  • Odpowiednie aktuatory procesów, ściemniacze do zdalnej obsługi różnych źródeł światła, interfejsy, które z każdego tradycyjnego przełącznika zrobią wejście smart, przekaźniki będące sercem systemu – to niewidoczne elementy, które działają za Ciebie.

Kontrola temperatury w inteligentnym domu Fot. Finder Polska

Jak zadbać o klimat? Termostat BLISS 2 i chronothermostat BLISS Wi-Fi
Wśród najważniejszych elementów inteligentnego domu są też urządzenia do automatyzacji pracy i kontroli ogrzewania. Dbają one zarówno o Twój komfort termiczny latem i zimą, jak i umożliwiają generowanie oszczędności. System Finder dostarcza dwa rozwiązania – inteligentny termostat BLISS2 do ustawienia i utrzymania stałej temperatury i chłodzenia domu w cyklu dobowym czy tygodniowym lub nowoczesny chronotermostat BLISS Wi-Fi Next, który pozwoli programować i zmieniać temperaturę w różnych godzinach (cieplej wieczorem, chłodniej, gdy nie ma domowników). Zdalnie zarządzasz klimatem w domu, a urządzenia dynamicznie dostosowują temperaturę do stylu życia. Gdy wracasz z urlopu, możesz zawczasu podnieść temperaturę, by nie tracić energii, gdy z niej nie korzystasz.

Współpraca elementów YESLY i 4BOX S w systemie Smart Home Finder Fot. Finder Polska

Gniazda, przekaźniki, sterowniki 4Box S
Uzupełnieniem systemu są inteligentne gniazda, przekaźniki i sterowniki serii 4Box S, które łączą urządzenia i pozwalają nimi sterować w prosty, energooszczędny i praktyczny sposób. To smukłe, eleganckie akcesoria, które do sprawnej komunikacji nie potrzebują bramki, wystarczy Wi-Fi lub BLE, a od strony użytkownika aplikacji / asystenta głosowego. Wyjście może służyć do sterowania innymi, nieinteligentnymi gniazdami. Urządzenia mają wbudowany licznik energii. Obok monitoringu zużycia prądu zadbają o bezpieczeństwo domu, jeśli np. zapomnisz wyłączyć żelazko i będą sterować pracą rolet czy oświetlenia.

Kluczowe elementy systemu 4Box S – gniazdo smart P40S oraz przekaźniki Uniko Fot. Finder Polska

Pierwsze kroki w Smart Home? Użyj gotowego konfiguratora Finder
Chcesz skonfigurować swój Smart Home na próbę? Wykorzystaj bezpłatne i intuicyjne narzędzie Finder. Dobierz produkty do potrzeb swojego domu 👉 Konfiguruj

Dowiedz się więcej o systemach Finder na https://smarthome.findernet.com/pl/

62-080 Sady, ul. Logistyczna 27, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 865 94 07,