Własna elektrownia wiatrowa
Inwestycja we własną elektrownię wiatrową opłaca się z wielu względów. Można w niej bowiem nie tylko wytwarzać energię na własny użytek, ale i odsprzedawać jej nadwyżki. Rozwiązanie takie cenią również osoby, którym szczególnie bliskie są zagadnienia związane z ekologią i które chcą żyć w zgodzie z naturą.
Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą producenci urządzeń do wykorzystywania zielonej energii, którzy rozwijają i udoskonalają swoje produkty tak, aby niestraszne im były zmienne warunki atmosferyczne, od których w znacznej mierze zależy praca całej instalacji. Na przykład dzięki wykorzystaniu magnesów stałych (neodymowych) możliwa jest praca turbiny wiatrowej nawet przy znikomej sile wiatru. Właśnie takie rozwiązanie zastosowano w turbinie o pionowej osi obrotu Aerocopter 450 firmy Artbau Wind, która staruje już przy wietrze o prędkości 0,7-1 m/s. Sprawność turbiny podwyższa też wirnik, zbudowany z lekkich kompozytów szklano-epoksydowych. Charakterystyczny układ jego łopat został stworzony przy udziale symulacji numerycznych, weryfikowanych następnie w procesie badań modelowych w tunelu aerodynamicznym.
Zastosowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że turbina Aerocopter 450 to jedno z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu na świecie, które przy prędkości wiatru 13 m/s osiąga moc od 1800 – 2250 W.

 

elektrownie wiatrowe elektrownie wiatrowefot. Artbau Wind

 

Bezobsługowa turbina wiatrowa
Obok udoskonaleń technologicznych, zwiększających sprawność urządzeń wykorzystujących zieloną energię, producenci starają się również, aby oferowane przez nich instalacje wymagały jak najmniejszej ingerencji człowieka. Urządzenia mają więc wbudowane sterowniki optymalizujące ich pracę i jednocześnie zwiększające wygodę użytkowników. W taki mikroprocesorowy sterownik firma Artbau Wind wyposażyła turbinę Aerocopter 450. W jednostce sterującej zainstalowano oprogramowanie STX 1.02., które nie tylko w sposób najbardziej optymalny pozwala wykorzystać energię wiatru, ale i zarządza energią w całym układzie. Sterownik natomiast utrzymuje stabilne napięcie wyjścia na odbiornik DC 48 V, zarządza ładowaniem i poborem energii z zespołu akumulatorów, umożliwia komunikację z innymi urządzeniami (np. inwerterami, przekaźnikami zasilania) oraz rejestruje parametry pracy zespołu.

 

dofinansowanie na elektrownie wiatrową dofinansowanie na elektrownie wiatrowąfot. Artbau Wind

 

Cicha elektrownia wiatrowa
Dobrze skonstruowana przydomowa elektrownia wiatrowa to jednak nie tylko wysoka sprawność i bezobsługowość, ale również odpowiednia, poprzedzona analizą wiatrów występujących w danym regionie, lokalizacja. Niebagatelne znaczenie ma też cicha praca i bezpieczeństwo. Na przykład Aerocopter 450 pracuje wyjątkowo cicho dzięki niskiej prędkości liniowej łopat (ok. 50km/h). Urządzenie posiada ponadto wielostopniowy system bezpieczeństwa pracy. Jego pierwszym ogniwem jest hamulec elektromagnetyczny, sterowany poprzez niezależny układ mikroprocesorowy, który nadmiar energii przekazuje na grzałkę lub zestaw rezystorów dużej mocy. Drugim elementem jest zlokalizowany w generatorze moduł systemu ASBT, który zabezpiecza turbinę na wypadek uszkodzenia kabla przyłączeniowego. Urządzenie wyposażono też w mechaniczny automatyczny hamulec bezwładnościowy oraz ręczny hamulec serwisowy.

 

cicha elektrownia wiatrowa cicha elektrownia wiatrowafot. Artbau Wind

 

Dofinansowanie na elektrownie wiatrowe
Wymienione powyżej ulepszenia, choć znajdują realne przełożenie na wydajność i efektywność urządzeń, nie powodują jednak obniżenia ich ceny. Koszty zakupu ekologicznej instalacji są często na tyle wysokie, że inwestorzy po prostu rezygnują z takiego wydatku, nie chcąc podwyższać kosztów całej inwestycji (na ogół opłacanej z kredytu). Na szczęście sytuacja ta ma szansę się zmienić dzięki programowi Prosument, który od tego roku ma pomagać inwestorom w zakupie instalacji OZE.
Ubieganie się o przyznanie dofinansowania będzie możliwe w latach 2014-2020, a kwota na ten cel, jaką dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to aż 300 mln złotych.
Jakie inwestycje obejmuje program? Przede wszystkim na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku) na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. O dofinansowanie mogą się ubiegać również ci inwestorzy, którzy chcą wymienić istniejące instalacje na bardziej efektywne i ekologiczne.
Kredyt Prosument będzie udzielany przez jednostki samorządu terytorialnego, banki oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie będzie więc dostępny dla osób fizycznych. Maksymalny czas finansowania oprocentowaną na 1% pożyczką (kredytem) to 15 lat. Dotacja w latach 2014-2015 wynosi 20% lub 40% dofinansowania, po 2015 roku – 15% lub 30%.
Pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją udzielana będzie łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji, przy czym ich maksymalna wysokość wynosi 100 tys. zł – 450 tys. zł w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia.
Co istotne, aż 40% dotacji w pierwszym okresie zostanie przeznaczonych na małe elektrownie wiatrowe oraz urządzenia fotowoltaiczne. Jest to więc dobry moment, aby skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania na inwestycję w małą elektrownię wiatrową. Inwestycję, która bardzo szybko okaże się opłacalna.

Ze szczegółową ofertą firmy Artbau Wind można zapoznać się na stronie: www.spineplus.pl

 

01-365 Warszawa, ul. Kruszyńska 40A , woj. mazowieckie
tel. 223535751, 691986364,