Autokonsumpcja – czym jest i dlaczego warto?
Autokonsumpcja energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne to wykorzystanie jak największej ilości prądu na potrzeby zasilania urządzeń w ramach własnego gospodarstwa domowego. A to oznacza, że kupujemy mniej energii od dystrybutora i wysyłamy mniejsze nadwyżki dalej, do publicznej sieci. Zyskujemy niższe rachunki za prąd, mniejszą zależność od niewydolnej sieci energetycznej oraz większą elastyczność wobec wahań stawek dystrybutora. Co więcej, redukujemy zależność od podwyżek cen prądu i jesteśmy bardziej niezależni od ograniczeń narzucanych przez limity zużycia.
Opłacalność instalacji dzięki autokonsumpcji
Zwiększenie autokonsumpcji, która generuje bezpośrednie oszczędności, to najlepszy sposób na zagwarantowanie sobie opłacalności fotowoltaiki. Nadwyżki prądu wyprodukowanego w szczycie aktywności paneli – czyli w ciągu dnia, wykorzystujemy wtedy, gdy jest on nam najbardziej potrzebny, a cena energii jest najwyższa – czyli wieczorem. Najlepszym sposobem na zwiększenie korzyści z autokonsumpcji jest inwestycja w magazyny energii, które objęte są dofinansowaniem programu Mój Prąd. Odpowiedzialne za program Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że dofinansowywanie magazynów energii ma na celu przygotowanie rynku do planowanych zmian w prawie energetycznym. Przepisy będą kładły nacisk na kwestię magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej przez prosumentów w celu możliwie największej autokonsumpcji, czyli użytkowania w miejscu jej wytworzenia. Magazynowanie energii opłaca się więc i teraz, i będzie opłacalne w przyszłości.
Magazyny energii
W najnowszej edycji programu Mój Prąd magazyny energii są jednym z dwóch obowiązkowych elementów instalacji, jeśli chcemy wnioskować o przyznanie dotacji. Ustawodawca dostrzega więc, że aby zielona transformacja mogła się rozwijać przy obecnym stanie publicznej sieci energetycznej, należy wesprzeć autokonsumpcję. Zazwyczaj na realizację własnych potrzeb wykorzystujemy około 1/3 całości produkowanej energii ze słońca. Dzięki magazynom energii możemy więc wykorzystać jej więcej. Magazyn energii pozwala skumulować nadwyżki energii produkowane w ciągu słonecznego dnia i wykorzystać je w czasie, gdy panele nie są aktywne. Magazyny nie są w stanie całkowicie uniezależnić nas od konieczności korzystania z systemu sprzedaży energii i zakupu energii od dystrybutora, ale w cyklu rocznym pozwalają wygenerować oszczędności choćby na stałych opłatach dystrybucyjnych, abonamentowych, handlowych i innych. Przy dobrze dobranej mocy instalacji oraz optymalnemu magazynowi energii możemy być samowsytarczalni nawet zimą. Mniejsza produkcja własna w tym okresie nie sprawi, że konieczne będzie dokupowanie dużych ilości energii elektrycznej podczas zimy.
Korzyści z magazynowania energii z fotowoltaiki
Im wyższe różnice stawek między taryfami, tym większa opłacalność autokonsumpcji, zwłaszcza gdy, program Mój Prąd 6.0 dofinansowuje magazyny energii. Jakie jeszcze korzyści daje nam ich montaż?
- Magazyny energii pozwalają przechowywać nadwyżki wyprodukowanej energii słonecznej, zwiększając samodzielne wykorzystanie w godzinach, gdy słońce nie świeci.
- Magazyny umożliwiają zwiększenie autokonsumpcji zamiast odkupywania prądu z sieci z dodatkowymi opłatami przesyłowymi.
- Otrzymujemy niższe rachunki za prąd – unikamy zakupu prądu w godzinach szczytu, co przekłada się na znaczne oszczędności.
- Im więcej energii zużywamy samodzielnie, tym bardziej skraca się czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę.
Mamy źródło zasilania awaryjnego w sytuacji usterki sieci. - Zapewniamy ciągłość produkcji i pracy instalacji w sytuacji przeciążenia infrastruktury zwłaszcza w sezonie letnim, gdy nie jest ona w stanie odebrać całej generowanej mocy.
- Możemy także magazynować energię od operatora pobraną z niższej taryfy do autokonsumpcji w czasie wyższej taryfy.
- Magazynowanie w celu sprzedaży w czasie najwyższych cen dobowych, zgodnie z systemem net-billingu.
- Realny wkład w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.
- Wzrost wartości nieruchomości dzięki systemowi do własnej produkcji energii.
Dofinansowanie jest dodatkową motywacją, by zainwestować w mikorinstalację z magazynem energii. Pamiętajmy jednak, że wniosek o dotację można złożyć, dopiero gdy mamy gotową instalację (lub zakończoną rozbudowę), czyli zamontowaną, opłaconą i uruchomioną zgodnie z okresem kwalifikowalności kosztów – tj. od 1 stycznia 2021 oraz rozliczaną w systemie net-billing. Jakie jeszcze wytyczne zakłada program Mój Prąd 6.0?
Mój Prąd – dofinansowanie do magazynu energii
Szósta edycja programu dotacyjnego to 400 mln zł na przydomowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii czy magazyny ciepła. Nabór wniosków trwa od 2 września 2024 roku. Wnioski można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 20 grudnia 2024 roku lub wyczerpania środków rządowych przewidzianych w programie. Dofinansowanie do magazynu energii w ramach Mój Prąd 6.0 wygląda następująco.
- Dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 roku zakup magazynu energii lub magazynu ciepła (albo obu urządzeń) jest konieczny, by uzyskać dotację. Dla instalacji zgłoszonych do podłączenia przed tą datą magazyny są opcjonalne.
- Warunkiem ogólnym skorzystania z dotacji jest podłączone mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej oraz korzystanie z rozliczania prosumenta w systemie net-billingu.
- Magazyn energii elektrycznej musi być zgłoszony do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD).
- Ogólnie wysokość dofinansowania, wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych, w tym maksymalnie (dla instalacji zgłoszonych od 1 sierpnia 2024):
– 16 tysięcy złotych dla magazynu energii elektrycznej;
– 7 tysięcy złotych dla mikroinstalacji PV o mocy od 2 do 20 kW;
– 5 tysięcy złotych dla magazynu ciepła. - Minimalna pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania wynosi 2 kWh. W programie nie ma ograniczeń dotyczących maksymalnych pojemności magazynu energii.
- Warto także zadbać, by pojemność magazynu energii była większej w stosunku do mocy PV w skali 1,5 mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki.
- Moc wszystkich instalacji OZE może mieć maksymalnie 50 kW.
- Rozbudowa magazynu energii w trakcie inwestycji (która nie była jeszcze sfinansowana) jest akceptowana.
- Dofinansowanie do magazynu energii w programie Mój Prąd 6.0, dla osób, które zgłosiły mikroinstalację PV do przyłączenia przed 31 lipca 2024, będzie możliwe, ale wtedy, gdy moc tej instalacji nie przekracza 10 kW.
- W sytuacji, gdy cała mikroinstalacja PV była dofinansowana z innych środków publicznych (np. programu Czyste Powietrze), można wnioskować także o dotację na sam magazyn energii z programu Mój Prąd.
- Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o przyłączeniu mikroinstalacji PV oraz magazynu energii do sieci OSD – czyli dokument wydany przez OSD zawierający datę zgłoszenia oraz moc magazynu elementów systemu.
Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy na stronę operatora programu.
EcoVoltaika – Twój dostawca fotowoltaiki
Aby zyskać jak najwięcej z montażu fotowoltaiki, warto skorzystać z doradztwa i usług renomowanego dostawcy. Jedną z firm godnych zaufania jest EcoVoltaika. To polska firma specjalizująca się w kompleksowych rozwiązaniach z zakresu fotowoltaiki, z powodzeniem działająca na rynku od 2010 roku. Co oferuje EcoVoltaika?
- Usługi związane z projektowaniem, montażem oraz serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW oraz elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kW.
- Dobór i sprzedaż magazynów energii oraz systemów zasilania awaryjnego.
- Montaż i regeneracja fotowoltaiki głównie (ale nie tylko) w województwie świętokrzyskim, śląskim, łódzkim oraz małopolskim.
- W cenie instalacji otrzymujemy zgłoszenie do zakładu energetycznego.
- Kompleksowe wsparcie, także w zakresie kompletowanie dokumentacji do uzyskania dofinansowania na magazyn energii w programie Mój Prąd.
Doświadczenie i profesjonalizm ekspertów firmy pozwalają zapewnić optymalne rozwiązania energetyczne i sprawdzone technologie, które przyczyniają się do obniżenia rachunków za prąd oraz zwiększenia niezależności energetycznej.
Pełna oferta EcoVoltaiki dostępna jest na stronie https://ecovoltaika.eu/pl