Montaż kolektorów słonecznych – cena, którą warto zapłacić
Dziś, w dobie gwałtownych zmian klimatycznych, gdy na alarm biją już nie tylko ekolodzy, rola odnawialnych źródeł energii sukcesywnie rośnie. Pompy ciepła, energia wiatrowa, fotowoltaika czy solary pozwalają korzystać z niewyczerpywalnej, darmowej energii, której pozyskiwanie nie wiąże się z dalszą degradacją naszej planety. I choć w Polsce wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii nie jest jeszcze tak szeroko rozpowszechnione jak np. u naszych zachodnich sąsiadów, to jednak trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach nastąpił w tej dziedzinie znaczny wzrost. Coraz więcej osób decyduje się więc na inwestycję w pompę ciepła czy na montaż kolektorów słonecznych. Cena inwestycji, wciąż relatywnie wysoka, nie okazuje się jednak zaporowa z uwagi na fakt, że bilans nakładów i zysków zdecydowanie wypada na korzyść tych ostatnich. Argumentami przemawiającymi za OZE coraz częściej obok ekonomii jest też ekologia i chęć odciążenia zielonej planety.
Montaż solarów – na co zwrócić uwagę
Prawidłowy montaż solarów wymaga nie tylko sporych umiejętności i doświadczenia. Z uwagi na fakt, że to wciąż duża i kosztowna inwestycja, nie można w tym wypadku iść na żadne kompromisy jeśli chodzi o jakość materiałów użytych do właściwego zamocowania kolektorów na dachu.
– Z myślą o instalatorach opracowaliśmy wkręty ze stali nierdzewnej przeznaczone do instalacji systemów solarnych. Posiadają one specjalnie zaprojektowaną główkę talerzową, która zapewnia lepsze dociągnięcie łączonych elementów także w przypadku zdeformowanego drewna. W porównaniu z główką stożkową, główka talerzowa gwarantuje siłę docisku większą o 75%, co przekłada się na oszczędność czasu i materiału – mówi Sebastian Rusin z firmy SPAX Polska.
Atutem wkrętów z główką talerzową do montażu kolektorów słonecznych jest też łatwe łączenie elementów stalowych i blachy z drewnem bez konieczności wcześniejszego pogłębiania otworów. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się również w przypadku cienkich blach dzięki lepszej sile dociskającej główki.
Wkręty posiadają czworokątny szpic 4CUT, który eliminuje konieczność nawiercania (w zależności od gatunku drewna) i skutecznie zmniejsza siłę rozszczepiającą.
– Szpic rozdziela włókna drewna i redukuje moment wkręcający, a falisty profil gwintu zapewnia szybkie i pewne wkręcanie – wyjaśnia Sebastian Rusin.
Producent zatroszczył się też o komfort instalatorów, dlatego wkręty do montażu solarów posiadają specjalne gniazdo T-STAR plus które zapewnia pewne osadzenie bita i optymalne przenoszenie siły. Siła nacisku przy wkręcaniu jest zredukowana do minimum, a wysokie momenty obrotowe są przenoszone na wkręt bez narażania narzędzi na uszkodzenie.
Gniazdo T-STAR plus pewnie trzyma końcówkę wkrętarki i lepiej prowadzi wkręty nawet przy pracy nad głową.
Do wyboru, do koloru
Wkręty do montażu kolektorów słonecznych oferowane są w różnych wariantach. Wersje z główką talerzową o średnicy 6 mm z gniazdem T-STAR plus, szpicem 4CUT (pokryte tworzywem sztucznym) z gwintem pełnym dostępne są w długościach całkowitych 60 i 80 mm (długość gwintu odpowiednio: 60 i 80 mm). W wersji z gwintem częściowym dostępne są długości 100, 120 i 140 mm (długość gwintu odpowiednio: 61, 68, 68 mm).
Producent oferuje ponadto te same wkręty do montażu kolektorów słonecznych o średnicy 8 mm. Wariant z gwintem pełnym produkowany jest w długościach całkowitych 50, 60, 80, 100 i 120 mm (długości gwintu: 46, 56, 70, 80, 80 mm), wariant z gwintem częściowym w długościach całkowitych: 140, 160, 180, 200 mm (długości gwintu 80 mm).
XXI wiek to czas, w którym dokonuje się nie tylko ogromny postęp technologiczny, ale także zmiana świadomości. Coraz częściej wybieramy rozwiązania ekologiczne, coraz częściej jesteśmy skłonni zapłacić wyższą cenę za lepszy produkt. Sukcesywnie rośnie w Polsce ilość domów, na których dachach zamontowane są solary. To jeden z przykładów pokazujących, że chętniej niż kiedyś stawiamy na OZE, nawet jeśli początkowo musimy się liczyć z wyższym kosztem inwestycyjnym. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na sam produkt, ale również na materiały, które są użyte do jego prawidłowej instalacji. Sprawdzone, dobrze zaprojektowane elementy mocujące uniemożliwią zerwanie kolektorów przez podmuch silnego wiatru, nie narażając nas tym samym na niepotrzebne wydatki związane z koniecznością naprawy.
Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.spax.com