Korzyści ze stosowania elektrozaworów w instalacjach wodnych w budynkach
Zacznijmy od tego, co daje wykorzystanie zaworów elektromagnetycznych w instalacjach:
- Mniejsze zużycie wody i w efekcie mniejsze koszty eksploatacyjne obiektu dzięki automatycznej regulacji przepływu bez konieczności ręcznej interwencji.
- Ochrona przed wyciekami oraz zabezpieczenie przed skutkami i kosztami zalania dzięki funkcji automatycznego odcięcia przepływu.
- Racjonalna gospodarka cennym zasobem naturalnym, zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, dzięki precyzyjnej kontroli ilości przepływającej wody.
- Większa efektywność i zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemów grzewczych i chłodzących wykorzystujących wodę lub glikol.
- Zabezpieczenie szybkiego czasu reakcji i płynnej pracy systemów ppoż.
- Oszczędność kosztów produkcji i zużycia energii niezbędnych do optymalnej pracy instalacji.
- Spełnienie kryteriów architektonicznych systemów certyfikacji ekologicznej i dodatkowe punkty w klasyfikacji BREEAM, LEAD i innych.
Fot. DESTO
Jak to wygląda w liczbach?
Jak dowodzą eksperci Danfoss – wiodącego producenta technologii do dystrybucji wody, chłodnictwa, ogrzewnictwa, klimatyzacji – jeden elektrozawór może zaoszczędzić ok. 30 m3 wody rocznie. A to przekłada się na duże oszczędności energii i samego medium, skoro kapiący kran może generować stratę rzędu nawet ok. 5 tys. litrów wody w skali roku, a z powodu wycieków w części państw UE tracimy nawet 20% czystej wody z globalnego dostępnego zasobu. Warto pamiętać, że choć 70% powierzchni naszej planety stanowi woda, tylko 0,6% nadaje się do wykorzystania do picia, produkcji żywności czy zaopatrzenia domu. Jakie charakterystyki powinien mieć optymalny elektrozawór do wody, aby efektywnie wspomagać różnorodne instalacje wykorzystujące to medium? Sprawdźmy na przykładzie rozwiązań Danfoss, którego Autoryzowanym Centrum Dystrybucyjnym jest firma DESTO z Krakowa.
Jakie elektrozawory do wody pitnej?
Do zabezpieczenia instalacji z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi eksperci DESTO rekomendują trzy modele zaworów elektromagnetycznych Danfoss – EV220BW, EV250BW oraz EV228BW. To atestowane wyroby, które spełniają europejskie normy jakości i posiadają certyfikaty higieniczne PZH oraz innych europejskich krajów. Korpus wykonany jest ze stali nierdzewnej lub z eco mosiądzu DZR o wzmocnionej antykorozyjności, w którym zniwelowano zawartość ołowiu oraz innych toksycznych pierwiastków (kadm, chrom, rtęć, bifenyle, ftalany) do śladowego < 0,1%, co jest zgodne z aktualną dyrektywą RoHS. Modele wyposażono w uszczelki EPDM nowej generacji zalecane do wody pitnej.
Fot. DESTO
Elektrozawory tradycyjne (NO/NC)
- EV220BW – 2/2-drożne zawory elektromagnetyczne z serwosterowaniem dostosowane do układów otwartych (spustowych), gdzie jedna ze stron zaworu jest podłączona do źródła względnie wysokiego ciśnienia, a z drugiej strony występuje ciecz o niskim ciśnieniu (lub ciśnieniu atmosferycznym w przypadku swobodnego wypływu). Występują w wersji beznapięciowo zamkniętej (NC) lub beznapięciowo otwartej (NO). Z zakresem przyłączy od G1/2″ do G2″.
- EV250BW – 2/2-drożne zawory elektromagnetyczne ze wspomaganiem otwarcia rekomendowane do obiegowych układów zamkniętych z niskimi wartościami ciśnienia różnicowego (od 0 do 10 bar). Dostępne w wariancie NC/NO. Z zakresem przyłączy od G 3/8″ do G1″ .
Elektrozawory bistabilne
- EV228BW – nowoczesne, bistabilne, a dzięki temu uniwersalne i polecane elektrozawory do wody sterowane impulsem. Zmiana funkcji zaworu wymaga jedynie krótkiego (min. 50 ms), minimalnego impulsu napięcia (12V d.c. lub 24V d.c.) o określonej biegunowości. Zawór pozostanie w pozycji zamkniętej lub otwartej do momentu zmiany biegunowości zasilania cewki. Do jego optymalnej pracy potrzebna jest różnica ciśnień w układzie na poziomie minimum 0,3 bar. Zyskujesz jeden zawór z dwiema funkcjami i zwinnym sterowaniem, co przekłada się na znaczną oszczędność energii na podtrzymanie stanu otwarcia lub zamknięcia.
Jaki elektrozawór do oszczędzania bieżącej wody użytkowej?
Bistabilne zawory elektromagnetyczne sterowane impulsem Danfoss EV228BW oraz elektrozawory EV220B i EV250B świetnie sprawdzają się także w funkcji zaworów odcinających oraz zabezpieczających przed zalaniem w instalacjach wodociągowych wody użytkowej i technicznej (miękkiej) w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, zakłady penitencjarne), komercyjnych (hotele, pensjonaty i inne inwestycje sektora HoReCa), a także obiektach przemysłowych czy handlowych, w których obieg wody jest kluczowy dla ich funkcjonowania (pralnie, sektor spożywczy, zmywarki przemysłowe, maszyny gastronomiczne).
Fot. DESTO
Co zyskasz?
Wykorzystując czujniki ruchu do współpracy z elektrozaworami w celu odcięcia dopływu wody do całego węzła sanitarnego, można skutecznie zapobiegać nadmiernemu zużyciu wody, zniwelować skutki wycieków (nieszczelnej spłuczki, kapiącego kranu czy pękniętego wężyka) i co najważniejsze zmniejszyć w efekcie koszty eksploatacyjne obiegu wody i ścieków czy koszty na pokrycie strat związanych z zalaniem.
Dowiedz się więcej o elektrozaworach do wody Danfoss EV220B, EV220BD, EV250B
Korpusy zaworów wykonane są ze stali nierdzewnej, z mosiądzu lub mosiądzu DZR (wariant EV220BD) odpornego na odcynkowanie, sezonowe pękanie czy działanie chloru, co zapewnia szeroki zakres zastosowań. Doskonałe działanie nawet w trudnych i niesprzyjających warunkach gwarantują także inne elementy – membrana uszczelniająca EPDM, wbudowany filtr wewnętrzny do ochrony układu pilotowego, możliwość zmiany czasu zamykania zaworu, stopień ochrony cewki do IP67, dobór cewek o różnych napięciach sterujących, szeroki zakres dopuszczalnej temperatury medium, różne wielkości przyłączy, które zapewniają pełne pokrycie instalacji dystrybucji wody, konstrukcja odpowiednia do dużej ilości cykli przełączania, zaprojektowana pod kątem minimalizacji uderzeń hydraulicznych.
Danfoss EV250B
Danfoss EV220B 15-50 i EV220BD
Elektrozawory do systemów ppoż. i zbiorników buforowych
Zawory elektromagnetyczne Danfoss EV220B wykorzystywane są także jako zawory odcinające w systemach przeciwpożarowych budynków. Dzięki temu, że mogą być sterowane na kilka sposobów – za pomocą wyłącznika elektrycznego zamontowanego w miejscu gwarantującym dostęp także w przypadku pożaru; poprzez sygnał ze sterownika instalacji przeciwpożarowej oraz poprzez presostat mierzący ciśnienie w instalacji hydrantowej, a nie bezpośrednio w miejscu montażu zaworu – pozwalają na szybszą reakcję w sytuacji zagrożenia pożarem oraz zapewnienie optymalnego pod względem ciśnienia i wydajności poboru wody do tłumienia ognia. Presostat umożliwia także kontrolowane powrotne odblokowanie wody bytowej, a układ ręcznego sterowania elektrozaworem pozwala dostarczyć wodę w przypadku braku napięcia zasilania. Elektrozawory do wody typoszeregu EV220B wraz z presostatami służą także do regulacji poziomu cieczy w zbiornikach. Gdy poziom jest za niski, czujnik przekazuje napięcie na cewkę zaworu i następuje jego otwarcie. Gdy poziom wody jest optymalny, presostat zamyka go, zdejmując napięcie z cewki elektrozaworu.
Jaki elektrozawór do wody w instalacjach grzewczych i chłodzących?
Specyfiką zaworów elektromagnetycznych jest natychmiastowa reakcja na sygnał sterujący i możliwość precyzyjnego ustalenia wartości nominalnych czynnika, przy których następuje ich otwarcie lub zamknięcie. Dzięki temu elementy te skutecznie wspomagają płynną pracę systemów grzewczych i chłodzących w budynkach różnego przeznaczenia. Przykładowo, elektrozawory EV220B i EV250B mogą służyć do regulacji poziomu temperatury wody w kotłach, co zapobiega kondensacji i w efekcie ich korozji. Umożliwiają szybkie uzupełnienie ubytków wody w instalacjach c.o. oraz wyrównanie stanu wody lub glikolu w instalacjach chłodzenia. Dokładna regulacja przepływu czynnika niezbędnego do pracy danej instalacji zapewnia dłuższą żywotność urządzeń, mniejsze ryzyko błędów i usterek oraz oszczędności kosztów, zużycia wody i energii.
Który elektrozawór do wody wybrać i gdzie kupić oryginalne modele? Wybierz DESTO
Nowoczesne elektrozawory do wody marki Danfoss znajdziesz w autoryzowanym centrum dystrybucyjnym producenta – firmie DESTO. To działający od 1995 roku doświadczony i rzetelny dostawca systemów automatyki kontrolno-pomiarowej, ciepłowniczej chłodniczej, ogrzewnictwa i armatury przemysłowej. Obok szerokiej oferty specjalistycznych rozwiązań dla inwestorów i instalatorów, możesz liczyć na doradztwo techniczne, osobistego konsultanta handlowego, serwis posprzedażowy oraz usługi montażowe. Oryginalne, certyfikowane produkty, preferencyjne warunki finansowe i transparentność pozwalają obu stronom budować wzajemne zaufanie i partnerskie relacje handlowe, dzięki którym rozwiążesz wiele projektowych i instalatorskich wyzwań.
Fot. DESTO
Poznaj szczegóły współpracy i sprawdź, jaki elektrozawór do wody z oferty spełni wymogi Twojej inwestycji na https://desto.pl/