Czyste i darmowe ciepło

Paliwa kopalne mają coraz mniejszy udział w rynku energetycznym nie tylko dlatego, że ich zasoby gwałtownie się kurczą. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich szkodliwość dla klimatu, co sprawia, że coraz więcej osób, które czują się współodpowiedzialne za stan planety, decyduje się przejść na odnawialne i czyste źródła energii – słońce, wiatr, wodę, powietrze.

Takie rozwiązanie ma też jeszcze jedną zaletę. Decydując się na wybór powietrznej pompy ciepła do domu możemy radykalnie obniżyć koszty utrzymania, nie płacąc za ogrzewanie czy ciepłą wodę. Jak to działa?

Otóż do pompy ciepła, zamontowanej wewnątrz lub na zewnątrz budynku dostarczane jest za pomocą izolowanego akustycznie wentylatora zewnętrzne powietrze. W wymienniku ciepła zachodzi najważniejszy dla użytkownika pomp proces: energia z powietrza zostaje przekształcona w ciepło, które można wykorzystać do ogrzania budynku czy przygotowania ciepłej wody. Takie rozwiązanie działa nawet w bardzo niskich temperaturach, nie należy się więc obawiać, że zimą, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe, będziemy zmuszeni do dogrzewania budynku.

fot. Stiebel Eltron | Pompa ciepła HPA-O Premium, wykorzystująca technologię inwerterową

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu?

Kompresory konwencjonalnych pomp ciepła działają według zasady, którą streścić można w dwóch słowach: „on” i „off”. Oznacza to brak elastyczności i możliwości dostosowania pomp do aktualnych warunków. Stosowana przez Stiebel Eltron technologia inwerterowa pozwala zawsze dostarczyć taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna, co jest rozwiązaniem wysoce energooszczędnym. Wybierając powietrzną pompę ciepła do domu warto więc stawiać na rozwiązania z technologią inwerterową, która pozwala uzyskać największą wydajność, jak i niski poziom dźwięku.

Taką technologię wykorzystują modele z serii HPA-O Premium Stiebel Eltron, co umożliwia płynne dostosowanie mocy grzewczej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Tego typu pompę ustawia się na zewnątrz budynków, przez co sprawdzi się zarówno w nowych obiektach, jak również w starszych, gdzie nie przewidziano specjalnego miejsca na instalację np. w kotłowni. Niski poziom hałasu oraz specjalna izolacja wentylatora sprawia, że pracuje on cicho i nie będzie przeszkadzał ani domownikom, ani sąsiadom.

Dzięki wysokim temperaturom zasilania (do +65°C), pompę można stosować w instalacjach z klasycznymi grzejnikami. Oprócz ogrzewania, pompy powietrzne HPA-O Premium przygotują też c.w.u., a także schłodzą budynek w upalne, letnie dni (model C).

Doskonałym wyborem w nowych domach będzie też powietrzna pompa ciepła z typoszeregu HPA-O Plus, którą – dzięki zwartej konstrukcji i niewielkim gabarytom – można zawiesić na konsoli ściennej lub ustawić na podłożu na zewnątrz budynku. Również to urządzenie jest bardzo wszechstronne, bo służy do ogrzewania budynku, podgrzewania wody oraz do chłodzenia latem. Zastosowany przez producenta inteligentny system połączenia sprawia, że z powodzeniem będzie współpracować z innymi źródłami ciepła, np. z instalacją solarną.

fot. Stiebel Eltron | Pompa ciepła HPA-O 8 CS Plus (po lewej) i HPA-O 13 Premium

WPL E to z kolei powietrzna pompa ciepła do domu oraz niemal każdego rodzaju budynku. Z uwagi na świetną wydajność (nawet przy -20°C pompa osiąga wydajność +60°C), model ten jest szczególnie polecany do budynków modernizowanych. Pompę można montować wewnątrz i na zewnątrz również w układach kaskadowych, a poprzez połączenie kilku pomp, z powodzeniem sprostają one potrzebom większych budynków mieszkalnych czy niewielkich obiektów handlowych. Powietrzne pompy ciepła WPL E montuje się wewnątrz lub na zewnątrz, a dodatkową zaletą są oszczędności kosztów dzięki efektywnemu odszranianiu.

fot. Stiebel Eltron | Pompa ciepła WPL E

Tam, gdzie oprócz funkcji grzania i przygotowywania c.w.u. wymagana jest też funkcja chłodzenia, doskonale sprawdzą się pompy ciepła powietrze/woda WPL cool, w których możliwe jest odwrócenie obiegu z trybu ogrzewania w tryb chłodzenia. Taka pompa ciepła powietrzna będzie dobra do domu modernizowanego, jak również do nowo budowanego, a elastyczność montażu jest zagwarantowana dzięki możliwości instalacji wewnątrz i na zewnątrz.

Firma Stiebel Eltron przygotowała również propozycję dla budownictwa wielorodzinnego i komercyjnego (zwłaszcza modernizowanego). Pompy WPL 47|57 mogą współpracować z innymi źródłami ciepła w systemie biwalentnym, można je też łączyć w układzie kaskadowym, co pozwala optymalnie dopasować system do danego budynku.

fot. Stiebel Eltron

Ogrzane słońcem powietrze jest zawsze dostępne, nawet zimą. Zaawansowane technologicznie powietrzne pompy ciepła do domu, jakie oferuje Stiebel Eltron, nawet przy minusowych temperaturach mogą pobierać z powietrza ilość energii wystarczającą do tego, aby efektywnie działać w trybie ogrzewania.

Są jeszcze inne powody przemawiające za wyborem pompy ciepła powietrznej do domu (nowego czy modernizowanego). Tego typu urządzenia nie wymagają przeprowadzania robót ziemnych i odwiertów, które są zarówno inwazyjne, jak i podrażają całościowy koszt inwestycji. Ponadto wiele modeli przeznaczonych dla użytkowników prywatnych ma bardzo kompaktowe rozmiary, co umożliwia montaż nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni. Z tego powodu przejście na ekologiczne, czyste i niewyczerpywalne źródło energii grzewczej jest w zasięgu właściciela każdej nieruchomości – nawet tej starszego typu, w której przeprowadzana jest modernizacja.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl

02-234 Warszawa, ul. Działkowa 2, woj. mazowieckie
tel. 22 609 20 30,