Studnie wodomierzowe – cena inwestycji obniżona do minimum
Co najczęściej biorą pod uwagę inwestorzy, którzy planują zakup studni wodomierzowej? Cena z pewnością jest dla nich istotnym kryterium, jednak dziś również ważne są aspekty praktyczne.
– Tradycyjne studnie wodomierzowe z kręgów betonowych mają swoje wady, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się duży ciężar, znacznie komplikujący proces instalacji i wymuszający konieczność przeprowadzenia kosztownych prac ziemnych. Na posesję musi wjechać ciężki sprzęt, co podraża koszty, a ponadto – nie zawsze jest to możliwe z uwagi na trudny dojazd. Prefabrykowane z betonu studnie mają też tendencję do przemarzania oraz do utraty szczelności. Często inwestorzy skarżą się też, że odczytanie licznika z tego typu studni jest bardzo trudne – wyjaśnia Marcin Skolimowski, właściciel firmy P.P.H.U. Skolimowski.
Jak więc sprostać obowiązkowi zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi wodomierza i armatury wodnej na przyłączach sieci wodociągowych, a zarazem nie narazić się na dodatkowy wydatek związany z transportem i montażem ciężkich kręgów betonowych? Odpowiedzią są wykonane z tworzywa studnie wodomierzowe. Cena montażu i transportu, znacznie niższa w porównaniu do studzienek betonowych, to tylko jeden z argumentów przemawiających na korzyść takiego rozwiązania.
fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI
Studnie z tworzywa na lata
Piwnice, garaże w domach jednorodzinnych, parter budynku – to miejsca, w których najczęściej instaluje się wodomierze, pozwalające z jednej strony na zabezpieczenie ich przed zniszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych, z drugiej – umożliwiające dogodny odczyt. Nie zawsze jednak da się zainstalować licznik w tych miejscach – zdarzają się przecież budynki niepodpiwniczone lub takie, w których brakuje miejsca na montaż wodomierza. Wówczas wykonane w tworzywa studzienki wodomierzowe sprawdzą się doskonale. Podstawowym materiałem wykorzystywanym w firmie P.P.H.U. Skolimowski do produkcji studzienek jest utwardzony plastik PEHD, który ma bardzo dużą wytrzymałość i trwałość. Zastosowane przez producenta rozwiązania konstrukcyjne skutecznie zabezpieczają też przed napływem wód gruntowych i opadowych.
– W naszych studniach stosujemy płaszcz ocieplający z polistyrenu lub poliuretanu, co stanowi doskonałe zabezpieczenie przed przemarzaniem. Dzięki monolitycznej konstrukcji nasze studnie są trwalsze od studni tworzywowych, w których do zabezpieczenia zewnętrznego ocieplenia stosuje się folię stretch lub termokurczliwą – mówi Marcin Skolimowski.
Jakie są zalety tego typu studni wodomierzowych (oprócz ceny)? Otóż mają one relatywnie niewielkie rozmiary, co umożliwia zamontowanie ich nawet na ograniczonej powierzchni. W porównaniu do studni betonowych, w studzience tworzywowej łatwiej też można dokonać odczytu wodomierza.
fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI
Na miarę potrzeb
Oferowane przez firmę P.P.H.U SKOLIMOWSKI studnie wodomierzowe mają wygodny dostęp do licznika, który zapewniony jest dzięki włazom z utwardzonego plastiku (klasy A51 – dopuszczalny nacisk 1,5 tony). Dzięki nim w bardzo łatwy sposób, z poziomu gruntu, można wykonywać też prace konserwacyjne.
– Produkujemy pełne studnie wodomierzowe (z dnem), a także bez dna, które stosuje się na terenach podmokłych – dzięki takiej konstrukcji wyeliminowane jest ryzyko zalania wodomierza przez podnoszące się wody gruntowe – mówi Marcin Skolimowski. – Z tego powodu bardzo ważne jest, aby uwzględnić, jakie warunki gruntowe panują na terenie, na którym ma zostać zamontowana studnia – dodaje.
W ofercie firmy znajdują się studnie wodomierzowe w różnych cenach, z dnem lub bez dna w zakresie średnic od ø 400 do ø 1200) i wysokościach od h 1200 do h 1800. Dobór właściwego rozwiązania ułatwiają narzucone gminom przez Zakłady Wodociągów i Kanalizacji konkretne wielkości (dla danych lokalizacji). Z kolei dostępne online mapy przemarzalności terenów w Polsce będą pomocne podczas doboru wysokości studzienki.
Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.studniewodomierza.pl