Szara woda, kiedyś niezauważana i traktowana jako odpad, dziś przekształca się w cenny zasób. Zarządzanie nią ewoluuje, stając się dziedziną, w której nauka spotyka się z ekologią i ekonomią.
– Pytanie o możliwość wykorzystania wody szarej jest coraz bardziej istotne, zwłaszcza gdy o oczyszczaniu już raz użytej wody myślimy w kontekście dużych obiektów, takich jak hotele, lotniska, placówki oświatowe i użyteczności publicznej czy kompleksy sportowe. Właśnie tam odpowiednie wykorzystanie wody może przynieść ogromne korzyści – mówi Marcin Kłosowski.
Zanim jednak przejdziemy do opłacalności wdrażania systemów recyclingu wody dla różnego rodzaju obiektów, warto odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie jest woda szara?

Szara woda – co to jest i jak można ją efektywnie wykorzystać?

Szara woda to taka woda, która została zabrudzona, ale nie przez fekalia ani mocz. Powstaje ona głównie podczas codziennych czynności, takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, co oznacza, że nie jest tak silnie zanieczyszczona, jak np. ścieki przemysłowe i może być ponownie wykorzystana.
Szara woda z umywalek i pryszniców zawiera głównie środki myjące, podczas gdy woda z kuchennego zlewu czy zmywarki może zawierać także resztki żywności i oleje. Z kolei woda z pralek jest zanieczyszczona silniejszymi chemikaliami, takimi jak proszki do prania, odplamiacze lub wybielacze.
W przeciwieństwie do wody czarnej, która pochodzi z toalet i zawiera dużą ilość patogenów, szara woda może być oczyszczona za pomocą mniej skomplikowanych metod.
– W praktyce odzysk szarej wody koncentruje się przede wszystkim na tej, która pochodzi z umywalek i pryszniców. Aby móc ją ponownie użyć, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych systemów filtracji, dzięki którym może być ona bezpiecznie wykorzystywana na przykład do spłukiwania toalet czy do celów gospodarczych – mówi Marcin Kłosowski.

fot. Green Water Solutions 

Woda szara – co to jest dla ekologa?

Zawarta powyżej definicja nie wyczerpuje jednak całej gamy znaczeń związanych z recyclingiem wody, bo jeszcze czym innym jest woda szara dla ekologa. Warto przecież uświadomić sobie, że oczyszczanie raz użytej wody nie tylko zmniejsza ogólny popyt na świeżą wodę, ale również przyczynia się do zredukowania ilości ścieków wprowadzanych do środowiska. W związku z tym efektywne wykorzystanie wody otwiera nowe możliwości dla ekologicznie świadomych projektów architektonicznych, zwłaszcza w dużych obiektach, gdzie potencjał oszczędności jest ogromny.
– W kontekście zrównoważonego rozwoju i wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku, szara woda jest cennym zasobem, który można bardzo dobrze zagospodarować. W dużych obiektach takie systemy nie tylko redukują koszty operacyjne, ale także przyczyniają się do zmniejszenia śladu wodnego budynku – podkreśla Marcin Kłosowski.
Systemy recyclingu wody szarej są szczególnie korzystne w miejscach, gdzie woda jest droga lub jej dostępność ograniczona. Korzystając z nich, obiekty mogą zmniejszyć swoje zużycie wody pitnej o nawet 50%, co jest szczególnie istotne w okresach suszy lub w regionach, które borykają się z niedoborami wody.

fot. Green Water Solutions 

Jak działa system recyclingu wody szarej?

Znając odpowiedź na pytanie, co to jest szara woda, nieuchronnie pojawia się kolejne: w jaki sposób ją oczyścić?
Oferowane przez Green Water Solutions systemy gwarantują doskonałą jakość wody i bezpieczeństwo użytkowania. Bazują one na najwyższej klasy systemach membranowych firmy GreenLife, które nie tylko zapewniają klarowność i bezwonność wody, ale także wyróżniają się niskimi kosztami utrzymania oraz wysoką trwałością podzespołów. Dzięki opatentowanym procesom oczyszczania, urządzenia te plasują się na czele światowych rankingów pod względem niezawodności i długowieczności membran. Jest to kluczowe zwłaszcza w dużych obiektach, gdzie niezawodność systemu bezpośrednio przekłada się na redukcję przestojów i związanych z nimi kosztów.
– Filtry membranowe mają skuteczność na poziomie 99,999%. Oznacza to, że zatrzymują one każdą, nawet najmniejszą cząstkę zanieczyszczenia. Ich atutem jest też niski koszt eksploatacji, bo konserwację (która polega na płukaniu wstecznym oraz przeglądzie instalacji) wykonuje się raz w roku – wyjaśnia Marcin Kłosowski.
Oczyszczana woda jest też napowietrzana, co sprzyja rozkładowi substancji organicznych przez mikroorganizmy. Dzięki temu woda szara, po oczyszczeniu przez profesjonalny system recyklingu, jest organoleptycznie nie do odróżnienia od „zwykłej” wody. Można jej bez obaw używać nie tylko do spłukiwania toalet, ale też np. do podlewania zieleni.
Dodatkowo, w przypadku tymczasowego braku wody szarej, system posiada zapasowe zasilanie wodą bytową, dlatego nie ma ryzyka, że w którymś momencie nie będzie czym spłukać toalety czy podlać roślin.

fot. Green Water Solutions 

Korzyści z zastosowania szarej wody w dużych obiektach

Wykorzystanie szarej wody w dużych obiektach przynosi wiele korzyści, zarówno środowiskowych, jak i finansowych. Z tego powodu w pełni zasadne jest też pytanie o to, czym jest woda szara w kontekście ekonomicznym.
– Odpowiedź jest prosta: uwzględniając tylko kwestie finansowe, oczyszczanie wody i jej ponowne wykorzystywanie to bardzo skuteczny sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku przez redukcję zużycia wody pitnej. Dla dużych obiektów, gdzie zużycie wody jest szczególnie wysokie, oszczędności mogą być naprawdę znaczne – mówi Marcin Kłosowski.
Wykorzystanie szarej wody może ponadto poprawić wizerunek firmy jako lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, co przyciąga klientów preferujących ekologiczne rozwiązania. W placówkach użyteczności publicznej, gdzie społeczna odpowiedzialność jest coraz bardziej doceniana, systemy recyklingu wody mogą więc stać się normą, która podnosi standardy ekologiczne i operacyjne.
– Można więc powiedzieć, że oferowane przez nas systemy stają się nie tylko częścią nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu wodą w dużych obiektach, ale także symbolem odpowiedzialności ekologicznej i innowacyjności – komentuje Marcin Kłosowski.

fot. Green Water Solutions 

Szara woda – co to jest w kontekście przyszłości?

W miarę jak światowe zasoby wody kurczą się w błyskawicznym tempie, rozwiązania takie jak recykling szarej wody zyskują na znaczeniu. Dla przyszłych pokoleń wykorzystanie szarej wody jest kluczem do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Inwestycje w technologie pozwalające na jej odzysk i ponowne wykorzystanie są inwestycjami w przyszłość, która może oferować nowe możliwości dla zrównoważonego oraz racjonalnego ekonomicznie rozwoju urbanistycznego, przemysłowego i rolniczego. W miarę doskonalenia tych technologii, możemy spodziewać się, że będą one coraz szerzej stosowane, przyczyniając się do lepszego i bardziej efektywnego wykorzystania każdej kropli wody.

Więcej informacji na stronie: https://www.greenwatersolutions.pl/

02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 11, woj. mazowieckie
tel. +48 600 890 133,