Jak działa elektromagnes?
Zasada działania elektromagnesu opiera się na prawach fizyki. Po uruchomieniu elektromagnesu wytwarzane jest pole magnetyczne w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego, które przyciąga wszystkie metalowe elementy z podłoża do powierzchni magnesu. Gdy prąd przestaje płynąć, to pole magnetyczne zanika.
fot. Serafin Maszyny
Marka DYNASET oferuje serię magnesów hydraulicznych (inaczej chwytaków magnetycznych) HMAG, które posiadają wbudowany hydrauliczny generator magnetyczny. Dzięki temu wymagają jedynie podłączenia hydraulicznego, a uruchamianie i wyłączanie elektromagnesu odbywa się za pomocą hydrauliki maszyny roboczej – niewymagane jest więc żadne dodatkowe zasilanie. Hydrauliczny generator magnetyczny stanowi kompletne źródło mocy dla elektromagnesów przeznaczonych do każdego rodzaju maszyn roboczych. Dzięki funkcji szybkiego rozmagnesowywania upuszczanie materiału podczas pracy jest całkowicie kontrolowane przez operatora.
fot. Serafin Maszyny
Chwytak elektromagnetyczny HMAG jest prosty w użyciu i współpracuje z wieloma maszynami roboczymi. Elektromagnes możemy zainstalować na różnego typu maszynach wyburzeniowych, koparkach, czy żurawiach samochodowych. Pamiętać jednak należy o tym, że wielkość narzędzia determinuje tonaż danej maszyny, do której ma być ono podłączane. Ważna jest ponadto wystarczająco wydajna hydraulika, która w znacznym stopniu odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie elektromagnesu. Ponadto wszystkie chwytaki magnetyczne serii HMAG charakteryzuje niezwykle wytrzymała konstrukcja oraz, co zostało już wcześniej wspomniane, kompatybilność z wieloma maszynami, dzięki czemu sprzęt ten jest doskonały do wynajmu.
Chwytaki elektromagnetyczne MAG to urządzenia wysokiej jakości. Posiadają mocną ramę, głęboko osadzone zwoje aluminiowe, wkręcone punkty zaczepienia i zaizolowaną skrzynkę połączeniową. Opcjonalnie dostępne są również sztywne mocowania oraz złącza chwytakowe. Elektromagnesy DYNASET dostępne są w różnych średnicach i wielkości udźwigu. Wszystkie zasilane są przez generator hydrauliczny o mocy od 3 kW do 25 kW – w zależności od modelu elektromagnesu. Na specjalne zamówienie producent oferuje również szybkozłącza, złącza chwytakowe, mocowania sztywne oraz luźne, magnesy o wysokim stopniu IP przeznaczone np. do pracy pod wodą.
fot. Serafin Maszyny
Gdzie stosować elektromagnesy DYNASET HMAG?
Chwytaki elektromagnetyczne znajdują zastosowanie w wielu branżach i sektorach – głównie budownictwie. Służą porządkowaniu terenu, na którym odbywa się wyburzanie budynku. Elektromagnes umożliwia zbieranie wszystkich elementów zbrojenia, wyciąganie z gruzu drobnych prętów oraz przenoszenie ciężkich profili stalowych. Elektromagnesy HMAG znajdują zastosowanie również w wielu pracach przemysłowych oraz w kolejnictwie – przy rozbiórce torów kolejowych.
fot. Serafin Maszyny
Chwytak elektromagnetyczny do szyn kolejowych
Elektromagnesy HMAG znajdują zastosowanie w kolejnictwie. Kiedy linia kolejowa nie nadaje się do użytku, niemożliwe jest wprowadzenie ruchu pociągów, a jej remont jest nieopłacalny bądź po prostu niewykonalny, wtedy wymaga ona rozbiórki. Przy przeprowadzaniu tego typu prac niezbędne jest użycie chwytaków magnetycznych, które pozwolą sprawnie przenosić rozmontowywane szyny kolejowe, śruby i inne elementy metalowe na ciężarówki przygotowane do wywozu. Przy tym bardzo dokładnie oczyszczają cały teren, usuwając nawet najmniejsze elementy z ziemi, z jednoczesną segregacją wszystkich akcesoriów kolejowych. Gdyby tę pracę mieli wykonywać ręcznie pracownicy firmy rozbiórkowej, zajęłaby ona bardzo wiele czasu i możliwe, że drobne elementy mogłyby zostać niezauważone. Użycie elektromagnesu eliminuje to ryzyko, zapewniając nie tylko precyzyjność robót, ale także oszczędność czasu pracy. Ponadto nie narażamy pracowników na bóle kręgosłupa, które mogłyby pojawić się po częstym schylaniu i dźwiganiu ciężkich elementów metalowych.
fot. Serafin Maszyny
Elektromagnesy serii HMAG marki DYNASET to kompletne narzędzia, nieprzypisane do danego nośnika, dzięki czemu w zależności od potrzeb mogą pracować z różnymi maszynami. Można je bez problemu transportować, a szybka instalacja i łatwa obsługa gwarantują precyzyjną pracę, krótszy czas przeprowadzanych robót, a dodatkowo dają inwestorowi możliwość wynajmu urządzenia. Firma Serafin Maszyny posiada w swojej ofercie również elektromagnesy z zewnętrznym generatorem oraz same generatory. Dzięki temu, kilku klientów nadbudowało swoje stare elektromagnesy nowym generatorem Dynaset stwarzając tym samym hydrauliczny elektromagnes.
fot. Serafin Maszyny
Elektromagnes do złomu DYNASET MAG
Elektromagnesy MAG są idealne do pracy na złomowiskach. Dlaczego? Dzięki nim segregacja złomu i przenoszenie ciężkich metalowych przedmiotów jest dużo łatwiejsze, dokładniejsze i szybsze. W skupach złomu często przy segregacji wykorzystuje się zwykłe chwytaki. Jednak one wychwytują tylko duże elementy, pozostawiając te małe na ziemi, przez co wykonywana praca jest mało efektywna i niedokładna. Chwytak elektromagnetyczny jest precyzyjniejszy, przyciąga wszystkie elementy metalowe, nawet te bardzo drobne. Dzięki temu teren zostaje dokładnie oczyszczony i nie powstaje ryzyko pozostawienia złomu, który mógłby uszkodzić inne maszyny, np. przebić oponę.
Elektromagnesy MAG montowane są na maszynach przeładunkowych, które na swym ramieniu przeważnie nie posiadają linii hydraulicznej z wolnym spływem. Zasilanie odbywa się za pomocą generatora DYNASET HMG zamontowanego na stałe na maszynie roboczej, a na ramieniu montowane jest gniazdo zasilające. Sterowanie odbywa się za pomocą elektrozaworu załączanego przez operatora.
Więcej na ten temat na stronach: www.serafin-maszyny.com, www.4mach.com